Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obrys podle šablony

aktualizováno 
- Tři orientální krásky se ucházely o sultána, jen jedna se však mohla stát jeho ženou. Poté, co všechny obstály ve zkouškách moudrosti i dovednosti, nechal sultán přinést zlatý, zvonečky ověšený rám s výřezem siluety ideálního ženského těla: tu, která jím projde, aniž by zvonkohru rozezněla, prý pojme za choť...

Ačkoli rozměry dnešních žen už nikdo šablonou nepřeměřuje, ony samy si leckdy ve svých představách zlatý rám kolem sebe staví. Pronásledovány obrazem vyhublých modelek ho slyší cinkat, kdykoli se spatří v zrcadle. Mnohé z nich pak žádají plastické chirurgy o liposukci neboli odsátí tuku z určitých partií těla. Z 2,1 milionu Američanů, kteří loni podle Americké společnosti estetické plastické chirurgie podstoupili nějakou kosmetickou operaci nebo nechirurgický zásah, jich právě o liposukci požádalo na 177 000.

Rouhání, nebo nutnost?
Názory na odsávání tělesného tuku se liší. Jedni tvrdí, že je to rouhání, neboť do zdravého těla se chirurgicky nemá zasahovat, zvláště když stoprocentní úspěch nelze předem zaručit. Druzí, a nejen filmové hvězdy, jsou přesvědčeni, že vylepšení tělesných tvarů patří dnes k image.
"Liposukce v odůvodněných případech smysl má. Lépe vytvarovaná postava totiž dodá člověku sebevědomí a přispěje k duševní pohodě. Mnohé pacientky si už konečně nemusí kupovat kostým složený ze dvou různých velikostí," vysvětluje Pavel Hlava, primář oddělení plastické kosmetické chirurgie pražské Nemocnice Na Homolce.
Podle něj je liposukce na místě především u žen, protože ukládání tuku na určitých místech, zvláště v partiích stehen a boků, u nich řídí hormony.
"I ta, která se snaží zbavit tukových polštářků na stehnech usilovným cvičením, ubývá rovnoměrně po celém těle, takže se své výrazné disproporce nezbaví," přiznává Věra Šatánková, přednostka Kliniky plastické chirurgie v Praze-Průhonicích.
S nepořízenou odcházejí z ordinací plastických chirurgů klienti, převážně muži, kteří si přejí odsát přebytečný tuk na zakulaceném břiše. To však nemá na svědomí tuk podkožní, ale tuk uložený mezi střevními kličkami, a tak naděje spočívá v něčem zcela jiném - v dietě a pohybu.

Kuličky z kola ven
O tom, zda lékař liposukci doporučí, by měl rozhodnout jednak pacientův celkový zdravotní stav, jednak kvalita jeho kůže. Největší úspěch mívá operace u dívek do pětadvaceti let, jejichž kůže je schopná se novému tvaru těla rychle přizpůsobit. Neznamená to ale, že by dostatečně elastickou kůži nemohla mít žena starší.
"Důležité je také to, zda podkoží tvoří především pevná vrstva tuku, nebo v něm převažuje vazivová tkáň, kde je tuku méně, a tudíž se i špatně odsává," konstatuje primář Hlava.
Odsátí ovšem nevyřeší celulitidu: buňky nabobtnalé tukem totiž už příliš vytáhly kůži, která po zákroku nedokáže svůj objem zmenšit.
Solidní plastický chirurg odmítne leckoho: třeba zájemkyni s postavou manekýny, která si usmyslela, že jí tu či onde trochu tuku přebývá. Nebo lidi silně obézní, protože odsát lze najednou nanejvýš 2000 mililitrů tuku, což většinou žádného tlouštíka nespasí. Jelikož se liposukce provádí v celkové anestezi, neměli by ji podstupovat ani kardiaci či diabetici, zrovna tak jako všichni ti, jimž se špatně hojí rány.

Hrbolatí klienti
Zvěsti o tom, že při liposukci už leckdo i zemřel, sice nejsou výmysl, jedná se však o naprosto výjimečné případy. V odborné literatuře figuruje obvykle jako příčina úmrtí tuková embolie. Proto musí operatér pečlivě sledovat, aby kanylou odsávající tuk nezajel z tukové vrstvy do svalu. V něm jsou totiž velké cévy, a tak hrozí jejich poranění a následné porušení tukových buněk.
Ne všechny liposukce se ovšem vydaří.
"Tukové polštáře na stehnech nebývají vždy symetrické, proto vždycky upozorňuji pacienty, že i po odsátí tuku se tvar jejich stehen může mírně lišit. Někdy je nutné tvary korigovat ještě dalším operativním zásahem," upozorňuje primář Hlava.
Právě na takový "reparát" se chystá i pětadvacetiletá pražská prodavačka Jana K. "Po liposukci se mi na straně jednoho stehna vytvořila tuková boulička. Nové odsátí mi už provedou zadarmo." Ačkoliv musí Jana podstoupit další chirurgický zásah, nelituje, že se pro liposukci rozhodla: "Zkoušela jsem hubnout, ale problematické partie zůstávaly. Odsátí tuku mi tvary vylepšilo, i když přiznávám, že jsem čekala od operace větší efekt."
Nemilým výsledkem liposukce bývá také zvrásněná, hrbolatá kůže, nebo dokonce takzvaný banánový efekt, kdy se pod zadečkem vytvoří další kožnětukový val ve tvaru banánu. V takovém případě chirurg neodhadl, kolik tuku si může dovolit odsát, a přehnal to. Často se to stává těm, které přemlouvají lékaře k tomu, aby jim na zadní ploše stehen odstranil tuku co nejvíc. Zadeček pak ovšem ztratí oporu, poklesne a tlačí na další tukovou tkáň, která tak pod ním vytvoří onen 'banán'.
Doktorka Šatánková vzpomíná i na klientku, která za ní přišla poté, co zákrok absolvovala na jiném pracovišti. Měla na stehnech tmavší skvrny, které budily dojem otlaků. Ve skutečnosti to však byla kůže poškozená zevnitř. Operatér totiž odsál tuku příliš mnoho, neponechal nutnou tukovou vrstvičku těsně pod vazivovou vrstvou kůže a porušil tak její výživu. Ženu tedy čekala další kalvárie: jelikož měla kůži na stehnech trochu volnější, mohla ji lékařka operativně povytáhnout a přebytek odstřihnout. Skvrny na spodních partiích jí však už zůstaly navždy.
Jestliže takové stopy jsou vizitkou mizerné práce chirurga, za případné hrbolky naopak nemůže. Jsou totiž výsledkem špatným přihojením kůže. Ta je k podkoží připoutána vazivovými snopečky. Pokud se jich ale jizva zachytí a zhojí se spolu s nimi, zůstanou tato místa vtažena víc dolů, čímž vznikne nechtěná prohlubeň.


