Amillia Taylorová se narodila ve 22. týdnu těhotenství a vážila pouhých 284 gramů, přesto ji lékaři zachránili

Amillia Taylorová se narodila ve 22. týdnu těhotenství a vážila pouhých 284 gramů, přesto ji lékaři zachránili | foto: ČTK

OBRAZEM: Děti, které se vejdou do dlaně

  • 180
Jsou tak malinké, že i pytlík mouky je dvakrát těžší. Neváží ani půl kila, přesto přežijí. Řeč je o extrémně nedonošených dětech. Vejdou se skoro do dlaně a nebýt špičkové péče českých lékařů a dalšího zdravotnického personálu, nikdy by se nedočkaly prvních krůčků nebo prvního školního dne.

Česko patří v záchraně nedonošených dětí dlouhodobě k nejúspěšnějším zemím na světě. Ještě v polovině 80. let přitom nemělo prakticky žádnou šanci na přežití dítě, které po porodu vážilo méně než 1000 gramů.

Dnes zdravotníci dokáží vypiplat i drobečka, který je lehčí než dva pomeranče a nemá třeba ani půl kila. Zatímco ve 30. letech umíralo 120 novorozenců na tisíc narozených dětí, teď jich není ani deset.

Nedonošené miminko
Nedonošené miminko - Krmí se přes sondu v nose do žaludku. Občas si vytrhnou...
Nedonošené miminko
Nedonošené miminko
Ve stříkačce je mateřské mléko. Toto miminko ho právě vypilo celých deset...
Někdy trvá několik týdnů, než má nedonošené miminko vyhráno.
Do inkubátoru jde každé dítě, které má hmotnost menší než kilo a půl. Inkubátor...
Občas si vytrhnou hadičku, pohybově bývají stejně živé jako donošená miminka.

"Když se syn Matouš před čtyřmi lety předčasně narodil, vážil 690 gramů," řekla iDNES.cz paní Karolína z Prahy. Neměla žádnou jistotu, jak to s jejím synem dopadne, jestli bude v pořádku. "Nejistota, v níž jsem žila, byla ubíjející."

Bezmála čtyři měsíce byl v inkubátoru a sto dní za něho dýchala umělá ventilace. Právě kvůli tomu je Matouš náchylný na opakované respirační choroby. "Nikdo také neví, co se u něho objeví třeba za pět, za deset let," obává se Karolína. I přesto je vděčná, že lékaři jejího syna zachránili.

Za předčasné porody může i umělé oplodnění

Novorozenců s nízkou porodní vahou, tedy pod 2,5 kilogramu, je rok od roku víc. Předloni jich bylo bezmála osm procent, tedy víc než devět tisíc.

24.-28. týden: extrémní nezralost. Podle váhy je šance na přežití kolem 70 procent, s vývojovými odchylkami se bude potýkat 40 procent z nich.

28.-32. týden: těžce nezralé děti, přežívá asi 90 procent z nich, 15 procent mívá nějaký handicap, lehký i závažnější.

32.-34. týden: dobrá prognóza, odchylky od neuropsychického vývoje se objeví asi u 5 procent z nich.

Po 34. týdnu: bez větší újmy na zdraví by měly přežít všechny, prognóza je velmi dobrá.

V porodnicích totiž přibývá starších rodiček, které se potomků mnohdy dočkají jen díky umělému oplodnění. A jedním z průvodních znaků asistované reprodukce je více dvojčat, která jsou drobnější, rodí se dříve a mají nižší váhu (více čtěte zde).

Rozhodující je 24. týden těhotenství

"Od devadesátých let byl jako hranice životaschopnosti stanoven 24. týden těhotenství," řekl před časem pro MF DNES doktor Zbyněk Straňák.

"Neznamená to, že zachráníme všechny děti, které se narodí takhle časně. Ale víme, že od této chvíle už máme šanci vyhrát."

Předčasně narozené děti se podle týdnu těhotenství v momentě porodu orientačně rozdělují do několika skupin. Vždycky však také záleží na jejich váze, kondici a vůli žít.