Ona
Chilli papričky mají pozitivní účinek při léčbě rakoviny i chronické rýmy (ilustrační snímek)

Chilli papričky mají pozitivní účinek při léčbě rakoviny i chronické rýmy (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nové využití pro pálivé chilli papričky: lék proti rýmě

  • 11
Pro mnohé to je lahodná pochoutka, byť po ní mnohdy z očí vytrysknou slzy. Ostré chilli papričky teď dostaly i jiné využití. Nosní sprej vyráběný z jejích výtažků potlačuje zánět ve vedlejších nosních dutinách, který způsobuje chronickou rýmu.

Důkazy o pozitivním vlivu papriček, které v puse způsobují pálivé peklo, přinesla nově zveřejněná studie amerických vědců z Univerzity v Cincinnati.

Z kuchyně do lékáren

"Chilli papričky (latinsky Capsicum annuum) obsahují capsaicin – látku, jež způsobuje jejich pálivou chuť, pro kterou mají své nenahraditelné místo především v jihoamerických kuchyních. Capsaicin se užívá také v medicíně, je součástí přípravků ulevujících od bolesti, které se aplikují lokálně přímo na bolavé místo," uvedl odborný server ulekare.cz.

Vědci se už nějakou dobu snaží objevit, jestli by capsaicin nemohl být prospěšný i v jiných oborech medicíny.

Vědci z Nottingham University už v roce 2007 zjistili, že capsaicin obsažený v chilli papričkách může za určitých okolností zabíjet i rakovinové buňky. Molekuly capsaicinu se dokáží navázat na rakovinové buňky a odstartovat u nich sebezničující proces. Ke zmenšení tumoru došlo v případě rakoviny plic a slinivky. Jako prevence se osvědčily chilli papričky i u rakoviny žaludku.

Podle studie z roku 2010, kterou provedl National Cancer Institute, je však konzumace chilli papriček nevhodná v počátečních stádiích melanomu. Capsaicin totiž údajně růst kožních nádorů urychluje.

Chilli papričky do nosu

Výzkum se nyní zaměřuje i na využití této látky v léčbě vlezlé a obtěžující rýmy. Na první pohled se to zdá jako dost krutý lék: stříkat si do nosu něco tak pálivého, jako jsou chilli papričky. Vědci ale dokázali, že nosní spreje s capsaicinem pomáhají lidem s dlouhodobou rýmou, která nemá alergický základ.

Pacienti zařazení do studie byli náhodně rozděleni na dvě skupiny. Jedna dostávala nosní sprej s capsaicinem a druhá placebo – sprej, který vypadal úplně stejně, ale neobsahoval danou, potenciálně léčivou látku. Žádný z pacientů však nevěděl, ke které skupině patří a který z přípravků dostává.

Po 14 dnech všichni pacienti hodnotili účinek. "Ti, kteří používali nosní sprej s capsaicinem, udávali zlepšení svých obtíží častěji než pacienti, kteří používali placebo," uvedl doktor Jonathan Bernstein z výzkumného týmu. "Úlevu pocítili už do jedné minuty po použití spreje," dodal.

Lék budoucnosti?

Vědci upozorňují, že bude zapotřebí ještě dalších výzkumů, aby se tento předpoklad dal využít.  Zatím totiž všechny připravené preparáty obsahující capsaicin byly příliš ostré, a nedaly se tudíž použít bez lokálního znecitlivění nosní sliznice.

Pro farmaceutické firmy jsou ovšem chilli papričky zajímavým "preparátem", do něhož se v tuto chvíli vyplatí investovat.