Olomouc operuje nejlépe štítnou žlázu

  • 1
Ti, pro které je hlas pracovním nástrojem, se už nemusejí obávat operace štítné žlázy. Již jim nehrozí riziko poškození hlasivek. Nebezpečí snížil na minimum jediný tuzemský přístroj, který nedávno začali užívat lékaři olomoucké fakultní nemocnice.

"Přístroj nazvaný Nerve Monitoring CLEO slouží všem pacientům, ale snížení rizika poškození hlasivek ocení hlavně lidé, kteří nezbytně pro svou práci potřebují hlas," řekla lékařka druhé chirurgické kliniky nemocnice Markéta Mocňáková.

Zmíněná skupina lidí podle ní tvoří až pětačtyřicet procent ze všech pacientů s postižením štítné žlázy.

Jednou z nejobávanějších komplikací zákroku je narušení vratného nervu, který zajišťuje kvalitní funkci hlasivek i svalů hrtanu. Při jeho poranění může dojít k poruše hlasu a někdy i dechovým obtížím.

Nová metoda je založená na přímém dráždění nervu speciální sondou a převedení elektrické aktivity příslušného svalu na zvukový signál. Díky němu je chirurg po celou dobu operačního zákroku informován o uložení, neporušenosti a funkci vratného nervu. Ten je totiž jen asi milimetr silný.

Bez přístroje tak nebylo pro chirurga snadné během zákroku určit jeho přesnou polohu. "I při sebevětší pečlivosti právě vzhledem k jemnosti nervu nastanou podle statistik komplikace až ve čtyřech procentech případů," uvedl přednosta druhé chirurgie Miloslav Duda.

S použitím nového přístroje by operatéři mohli riziko zcela odstranit. "Jde o unikátní přístroj. Pokud vím, je jediný v tuzemsku," popsal Duda.

Olomoučtí zdravotníci se podle lékaře Jaroslava Vyhnánka o existenci zařízení dozvěděli na kongresu před dvěma lety. Před časem se byli na specializované klinice v německém Halle podívat, jak funguje v praxi. "Přesvědčili jsme se, že výrazně zlepšuje naši práci," dodal Vyhnánek.

Onemocnění štítné žlázy je poměrně časté, ale ne všichni pacienti musejí podstoupit operaci. Pokud ano, jde o zhruba hodinu a půl trvající zákrok. Za rok jich v olomoucké fakultní nemocnici lékaři provedou až tři stovky.