Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obří nádory jsou výjimečné. Proč dorůstají do těchto rozměrů?

  10:00aktualizováno  10:00
Monstrózní nádor o váze 36 kilogramů, který na konci roku vyoperovali lékaři ve zlínské nemocnici sedmačtyřicetileté ženě, se nejspíš stane českým rekordem, ke světovému prvenství mu ale ještě desítky kil chybějí. Rekord patrně drží Američan s více než stokilovým nádorem. Jak je možné, že nádor doroste do těchto rozměrů?

Břicho sedmačtyřicetileté pacientky, které lékaři ve Zlíně v prosinci 2013 odstranili šestatřicetikilový nádor. S podobným případem se lékaři dosud nesetkali. Po vyhodnocení budou případ publikovat v odborných časopisech, 9. 1. 2014 | foto: archiv Krajské nemocnice T. Bati, a. s.

Obvod větší než dva metry, váha šestatřicet kilo. Když zlínští specialisté po sedmi hodinách odoperovali ženě obrovitánský nádor břicha, vypadalo to, že nic většího už žádná choroba nemůže způsobit.

Zlínský nádor je s největší pravděpodobností největším útvarem, který čeští lékaři z lidského těla kdy odstranili. I ve světě se lékaři setkali s obrovskými nádory a některé byly dokonce i mnohem větší než ten zlínský.

"Popisován je tumor gynekologického původu operovaný v Argentině, který vážil 25 kilogramů. Byl rovněž zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Pacientkou byla 54 letá žena. Jiný velký nádor byl odstraněn v Rumunsku 47leté ženě s Recklinghausenovou chorobou, byl lokalizován na zádech a hýždích a vážil 80 kilo. Rekordní nádor byl odoperován muži v Americe a vážil údajně 110 kilogramů," řekla iDNES.cz gynekoložka Blanka Vavřinková z První české lékařské společnosti.

Obří nádory u nás i ve světě

Dodala, že větších rozměrů dosahují nádory vycházející z vaječníků. Jsou zhoubné i nezhoubné, rostou velmi rychle a jsou vyplněny hlenem nebo tekutinou. V odborné literatuře jsou popsány takové tumory o průměru až 90 centimetrů.

"Dále to mohou být nádory z hladké svaloviny, například dělohy. Větší nádory mohou vznikat i z tukové tkáně, nejčastěji z podkožního tuku, nepřesahují obvykle velikost 25 cm. Ojediněle jsou popisovány velké tumory v kůži a podkoží - neurofibromy při takzvané Recklinghausenově chorobě," uvedla lékařka Vavřinková.

Jak je vůbec možné, že nádor naroste do tak neskutečných rozměrů jako v případě pacientky ve Zlíně? Přesné vysvětlení teď experti hledají.

"Odpověď bude možno podat po definitivním histologickém vyšetření," uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení zlínské nemocnice Zdeněk Adamík, který ženu v prosinci operoval.

Podle profesora Rostislava Vyzuly z Masarykova onkologického ústavu v Brně nejde ani tak o velikost. "Základní charakteristika nádoru je nekontrolovaná proliferace, takže si roste tak dlouho, dokud mu to hostitel, člověk, umožní. Otázkou spíš je, proč pacientka nepřišla dříve," poznamenal Vyzula.

Podle doktorky Petry Holečkové z ústavu radiační onkologie pražské Nemocnice Na Bulovce "pomohlo" k rekordnímu nárůstu nádoru několik okolností.

"Pochopitelně záleží na tom, o jaký typ nádoru jde, v jaké části těla roste (v břiše je relativně dost místa a orgány jsou do určité míry stlačitelné), zda má příznivé podmínky pro růst v těle hostitele a jestli jedinec, který ve svém těle nádor živí, má dostatek energie a živin a odpovídající imunitní systém, aby tuto zátěž zvládl," konstatovala pro iDNES.cz lékařka.

Nádor utlačuje okolní orgány

Podle zlínského operatéra Zdeňka Adamíka každopádně takový nádor znamenal velkou zátěž na ostatní orgány a životně důležité funkce.

K tomuto názoru se přidává i profesor Vyzula. "V organismu dochází v podstatě ke dvěma procesům. Jednak k postupnému omezování funkce okolních orgánů, dokud nezačnou selhávat, až selžou úplně. A pak nádor spotřebovává velkou část energetického přísunu pro sebe, čímž zbytek organismu strádá. Dochází k hubnutí a opět k postupnému selhávání i vzdálených orgánů, například mozku," říká.

Gynekoložka Blanka Vavřinková dodala, že tak velký nádor musel vyžadovat velké cévní zásobení.

Domácí lékař

"Může způsobovat těžkou anémii, ostatní části těla obvykle strádají. Způsobuje rovněž útlak okolních orgánů, potíže s močením a zácpu. Tlakem na bránici způsobuje dušnost. Omezuje hybnost pacientky," řekla Vavřinková.

Doktorka Holečková z Nemocnice Na Bulovce uvedla další potíže, kterými mohla zlínská pacientka strádat. Podle ní je potíží celá řada.

"Bolest či pocit tlaku, krvácení, dušnost, chudokrevnost, zvracení, průjmy, zácpy, střídání zácpy a průjmu a tak dále. Každý nádor organismus energeticky vyčerpává, může způsobit únavu, nechutenství, hubnutí, teploty. Pokud není nádor léčen, může dojít k velké škále potíží a problémů a vše může končit smrtí," konstatovala.

Operace byla nezbytná, další léčbu ukáže čas

Odstranění obrovského nádoru z těla ženy je vlastně jen první krok v léčbě. Co teď bude následovat? Primář gynekologicko-porodnického oddělení zlínské nemocnice Zdeněk Adamík na to ještě nemohl odpovědět: "Další bude následovat po definitivním histologickém vyšetření útvaru," řekl pouze.

Doktorka Holečková aspoň obecně sdělila, že léčba jakéhokoli zhoubného nádoru závisí na jeho lokalizaci, typu a stadiu vývoje.

"V úvahu je nutné brát stav pacienta včetně stavu jeho výživy nebo přidružené choroby. Po zhodnocení těchto kritérií je vybrána další onkologická léčba. K dispozici je obecně kromě operace ještě radioterapie, chemoterapie, cílená biologická léčba, hormonální léčba," uvedla Holečková.

Podle profesora Vyzuly se dle dostupných informací patrně jedná o zhoubné nádorové onemocnění dělohy s metastázami, kdy je třeba zvážit, zda pacientka zvládne chemoterapii.

"Neznám sice přesnou histologii, ale obecně nádory dělohy nejsou na chemoterapii příliš citlivé, i když jistého dočasného zmenšení metastáz lze dosáhnout, proto chemoterapii při dobrém fyzickém stavu pacientkám doporučujeme," dodal.

A jaká je šance na úplné vyléčení? Reakce zlínského primáře Adamíka je stručná: "Zatím se nelze vyjádřit."
Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Ilustrační snímek

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého přítele, ale na svého exmanžela nemůžu...

Další z rubriky

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

VIDEO: I se silikony můžete na mamograf. Jak takové vyšetření vypadá?

Vyšetření poprsí se silikony probíhá stejně jako u žen bez silikonové výplně.

Mamografické vyšetření pomůže u žen včas odhalit rakovinu prsu a může jim zachránit život, ale některé ženy se ...Najdete na iDNES.cz