Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Odnosím vám dítě za 400 000 korun, nabízí se Polka

  • 66
Polskou veřejnost nedávno šokoval inzerát jedenatřicetileté ženy umístěný na internetu, v němž nabídla odnosit dítě pro cizí pár za 16 000 eur. Posléze se ukázalo, že podobnými nabídkami se různé portály jen hemží.

MĚLO BY BÝT NÁHRADNÍ MATEŘSTVÍ LEGÁLNÍ? HLASUJTE ZDE

Polské právo takové praktiky nezná a obchod s lidmi je těžko prokazatelný, protože k přijímání peněz za dítě se ženy nepřiznávají. Rozhodně se však proti tomuto druhu adopce postavila katolická církev.

"Chci pomoci ženám, které nemohou mít dítě. A peníze žádám, protože v těhotenství nebudu moci pracovat," vysvětlila Elžbieta Szymańská, která tvrdí, že se jí již ohlásilo několik bezdětných párů.

Konzervativní veřejnost případ, který popsal týdeník Newsweek ve svém polském vydání, pobouřil. Jiní se postavili na stranu dívek. V Polsku podobně jako v jiných evropských zemích se rok od roku zvyšuje počet těch, kteří nemohou mít děti.

V Polsku sice legálně nelze zamluvit nemluvně, ale každá matka se může zříct rodičovských práv, která poté přebírá otec. "A otcem může být dárce spermatu," vysvětlil právník Krzysztof Orszagh.

Zatím neexistují žádné odhady o tom, jak je náhradní mateřství v zemi rozšířeno. Lékaři, kteří léčí neplodnost, přiznávají, že se již mnohokrát setkali s manželi, kteří hledali náhradní matku.

Szymańská plánuje otevřít zprostředkovatelské centrum pro ženy, které nemohou mít vlastní děti. Sama bude hledat kandidátky na náhradní matky. O zájem z obou stran nemá obavu.

"Píšou mi ženy, které prodělaly třikrát neúspěšně pokus o umělé oplodnění, nebo ty, co mají za sebou těžké operace. Na druhou stranu se už hlásí potenciální náhradní matky," popsala Szymańská, která sama chce rodit jednou ročně.

Podstupovat prý bude umělé mimoděložní těhotenství a dítěte se zřekne při podpisu návrhu smlouvy. "Peníze od budoucích rodičů jsou určeny na udržení těhotné ženy a nejsou platbou za to, že porodí," zdůraznila.

Proti náhradnímu mateřství se vyslovila katolická církev, k níž se v Polsku hlásí přes 90 procent obyvatel. Náhradní mateřství podle jejího učení uráží důstojnost a je v rozporu s právy dítěte.

Jak v Česku?

V Česku je zatím náhradní mateřství rovněž nelegální, i přesto, že odborníci se většinou přiklánějí k jeho legalizaci. "Když léčíte neplodnost, tak jste pro to, aby tito lidé dítě měli. Naše klinika je první a zatím také nejaktivnější v metodě dárcovství vajíček, a tak se s žádostmi o náhradní mateřství setkáváme poměrně často, asi dvakrát do měsíce," uvedl pro iDNES.cz ředitel brněnského Reprofitu doktor Marek Koudelka.

Medicínský problém lékaři nevidí. Za největší úskalí považují psychiku v případě, že u matky zafunguje mateřský cit a ona se pak dítěte odmítne vzdát. Za druhé jsou to peníze: je koupě a prodej dítěte etická záležitost?

Další země

Existují země, kde si rodiče ale mohou dělohu surogátní matky legálně pronajmout. Například na Ukrajině či v Rusku existuje mnoho společností, které tento úkon za peníze zprostředkovávají. Jde to i ve Velké Británii, ovšem čekací lhůty jsou v současné době nekonečně dlouhé. Naopak v Řecku, Francii, Dánsku a Nizozemí je vysloveně zakázáno, aby žena dělala náhradní matku za finanční odměnu.

Ve většině amerických států ale není náhradní mateřství nijak právně ošetřeno. Neplatí tam tedy vyložený zákaz, ale také neexistují žádné právní vztahy mezi zúčastněnými. Asi nejpropracovanější systém, který z institutu náhradního mateřství udělal fungující obchod, má Kalifornie, Arkansas nebo Texas.

Velkou debatu v rámci Evropské unie vyvolal v roce 2005 reprezentant Velké Británie Michael Hancock, který podal návrh na legalizaci náhradního mateřství. Výbor Rady Evropy pro otázky sociální, zdravotní a záležitosti rodiny ho ale neschválil a toto téma se od té doby znovu neotevřelo.

,