Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sportování vám pomůže snížit krevní tlak, poradil on-line kardiolog

  • 7
Vysoký krevní tlak má v Česku zhruba 40 procent lidí mezi 25 a 64 lety, přičemž čtvrtina jich o tom ani neví. Zanedbání či nedostatečná léčba hypertenze může výrazně zvýšit riziko vzniku infarktu nebo mrtvice. "Vytrvalostní běh nebo rychlá chůze je jedna z možností, jak snížit krevní tlak," řekl on-line lékař Jan Peleška.

Odpovědi lékaře Jana Pelešky najdete ZDE

Krevním tlakem působí krev na tepny. Vlivem činnosti srdce, s jeho tepem, se krevní tlak neustále mění.

"Optimální hodnota tlaku krve je 120-130/70-85 mm Hg, ale pokud nějaká hodnota vyskočí, nehraje to důležitou roli. Může za to například přechodný stres," vysvětluje lékař Jan Peleška z Centra preventivní kardiologie III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

O lékaři

MUDr. Jan Peleška, Csc.

MUDr. Jan Peleška, Csc. pracoval po skončení studia na 1.LF UK v Praze na II. interní klinice 1.lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V posledních letech pracuje v Centru preventivní kardiologie III. interní kliniky 1.LF a VFN. V popředí jeho zájmu je kardiologie a především arteriální hypertenze, které se věnoval klinicky i výzkumně doma i v zahraničí. Složil dvě atestace v oboru vnitřního lékařství, od Evropské společnosti pro hypertenzi získal certifikát Specialista na hypertenzi a absolvoval kurz EuroMISE centra pro lékařskou informatiku, statistiku a epidemiologii.

Pravidelné měření tak umožňuje včas odhalit změny v kardiovaskulárním systému, a předcházet tak rizikům vzniku infarktu a dalších nemocí.

Vysoký krevní tlak totiž nebolí a v tom je zrádný. Ze začátku nemusíte mít žádné příznaky, přesto se poškozují tepny a další životně důležité orgány v těle.

Když začnete pociťovat příznaky, už může být pozdě. Může vás trápit bolest hlavy, především v oblasti čela a spodiny lebeční. Nemoc se projevuje i bušením srdce, rychlým srdečním tepem, nadměrným pocením, poruchou vidění, šuměním v uších, únavou, nespavostí, krvácením z nosu, závratěmi a poruchami vědomí.

Pokud se hypertenze neléčí, může způsobit infarkt myokardu nebo cévní mozkovou příhodu, ale také zvýšit riziko onemocnění srdce, ledvin a očí.

Nekuřte a žijte zdravě

Vysoký krevní tlak hrozí hlavně lidem s nadváhou, kuřákům, ale i těm kteří holdují alkoholu, užívají hormonální antikoncepci, nadměrně solí či trpí chronickým stresem.

Pokud patříte do rizikové skupiny, je dobré si nechat tlak pravidelně změřit u praktického lékaře, případně si ho měřit doma.

Při prvních naměřených vysokých hodnotách krevního tlaku mnohdy postačí, když změníte životní styl. Upravte jídelníček, jezte ryby, libové maso, zeleninu, ovoce, celozrnné pečivo a málo solte, nekuřte a nepijte alkohol. Připojte také pravidelnou fyzickou aktivitu.

Jestli ani to nepomůže, lékař vám doporučí farmakologickou léčbu.

Pokud jste nestihli podat svůj dotaz, můžete napsat na náš mail a lékař vám odpoví dodatečně.