Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odhalil vědec tajemství dlouhého života?

  0:01aktualizováno  0:01
Proč někteří lidé žijí déle než jiní? Otázka, která pronásleduje už celé generace. V mnoha případech se zdá být odpověď jasná - lepší strava, kvalitnější zdravotní péče a lepší životní prostředí. Jindy ale nejsou odpovědi zdaleka tak jasné.

Proč například japonský muž žije v průměru o čtyři roky déle než britský? Proč ženy v Manchestru umírají v průměru o tři roky dříve než ženy z Londýna?

A proč muž ze západního Londýna žije o šest let déle než muž z východní části britské metropole? Vědci pro tyto rozdíly nashromáždili za léta řadu vysvětlení, počínaje životním stylem, kam patří například kouření, až po vliv genů.

Michael Marmot, profesor epidemiologie a zdraví z Londýna, zdůrazňuje řadu jiných možností. Rozdíly v délce života studoval tři desetiletí. V 60. letech provedl studii, v níž zkoumal zdravotní stav státních zaměstnanců v Londýně. Zjistil například, že zdraví členů vlády těsně souviselo s jejich pracovním zařazením. Čím vyšší postavení měl dotyčný v práci, tím lepší bylo jeho zdraví.

Další studie ukázaly, že podobný model platí i pro jiné skupiny, včetně akademiků nebo držitelů filmové ceny Oscara. Lidé mající doktorát žijí déle než lidé s titulem master (v ČR obdoba magistr); ti, kdo dosáhli tohoto titulu, žijí zase údajně déle než ti, kdo mají jen degree (obdoba českého bakaláře) a ti zase déle než lidé, kteří školu opustili dříve než oni.

Podobně herci, kteří získali Oscara, žijí v průměru o tři roky déle než ti, kdo byli na toto prestižní ocenění jen nominováni, ale nedostali ho, tvrdí profesor Marmot. Podle něho tento vzor platí pro každou sociální skupinu, od politiků až po ty, kdo žijí v chudobě.

Podle jeho názoru zdraví a délku života ovlivňuje postavení člověka ve společnosti. Nazývá to "syndromem postavení", jak také nazval svoji knihu. "Tento důkaz má širokou platnost. Zjistil jsem, že čím vyšší postavení ve společnosti, tím lepší zdraví. Lidé ve vysokém postavení žijí déle," tvrdí Michael.

"Lidé si obvykle myslí, že délku jejich života určuje lékařská péče, kouření nebo způsob stravování. Tyto věci jsou důležité, ale moje důkazy potvrzují, že mají jen částečnou platnost."

Naše postavení ve společnosti je ovlivněno dvěma věcmi - do jaké míry máme svůj život pod kontrolou a jakou roli hrajeme ve společnosti. Kupodivu jen malý vliv mají na délku života příjmy. "Za více peněz si nekoupíte lepší zdraví. Peníze jsou důležité jen jako ukazatel. Příjmy samy o sobě nejsou důležité," říká Marmot.

Jeho teorie možná vysvětluje, proč relativně chudé země jako Řecko nebo Malta mají vyšší průměrnou délku života než Británie nebo Spojené státy. Michael Marmot soudí, že pokud budou lidé moci lépe kontrolovat svůj život a budou mít zajištěno plné uplatnění v životě, podpoří to jejich zdraví i délku života.

V souvislosti se svými poznatky vyzývá vlády, aby zajistily dětem dobré vzdělání, pracujícím lepší kontrolu jejich života a nedovolily, aby starší lidé byli "odhozeni mezi odpad".

Příklad by si mohly podle něho brát od Japonska, které je na vrcholu žebříčku dlouhověkosti. Japonský muž může očekávat, že se dožije v průměru 81,3 roku, zatímco muž v Británii jen 77,9 roku a ve Spojených státech už jen 76,9 roku. V České republice se muži v roce 2002 dožili v průměru 72,1 roku a ženy 78,7 roku.

Tento rozdíl podle něho vyplývá z toho, že japonská společnost je mnohem soudržnější, je v ní méně zločinů a méně lidí sedí ve vězeních. Délka života souvisí se soudržností společnosti, tvrdí profesor Marmot.

Autor:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Kokrhání, zvracení. Černého kašle opět přibývá, může i zabíjet

Ilustrační fotografie

Namísto desítek případů ročně jsou jich v posledních letech stovky až tisíce. Černý kašel byl pokládán takřka za...

Sedm výhod listové zeleniny. Prospívá srdci, zraku i mozku

(Ilustrační foto)

Pro takzvané superpotraviny nemusíte vyrážet do exotických krajin ani do specializovaných obchodů. Některé z těch...

Syn má juvenilní idiopatickou artritidu, diagnózu odhalili až za půl roku

Matěj se snaží stále rehabilitovat.

První náznak toho, že se synem Matějem není něco v pořádku, jsme zaznamenali v jeho dvou letech při cvičení. Diagnózu...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz