Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Očkování proti chřipce se opozdí

  15:30aktualizováno  16:30
Těsně před svým odchodem z funkce ministra zdravotnictví zrušil David Rath tendr na dovoz vakcín proti chřipce. Hrozí tedy, že se očkovací látky nedočkají lidé, kteří jsou nebezpečnou nemocí obzvlášť ohroženi: senioři v domovech důchodců a klienti ústavů sociální péče.
Očkování, injekce - (c) profimedia.cz

Očkování, injekce - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Právě ti jsou očkováni automaticky a látku jim kupuje stát. "Byla to podpásovka před odchodem. Teď podnikáme všechna opatření, abychom to dohnali," říká nový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Rath ke zrušení soutěže na dovoz vakcíny podle svého nástupce neměl důvod. Bývalý ministr se brání tím, že tendr byl pro Českou republiku nevýhodný. "Hlavní hygienik chtěl vakcíny nakupovat předraženě," tvrdí Rath.

Julínek oponuje, že i kdyby tomu tak bylo, Rath by situaci stejně nevyřešil. "Ta povinnost státu zajistit vakcínu pro starší a nemocné občany pořád trvá a bývalý ministr to pouze zkomplikoval," říká Julínek. Kvůli zrušení tendru se opozdí doba, kdy budou lidé z ústavů očkováni.

Epidemie by neměla být silná
"Očekáváme, že očkovat začneme až první listopadový týden. Pokud by nebylo toho zdržení, už bychom tu vakcínu měli a mohli očkování zahájit už v říjnu," říká hlavní hygienik Michael Vít.

Zdraví dotyčných by podle něho ani za těchto podmínek nemělo být ohroženo. "Epidemie chřipky propuká obvykle až ke konci roku. Na podzim se vyskytují spíše nemoci dýchacích cest, proti kterým vakcína nechrání," uklidňuje Vít.

Vakcíny pro ty, kteří mají zájem se nechat naočkovat za své peníze, budou mít v lékárnách od října. Stát jich zajistil stejný počet jako v loňském roce, tedy kolem 700 tisíc.

Pojišťovny očkovací látku proplácejí jen kardiakům, diabetikům, alergikům a lidem s onemocněním ledvin, plic a cév. Nárok na bezplatnou vakcinaci mají i senioři nad 65 let. Jako termín vhodný pro očkování doporučují lékaři říjen a listopad, rozhodně by to mělo být dříve, než epidemie udeří.

Šéf hygieniků Vít uklidňuje, že letos by to nemělo být s chřipkou nijak zvlášť zlé. "Silná epidemie udeří jednou za dva roky. Loni přitom silná byla," konstatuje Vít. A dodává: "Ani okolní státy se neobávají, že by nás čekala výjimečná epidemie."

Firmy přivezou 765 tisíc vakcín

Firmy letos dovezou do České republiky 765 tisíc vakcín proti sezonní chřipce. Zhruba stejný počet byl dodán i loni, lidé je tehdy z lékáren takřka okamžitě vykoupili. Zvýšenou poptávku vzbudil strach z pandemie ptačí chřipky.

Většina z letos dodaných vakcín bude určena pro prodej v lékárnách, 65 tisíc dávek zajistí ministerstvo zdravotnictví pro obyvatele domovů důchodců a klienty ústavů sociální péče mladší 65 let, řekl hlavní hygienik Michael Vít.

Většina vakcín by podle něj měla být v lékárnách k dostání v druhé polovině října. Lidem starším 65 let a rizikově nemocným je proplácejí zdravotní pojišťovny. Ministerstvo přímo zajišťuje vakcíny jen pro klienty ústavů, kterým je pojišťovny nehradí. Jim očkovací látku dodají firmy asi o měsíc později.
Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Karcinogenní akrylamid: pozor na připálenou kůrku i snídaňové cereálie

Chléb s tmavou kůrkou sice vypadá lákavě, ale právě ten si nekupujte. Raději si...

Také si z pečiva nebo hranolků vybíráte ty nejvíce propečené? Raději byste měli sáhnout po světlých kouscích. Nejsou...

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...Najdete na iDNES.cz