Extra panenský olivový olej je zdrojem přírodních antioxidantů

Extra panenský olivový olej je zdrojem přírodních antioxidantů | foto: Profimedia.cz

Olivový olej by se mohl stát lékem na Alzheimerovu chorobu

  • 12
Pacienti s Alzheimerovou chorobou se možná dočkají nového léku. Američtí vědci objevili účinnou látku ukrytou v extra panenském olivovém oleji.

Pro odborníky je stále záhadou přesná příčina vzniku Alzheimerovy choroby, a tudíž i její účinná léčba. Z neuropatologických nálezů je však znám průběh nemoci, její příznaky, stádia i rizikové faktory vzniku. Chorobu je možné pomocí určitých léků pouze částečně zpomalit.

Jak olivový olej působí na mozek

Studie expertů z Monellské a Severozápadní univerzity ve Spojených státech je proto z hlediska léčby Alzheimera velmi významná. Zázračným lékem by se mohl stát snadno dostupný extra panenský olivový olej, který se dnes běžně používá ve většině domácností.

První příznaky

- krátkodobá ztráta paměti
- poruchy řeči
- pokles zájmu o koníčky
zhoršení orientace
- zhoršení rozhodování
- změny osobnosti, nálad a chování

Tento olej obsahuje přirozeně se vyskytující složku zvanou oleocanthal, která by mohla být onou účinnou látkou používanou v budoucích lécích. Podle vědců oleocantal dokáže měnit strukturu toxických bílkovin ADDL v mozku, které pravděpodobně přispívají ke vzniku Alzheimerovy choroby.

Podle doktora Williama L. Kleina, který vedl průzkum společně s doktorem Paulem Breslinem, je ovšem zapotřebí ještě více studií, aby se potvrdily laboratorní výsledky.

"Naše zjištění mohou pomoci identifikovat efektivní preventivní opatření a vést ke zlepšení terapie v boji proti Alzheimerově chorobě," řekl Kleinův kolega doktor Breslin.

Oleocanthal pomáhá protilátkám

Klein a jeho kolegové identifikovali ADDL v roce 1998, což vedlo ke značnému posunu myšlení o příčinách, rozvoji a léčbě této zákeřné nemoci. Mnohaletý podrobný výzkum pak odhalil také to, že oleocanthal z extra panenského olivového oleje dokáže pozměnit strukturu ADDL v mozku tak, aby byl snadnějším cílem protilátek.

Rizikové faktory

- věk nad 65
- ženské pohlaví
- vysoký krevní tlak a cholesterol
- cukrovka
- genetické předpoklady
- kouření a alkohol
- deprese
- nedostatek živin
- snížená imunita

"Pokud je protilátková léčba podpořena oleocanthalem, souhrnné antitoxické a imunologické účinky této složky mohou vést k úspěšné léčbě této nevyléčitelné nemoci. Pouze klinické testy nám to však řeknou s jistotou," konstatoval doktor Breslin.

Olivový olej místo ibuprofenu

Extra panenský olivový olej je zdrojem přírodních antioxidantů - polyfenolů, které rovněž zabraňují degeneraci buněk. Další jeho výhodou je nezanedbatelné množství vitamínu E a podle některých studií má i pozitivní vliv na hladinu špatného LDL cholesterolu v těle.

Doktor Breslin a jeho kolegové už v předchozích studiích zjistili, že olivový olej má díky oleocanthalu podobné účinky jako ibuprofen a další prostředky proti bolesti. Oleocanthal v extra panenském olivovém oleji má výrazné protizánětlivé schopnosti, i když podle expertů není vhodný při akutních bolestech. Pomáhá spíše při pravidelném užívání, ale oproti ibuprofenu má tu výhodu, že není návykový.

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku vedoucí k demenci. Je pojmenována podle svého objevitele německého psychiatra Aloise Alzheimera.

Nemoc se nejčastěji projevuje u lidí starších 85 let, ale často se objeví již kolem 65 roku života. Ve výjimečných případech hrozí i mladším jedincům.

Má tři stádia - od lehké přes střední po těžkou demenci, která končí ztrátou soběstačnosti, tělesným i duševním chátráním a smrtí.