Ona
Kaprovité rybičky nemají zuby a člověku neublíží (ilustrační fotografie)

Kaprovité rybičky nemají zuby a člověku neublíží (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Od atopického ekzému a lupénky pomohou rybičky Garra Rufa

  • 20
Pacienti, které trápí lupénka nebo atopický ekzém, se ponoří do bazénu a vzápětí ucítí jemné dotyky rybích tlamiček. Rybkám pocházejícím z tureckých termálních pramenů nejenže chutná odumřelá kůže, navíc vylučují i sekret s hojivými účinky.

Zřejmě prvním zařízením, které nabídne v Karlovarském kraji tuto metodu zvanou ichtioterapie, je od soboty mariánskolázeňský hotel Krakonoš.

"Rybičky Garra Rufa sice nedokáží lupénku vyléčit, pacientům se ale na několik měsíců výrazně uleví," řekl ředitel hotelu Jiří Richter.

"Technika těchto rybiček je na bázi peelingu. Odumřelou kůži požírají a následně vypouštějí z tlamiček enzym ditranol, který pokožku uklidňuje, zároveň ji hojí a novou kůži dokonale zacelí," dodal Richter.

Terapie přichází z Turecka

Tip:

Server Raketa.cz vám přináší slevu na koupele s rybičkami Garra Rufa. Užijte si léčivou lázeň ve vašem městě.

Strach není na místě. Kaprovité rybičky nemají zuby a člověku neublíží. Kromě pacientů s lupénkou, kterou v České republice trpí asi 400 tisíc, pomáhají rybičky i lidem s atopickým ekzémem, s plísní nohou nebo se ztvrdlou kůží.

Důležité je, aby pacienti, kteří užívají kortikoidy, léky před ichtioterapií na čas vysadili. Pro rybičky by totiž mohly být smrtící. I proto malí léčitelé s ploutvemi okusují kůži jen měsíc, pak se stěhují do nádrží, kde stejně dlouho odpočívají a dostávají jen krmení pro akvarijní rybky.

Rybí terapii už dlouho využívají nejen v zemi původu - v Turecku, ale také v Německu, Belgii či Japonsku.

poraďte se na babinci

s ostatními čtenářkami