Odborníci se přou o škodlivosti mobilů

Klasický telefon přenáší své signály po síti, přenosný přístroj je vysílá anténou do vzduchu a také do lidské hlavy. Vědci se však zatím nedokázali jednoznačně shodnout, zda to může člověku uškodit. Zatímco hlavní hygienik České republiky Michael Vít ujišťuje, že volání mobilním telefonem nemůže při dodržení hygienických limitů poškodit zdraví, odborníci na neurologii a elektromagnetické záření nabádají k opatrnosti. Argumentují studiemi, které prokázaly nepříznivý vliv záření z mobilů na koncentraci, paměť a pozornost, a zatím nevyloučily riziko nádorů mozku.

"Při dodržení hygienických limitů, které pro mobilní telefony činí od Nového roku dva watty na kilogram, což je norma zaváděná nyní v zemích Evropské unie, nemůže dojít k poškození zdraví uživatelů mobilních telefonů," řekl Vít.

"Zdravým lidem by krátkodobá expozice neměla uškodit, ale u neurologicky nemocných, konkrétně jsme to ověřili u narkoleptiků, tedy lidí chorobně spavých, se vlivem elektromagnetických vln zkracuje reakční doba. Dochází vlastně k biologickému ovlivnění mozku, což je varující. Další výzkum prokáže, zda to může mít vliv na lidské zdraví," řekl Robert Jech z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

Nebezpečí hrozí hlavně dětem
Vedoucí poradního sboru pro elektromagnetické záření Jan Musil ze Státního zdravotního ústavu potvrdil, že všechny mobilní telefony prodávané v České republice s výjimkou těch nejstarších vyhovují novému limitu záření. Přesto by si lidé podle něj měli zásadně vybírat typy s co nejmenší hodnotou záření, zvláště je-li přístroj určen dětem.

"Opatrnost radí telefonovat z míst s dostatečným signálem, kdy na displeji je co největší počet značek nad symbolem antény. Kvalitu signálu je třeba sledovat hlavně v uzavřených prostorách. Je dobré zachovat střídmost v délce i počtu hovorů, nedotýkat se při telefonování antény a držet přístroj tak, aby anténa byla co nejdále od hlavy: každý milimetr totiž hraje roli," shrnul Musil.

Připomněl, že stejně jako na celém světě, ani v Česku dosud limity záření pro mobilní telefony nebyly. "Nový evropský limit dva watty na kilogram je benevolentnější než limit platný v USA a Japonsku, který je 1,6 wattu. Evropa totiž hodnotí záření v desetigramovém objemu, USA v jednogramovém, tedy soustřeďuje se na lokální maxima, kde právě by mohl vzniknout problém. Norma USA je tak o 50 procent přísnější," řekl Musil, podle něhož evropská norma dva watty na kilogram byla schválena tak, "aby se vyhovělo operátorům sítí".