Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Očkování proti chřipce se opozdí

  15:30aktualizováno  16:30
Těsně před svým odchodem z funkce ministra zdravotnictví zrušil David Rath tendr na dovoz vakcín proti chřipce. Hrozí tedy, že se očkovací látky nedočkají lidé, kteří jsou nebezpečnou nemocí obzvlášť ohroženi: senioři v domovech důchodců a klienti ústavů sociální péče.
Očkování, injekce - (c) profimedia.cz

Očkování, injekce - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Právě ti jsou očkováni automaticky a látku jim kupuje stát. "Byla to podpásovka před odchodem. Teď podnikáme všechna opatření, abychom to dohnali," říká nový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Rath ke zrušení soutěže na dovoz vakcíny podle svého nástupce neměl důvod. Bývalý ministr se brání tím, že tendr byl pro Českou republiku nevýhodný. "Hlavní hygienik chtěl vakcíny nakupovat předraženě," tvrdí Rath.

Julínek oponuje, že i kdyby tomu tak bylo, Rath by situaci stejně nevyřešil. "Ta povinnost státu zajistit vakcínu pro starší a nemocné občany pořád trvá a bývalý ministr to pouze zkomplikoval," říká Julínek. Kvůli zrušení tendru se opozdí doba, kdy budou lidé z ústavů očkováni.

Epidemie by neměla být silná
"Očekáváme, že očkovat začneme až první listopadový týden. Pokud by nebylo toho zdržení, už bychom tu vakcínu měli a mohli očkování zahájit už v říjnu," říká hlavní hygienik Michael Vít.

Zdraví dotyčných by podle něho ani za těchto podmínek nemělo být ohroženo. "Epidemie chřipky propuká obvykle až ke konci roku. Na podzim se vyskytují spíše nemoci dýchacích cest, proti kterým vakcína nechrání," uklidňuje Vít.

Vakcíny pro ty, kteří mají zájem se nechat naočkovat za své peníze, budou mít v lékárnách od října. Stát jich zajistil stejný počet jako v loňském roce, tedy kolem 700 tisíc.

Pojišťovny očkovací látku proplácejí jen kardiakům, diabetikům, alergikům a lidem s onemocněním ledvin, plic a cév. Nárok na bezplatnou vakcinaci mají i senioři nad 65 let. Jako termín vhodný pro očkování doporučují lékaři říjen a listopad, rozhodně by to mělo být dříve, než epidemie udeří.

Šéf hygieniků Vít uklidňuje, že letos by to nemělo být s chřipkou nijak zvlášť zlé. "Silná epidemie udeří jednou za dva roky. Loni přitom silná byla," konstatuje Vít. A dodává: "Ani okolní státy se neobávají, že by nás čekala výjimečná epidemie."

Firmy přivezou 765 tisíc vakcín

Firmy letos dovezou do České republiky 765 tisíc vakcín proti sezonní chřipce. Zhruba stejný počet byl dodán i loni, lidé je tehdy z lékáren takřka okamžitě vykoupili. Zvýšenou poptávku vzbudil strach z pandemie ptačí chřipky.

Většina z letos dodaných vakcín bude určena pro prodej v lékárnách, 65 tisíc dávek zajistí ministerstvo zdravotnictví pro obyvatele domovů důchodců a klienty ústavů sociální péče mladší 65 let, řekl hlavní hygienik Michael Vít.

Většina vakcín by podle něj měla být v lékárnách k dostání v druhé polovině října. Lidem starším 65 let a rizikově nemocným je proplácejí zdravotní pojišťovny. Ministerstvo přímo zajišťuje vakcíny jen pro klienty ústavů, kterým je pojišťovny nehradí. Jim očkovací látku dodají firmy asi o měsíc později.
Autoři: ,Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Sedm příčin vrásek, za které nemůžete vinit věk

Ilustrační fotografie

Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí a dříve či později ozdobí každou tvář. I když velkou roli hrají...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...

Prodala 500 litrů svého mléka. Kupují ho kulturisté, tvrdí Kypřanka

Rafaela Lamprou z Kypru kojí svého syna. Rozhodla se, že si bude prodejem...

Lidské mléko nejmenší obsah bílkovin ze všech živočišných druhů, přesto ho od Kypřanky Rafaely Lamprou (24) kupují...

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Arome.cz Do postele byste se s make-upem neodvážily, pleť poctivě drhnete gelem i peelingem, a tvář máte přesto plnou "nedokonalo...

Najdete na iDNES.cz