Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O prázdninách se zraní nejvíce dětí

  14:00aktualizováno  14:00
Jedenáctiletá Petra Chlapovičová má před sebou stejně jako všechny školou povinné děti ještě polovinu prázdnin. Již teď je ale jasné, že si volna příliš neužije. Pád pouťové atrakce jí totiž téměř amputoval nohu.
Koupaliště

Koupaliště - Koupaliště - ilustrační foto. | foto: Iveta LhotskáMF DNES

Vážný úraz u nás každým rokem utrpí asi 30 tisíc dětí. A o prázdninách se jejich počet oproti jiným měsícům vždycky zdvojnásobí.

"Je to tím, že v srpnu a v červenci se děti více pohybují v cizím prostředí. Přece jen školní rok je spíš rutina a všechny možné nástrahy už děti znají," vysvětluje smutné prázdninové statistiky Robert Kostner ze společnosti Dětství bez úrazů. Problémem je také to, že o prázdninách rodiče na děti méně dohlížejí.

Situace v Česku se však v posledních letech zlepšuje. Počet dětských úrazů je sice pořád stejný, ale ubylo těch smrtelných.

"Například v roce 1997 zemřelo v důsledku úrazu 421 dětí, nyní se počty mrtvých pohybují kolem dvou set," přibližuje Kostner.

Přesto u nás ve srovnání s Evropou stále umírá dvakrát více dětí. A léčba následků jejich úrazů přijde ročně na 10 miliard.

Lékař: Dnešní děti jsou neobratné
"Každý úraz je přitom zbytečný," podotýká Robert Kostner. A dává příklad: úrazů hlavy na kole markantně ubylo, když děti začaly povinně nosit přilby. Přilba by měla být pro dítě nezbytná také při dalším sportu - sjíždění vody.

Za velkým počtem úrazů stojí podle lékaře Richarda Friče z Fakultní nemocnice v Motole neohrabanost dnešních dětí.

"Spousta z nich sedí celé dny u televize nebo počítače, takže nejsou tělesně obratné jako starší generace, které trávily veškerý volný čas sportem a běháním venku," míní lékař.

S dětskými úrazy se setkává denně a říká, že následky nehod jsou nevyzpytatelné. "Někdo spadne ze stromu a nestane se mu nic, jiný z kola a roztrhne si slinivku," říká lékař. Právě úrazy z kol, skateboardů a koloběžek musí řešit nejčastěji.

S některými malými cyklisty má přitom trochu problém. Nelíbí se mu, když rodiče netrénovanému dítěti koupí špičkové kolo. To může vést k přeceňování schopností dítěte.

"Kluk si myslí, že s nejlepším kolem je i on mistr světa, předvádí se a ošklivě si rozbije hlavu. To není nic neobvyklého," říká lékař.

Vedle kola představuje pro děti velké nebezpečí bazén. V polovině července se v Kladně utopil devítiletý chlapec, který údajně ani neuměl plavat.

Aby zabránil podobným nešťastným událostem, rozhodl se kladenský akvapark instalovat speciální čidlo, které spustí alarm, pokud se člověk, který sjede z tobogánu do vody, nevynoří za déle než za dvacet sekund.

Děti na plovárnách neohrožuje jen utonutí. "Zažila jsem i nebezpečné úrazy hlavy, kdy dítě upadlo na mokrých dlaždičkách a praštilo se do temene," popisuje Eva Hamáčková, která pracovala jako plavčice.

A dodává, že děti mnohdy ohrožuje i neopatrnost jejich rodičů. "Pustili do bazénu například holčičku s polovyfouklým plovacím kolem, které pak ve vodě ušlo úplně," říká.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Pravda, nebo mýtus? Maminky upřednostňují syny a na dcery jsou přísné

matka syn moře

Když se narodí kluk, většinou přejí příbuzní novopečeným rodičům ještě holčičku, aby měli páreček. To, co na první...

OBRAZEM: Nejroztomilejší děti slavných maminek ze světa i z Česka

Beyoncé se starší dcerou Blue Ivy

Populární herečky, zpěvačky nebo modelky jsou často také milujícími maminkami rozkošných dcer a synků. Například...

Čtyři největší chyby, které děláme při výchově dětí, ale nevíme o nich

Pláž, ilustrace

Ať se snažíme, jak se snažíme, aby náš vliv na potomky byl co nejlepší, stejně se nám někdy výchova poněkud vymyká. A...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz