Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odborníci radí, jak zhubnout o 10 kilo

  0:01aktualizováno  0:01
Každý člověk hubne jinak. Někomu stačí jenom přidat na pohybu a kila letí dolů. Další se trápí celý život dietami, a přesto spíše přibývá - jeho tělo si zvyklo na snížený přísun energie a metabolismus se zpomalil. Různé jsou i motivace.

 Obchodnice 30 let, 165 cm, 70 kg - ZDE

 

Někdo chce zhubnout, protože se zamiloval, jiný, protože mu to doporučil lékař. I to je třeba při tvorbě vhodné strategie brát v úvahu.

Vytvořili jsme osm modelových příběhů lidí, kteří se liší věkem, zaměstnáním, způsobem života i vztahem k vlastnímu tělu. Jedno mají společné - všichni chtějí zhubnout o deset kilogramů.

Požádali jsme tři odborníky na životní styl, aby u každého příběhu poradili, jaká cesta je v tom kterém případě nejvhodnější. Cílem přitom není krátkodobý úbytek hmotnosti, ale trvalá změna. Jen tak vaše úsilí přinese lepší zdraví a dobrou psychickou pohodu. Najděte sami, který z příkladů nejlépe odpovídá vaší zkušenosti.

KDO RADÍ: 

Miroslava Hirková, osobní trenérka fitness 
Petra Šrámková, lékařka z pražského Centra pro léčbu obezity ISCARE 
Zdeňka Sládečková, psycholožka dlouhodobě se zabývající hubnutím

Žena na mateřské, 25 let, 170 cm, 78 kg

Mladá maminka se stará o tři malé děti - čtyřletého syna a osmiměsíční dvojčata. Vždy byla štíhlá, ale při posledním těhotenství přibrala deset kilogramů. Až dosud s tím byla smířena. Kojila, a tak se v jídle nijak neomezovala. Teď děti odstavila, a tak by ráda svou postavu změnila.

Všechny síly jí však zabírá péče o rodinu. Má pocit, že jí pro sebe nezbývá ani chvilka času. Jí, ani neví co a kdy. Každou chvíli dojídá kaši nebo nakousnutý rohlík. Představa, že by si mohla jít někam zacvičit, jí připadá nereálná. Manžel se jí sice snaží pomáhat, ale sám s dětmi zůstávat nechce. Žena si začíná připadat neatraktivní, raději se už ani nedívá do zrcadla.

Co radí osobní trenérka: Doporučuji koupit si domů stacionární kolo. Optimální by bylo jezdit na něm alespoň padesát minut každý den ráno nalačno. Do budoucna, až se žena bude moci uvolnit z domácnosti, může uvažovat o návštěvě fitness centra. Zapojit manžela do péče o děti přece není žádná ostuda.

Co radí obezitoložka: Po dvou těhotenstvích, zvlášť při dvojčatech, je běžné, že má tato žena o několik kilogramů navíc. Doporučila bych rozhodně začít pravidelně a normálně jíst. S malými dětmi je to snadné - tzn. jíst s nimi 5x denně. Ale po dětech zásadně nedojídejte, i když jedna lžička pacholíka láká, ani neochutnávejte při vaření.

V rámci celé rodiny je třeba dodržovat zásady správné výživy, ke svačinám ovoce či netučný mléčný výrobek místo tatranky. Nemyslím si, že je v tomto případě nutné zhubnout až o 10 kg. Pokud nadváha vznikla po těhotenství, je největší šance hmotnost zredukovat právě v prvním roce po porodu.

Co radí psycholožka: Péče o půvabný a přitažlivý vzhled by měla být ženami vnímána stejně důležitě jako péče o zdravý vývoj dětí a stabilitu rodiny. Pro spokojené manželství vůbec není špatné, když si žena prosadí pravidelné hlídání dětí manželem a chodí sportovat. Získá úctu okolí, pocit rovnoprávnosti, pěknou postavu a odpočine si od dětí. A to rozhodně stojí za snahu.

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...Najdete na iDNES.cz