Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odborníci radí, jak zhubnout o 10 kilo

  0:01aktualizováno  0:01
Každý člověk hubne jinak. Někomu stačí jenom přidat na pohybu a kila letí dolů. Další se trápí celý život dietami, a přesto spíše přibývá - jeho tělo si zvyklo na snížený přísun energie a metabolismus se zpomalil. Různé jsou i motivace.

 Obchodnice 30 let, 165 cm, 70 kg - ZDE

 

Někdo chce zhubnout, protože se zamiloval, jiný, protože mu to doporučil lékař. I to je třeba při tvorbě vhodné strategie brát v úvahu.

Vytvořili jsme osm modelových příběhů lidí, kteří se liší věkem, zaměstnáním, způsobem života i vztahem k vlastnímu tělu. Jedno mají společné - všichni chtějí zhubnout o deset kilogramů.

Požádali jsme tři odborníky na životní styl, aby u každého příběhu poradili, jaká cesta je v tom kterém případě nejvhodnější. Cílem přitom není krátkodobý úbytek hmotnosti, ale trvalá změna. Jen tak vaše úsilí přinese lepší zdraví a dobrou psychickou pohodu. Najděte sami, který z příkladů nejlépe odpovídá vaší zkušenosti.

KDO RADÍ: 

Miroslava Hirková, osobní trenérka fitness 
Petra Šrámková, lékařka z pražského Centra pro léčbu obezity ISCARE 
Zdeňka Sládečková, psycholožka dlouhodobě se zabývající hubnutím

Žena na mateřské, 25 let, 170 cm, 78 kg

Mladá maminka se stará o tři malé děti - čtyřletého syna a osmiměsíční dvojčata. Vždy byla štíhlá, ale při posledním těhotenství přibrala deset kilogramů. Až dosud s tím byla smířena. Kojila, a tak se v jídle nijak neomezovala. Teď děti odstavila, a tak by ráda svou postavu změnila.

Všechny síly jí však zabírá péče o rodinu. Má pocit, že jí pro sebe nezbývá ani chvilka času. Jí, ani neví co a kdy. Každou chvíli dojídá kaši nebo nakousnutý rohlík. Představa, že by si mohla jít někam zacvičit, jí připadá nereálná. Manžel se jí sice snaží pomáhat, ale sám s dětmi zůstávat nechce. Žena si začíná připadat neatraktivní, raději se už ani nedívá do zrcadla.

Co radí osobní trenérka: Doporučuji koupit si domů stacionární kolo. Optimální by bylo jezdit na něm alespoň padesát minut každý den ráno nalačno. Do budoucna, až se žena bude moci uvolnit z domácnosti, může uvažovat o návštěvě fitness centra. Zapojit manžela do péče o děti přece není žádná ostuda.

Co radí obezitoložka: Po dvou těhotenstvích, zvlášť při dvojčatech, je běžné, že má tato žena o několik kilogramů navíc. Doporučila bych rozhodně začít pravidelně a normálně jíst. S malými dětmi je to snadné - tzn. jíst s nimi 5x denně. Ale po dětech zásadně nedojídejte, i když jedna lžička pacholíka láká, ani neochutnávejte při vaření.

V rámci celé rodiny je třeba dodržovat zásady správné výživy, ke svačinám ovoce či netučný mléčný výrobek místo tatranky. Nemyslím si, že je v tomto případě nutné zhubnout až o 10 kg. Pokud nadváha vznikla po těhotenství, je největší šance hmotnost zredukovat právě v prvním roce po porodu.

Co radí psycholožka: Péče o půvabný a přitažlivý vzhled by měla být ženami vnímána stejně důležitě jako péče o zdravý vývoj dětí a stabilitu rodiny. Pro spokojené manželství vůbec není špatné, když si žena prosadí pravidelné hlídání dětí manželem a chodí sportovat. Získá úctu okolí, pocit rovnoprávnosti, pěknou postavu a odpočine si od dětí. A to rozhodně stojí za snahu.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Další z rubriky

Anorexie ničí sportovkyně, modelky i obyčejné dívky. Léčba je obtížná

Ilustrační fotografie

Anorexie je závažné psychiatrické onemocnění, které může postihnout kohokoliv bez ohledu na věk nebo pohlaví. Naposled...

Sedm zajímavostí ze života kardiochirurga Pirka, který slaví sedmdesátiny

Jan Pirk

Proslulý český kardiochirurg Jan Pirk slaví 20. dubna sedmdesáté narozeniny. Týdeníku 5plus2 při této příležitosti...

Sedm výhod listové zeleniny. Prospívá srdci, zraku i mozku

(Ilustrační foto)

Pro takzvané superpotraviny nemusíte vyrážet do exotických krajin ani do specializovaných obchodů. Některé z těch...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

Najdete na iDNES.cz