* Strie na kůži mohou zhoršit výsledek liposukce.
Ano. Tyto jizvičky vznikající po nadměrném ztloustnutí a následném zhubnutí značí, že kůže je potrhaná a tedy nedostatečně pružná.
* Místa po odsátí tuku dlouho bolí.
Ne. Pacienti obvykle hovoří o tří- až čtyřdenním pálení ošetřených ploch. Dotyk na nich bolí asi stejně tak, jako když si sáhnete na naražené místo. Modřiny a otok, které jsou normální reakcí na zásah do organismu, brzy mizí.
* Po liposukci stehen se neobejdete bez nošení "bombarďáků".
Ano. Stahující elastické kalhoty s nohavičkami je nutné nosit první měsíc po operaci nepřetržitě a další měsíc alespoň dvanáct hodin denně. Zajišťují správné rozprostření a přihojení uvolněné kůže.
* Odsátá místa se za pár let znovu zakulatí.
Ne. Počet tukových buněk je dán od dětství, a jsou-li odstraněny, nikdy opět nepřibudou. Pokud klienti po liposukci tloustnou, nabývají všude stejně. Dokonce existují případy, kdy odsáté partie zůstávají po nabrání nadměrné hmotnosti i mírně propadlé.
* Tuk se po liposukci přemístí do jiné části těla.
Ne. Poté, co zmizí největší tukové bouličky, si lidé někdy všimnou menších tělesných disproporcí, které dříve nevnímali.

Stejná žena a přece pokaždé jiná...

Autor:


Nejčtenější

Vínová rtěnka na přehlídce Marca De Vincenza.
Tmavá rtěnka je i pro vás. Zkuste extra lesk i sametově matný vzhled

Rtěnky v tmavých odstínech byly ještě nedávno na přehlídkách i v obchodech spíš výjimka, natož abychom je běžně potkávali na ulici. Během pár let se z nich...  celý článek

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu
Osm raných příznaků rakoviny, které byste neměli ignorovat

U velkého počtu nemocných jsou některé nádory objeveny až v pokročilém stádiu. Včasně diagnostikovaná rakovina přitom významně zvyšuje šanci na vyléčení. Které...  celý článek

Maďarský guláš z vepřového masa
Guláš nejen předvolební. Dejte si klasiku z hovězího či vepřového masa

Za několik dnů tu máme volby a s tímto obdobím býval už za dob Rakouska-Uherska spjatý zvyk podávat voličům předvolební guláš uvařený nebo aspoň podávaný...  celý článek

Christina Applegateová (Los Angeles, 27. července 2015)
Preventivně jsem si nechala odstranit vaječníky, přiznala Applegateová

Před devíti lety Christině Applegateové (45) diagnostikovali rakovinu prsu a herečka podstoupila oboustrannou mastektomii. Nyní prozradila, že nedávno si...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Karolíny: Expřítel nevěří, že je konec. Pořád to na mě zkouší

S přítelem jsem vydržela dva roky a i to bylo až moc. Udělal si ze mě služku, pokladničku a hlídal mě na každém kroku. Pokoj od něj nemám ani po rozchodu,...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Meditace umí zmírnit deprese, předcházet infarktu i posílit imunitu

Prastará technika pořád funguje a vědci objevují nové a nové důvody, proč nám vlastně meditace prospívá. Nejen že redukuje stres a zlepšuje náladu, prospívá...  celý článek

Ilustrační fotografie
Lékařka: Za nárůst očních vad může zírání do počítače a málo aktivit venku

Nejčastější oční vadou na světě je podle průzkumů krátkozrakost. Jen v Česku trápí zhruba pětinu populace. "Za nárůstem této oční vady stojí hlavně fakt, že...  celý článek

Alkohol (ilustrační foto)
Pět věcí, které způsobí rychlejší opilost. Dlouhý let i vyšší věk

Možná patříte mezi ty, co si myslí, že svou míru alkoholu velmi dobře znají a nestane se jim, že by se opili víc, než je vhodné. Ale jsou situace, kdy obvyklé...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy
5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy

Vlasy vám zdobí čerstvé ombré, jenže co dál? Na hlavě máte teď hned dvě barvy s rozdílnými nároky a obě se hlasitě dožad... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.