MUDr. Kamila Zvolská

MUDr. Kamila Zvolská | foto: Archiv lékařky

Chcete být neplodní a impotentní? Zapalte si další cigaretu

Kolik cigaret denně vykouříte? Čím víc, tím větší "šance", že budou ženy neplodné, mužům se sníží pohyblivost spermií a tedy i pravděpodobnost na otěhotnění. "Kouření je také spojováno s impotencí," upozornila lékařka Kamila Zvolská, která odpovídala on-line na otázky čtenářů iDNES.cz v souvislosti se Světovým dnem bez tabáku.

Kromě neplodnosti přináší ženám kouření i další zdravotní komplikace. Například vyšší riziko mimoděložních těhotenství nebo nižší šanci na zahnízdění oplodněného vajíčka do děložní sliznice.

I tak si miliony lidí na celém světě každý den zapálí cigaretu. Přestože vědí, že tím škodí svému zdraví. Jen v Česku podle průzkumu Eurobarometru kouří přibližně 2,3 milionu lidí, z toho zhruba čtvrt milionu z nich jsou děti a mladiství.

Lékařka Kamila Zvolská proto v on-line rozhovoru s našimi čtenáři radila, jak s tímto škodlivým zlozvykem skoncovat.

"Doporučuje se farmakoterapie - tedy léčba abstinenčních příznaků, které trvají průměrně asi 3 měsíce. Alespoň po tuto dobu je tedy dobré nějaké léky užívat (volně prodejné jsou nikotinové náhražky jako náplast, žvýkačky, inhalátor, anebo 2 léky na předpis)," uvedla Zvolská.

"Spolu s užíváním léků je neméně důležitá tzv. psychobehaviorální podpora - to znamená dopředu si projít své typické kuřácké situace a snažit se připravit si náhradní řešení. Například zkusit obměnit chuť kávy, po jídle si vyčistit zuby, při chuti na cigaretu vypít sklenici vody, zařadit třeba pár dřepů - během fyzické aktivity se uvolňují endorfiny, hormony štěstí, které také tlumí chuť na cigaretu," řekla Zvolská.

U silně fyzicky závislých na nikotinu (test je možné si udělat např. zde) doporučila odbornou pomoc v některém z Center pro závislé na tabáku (www.slzt.cz).

Odpovědi lékařky Kamily Zvolské čtěte ZDE

Poslední květnový den je již tradičně Světovou zdravotnickou organizací (WHO, World Health Organization) vyhlašován jako Světový den bez tabáku. Letos je jeho tématem Stop vlivu tabákového průmyslu. Cigarety totiž nejsou normální zboží: zkracují život polovině svých konzumentů, letos jsou celosvětově příčinou 6 milionů předčasných úmrtí.

Dlouhodobí kuřáci především riskují různá plicní onemocnění, jako je například rakovina nebo chronická obstrukční plicní nemoc. U obou těchto chorob existuje výrazné riziko, že nejdou zcela vyléčit.

MUDr. Kamila Zvolská pracuje v Centru pro závislé na tabáku při III. Interní klinice 1. Lékařské Fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Absolvovala kurzy pro odvykání kouření: Smoking Cessation Training v Londýně v roce 2005 a Tobacco Dependence Specialist Certification Program na Mayo Clinic, Rochester, USA v roce 2011.

Kuřákům se nevyhýbají ani kardiovaskulární nemoci. Cigaretový kouř se podepisuje na stavu cév a tepen. Riziko infarktu myokardu je u kuřáka dvojnásobné v porovnání s nekuřákem.

Většina kuřáků chce přestat

Až 70 procent kuřáků chce s cigaretami skončit. Jenže většině se to nepodaří ani během několika pokusů. Především mladým lidem má za cíl pomáhat iniciativa Evropské komise s  názvem
"Ex-kuřáci jsou nezastavitelní".

Jedná se o motivační program odvykání kouření probíhající současně ve všech 27 členských zemích EU. Cílem programu je prostřednictvím internetové aplikace iCoach poskytnout podporu kuřákům, kteří jsou rozhodnuti s kouřením přestat, a zároveň také pomoci všem ex-kuřákům v jejich odhodlání se již k cigaretě nevracet.

Kampaň je zaměřena především na mladé ve věku 25 - 34 let a jejím smyslem je upozornit na pozitiva, která život bez cigarety přináší. Aplikace iCoach funguje i v českém jazyce a lze se do ní přihlásit prostřednictvím portálu www.exsmokers.eu.