Nová vakcína proti ebole je účinná na opicích

Pokusná vakcína poprvé ochránila opice před virem Ebola a zvýšila tak naděje lékařů na nalezení očkovací látky pro lidské oběti této smrtící nemoci. Při pokusu netrpěli očkovaní makakové po styku s obvykle smrtelnou dávkou viru žádnými potížemi, zatímco opice, které účinný prostředek nedostaly, zemřely do šesti dnů. Zprávu o tom přinesl internetový zpravodajský server Fox News.

Průvodními symptomy horečky Ebola jsou nejprve náhlá horečka, pak bolesti svalstva, hlavy, břicha, průjmy, zvracení, ledvinové potíže a posléze rozsáhlé vnitřní krvácení. Smrt obvykle nastává, jakmile pacient začne krvácet z nosu, očí, uší a dalších tělesných otvorů. Přesný původ viru Ebola, který zabíjí 50 až 90 procent z nakažených, nicméně zatím zůstává neznámý.
Podle Garyho Nabela, ředitele National Institute of Health v Marylandu v USA a autora nejnovější studie zveřejněné minulý týden v odborném časopise Nature, je objev významný především tím, že vakcína proti Ebole poprvé zaúčinkovala na primátech. Opice jsou totiž nejbližšími příbuznými člověka, dodal odborník na výzkum očkovacích látek.

Nabelův tým podal očkovací látku čtyřem makakům, u nichž se po dobu šesti měsíců neprojevily žádné známky nemoci. V krvi tří opic nebyl nalezen žádný virus, v krvi čtvrté se objevilo malé množství viru, které však po týdnu zmizelo. "Povzbudilo nás, že existuje nějaká ochrana, protože do tohoto okamžiku bylo skutečně nemožné rozvinout obranyschopnost v primátech," vysvětlil Nabel.

Vakcína připraví imunitní systém na obranu proti nemoci tím, že mu předvede, jak cílený virus vypadá. Tradiční postup spočívá v tom, že do těla jsou vpraveny mrtvé nebo oslabené bakterie.

Vakcína účinná na hlodavcích byla vyvinuta již před třemi lety

Horečka Ebola dostala jméno podle řeky v Kongu, kde byla poprvé v roce 1976 zaregistrována. Tehdejší epidemie zabila 270 lidí.
V roce 1997 použil Nabel se svými kolegy při úspěšných pokusech na morčatech vakcínu, která obsahovala řetězec kyseliny deoxyribonukleové (DNK) se zakódovanými proteiny viru Ebola. Tato vakcína byla účinná u hlodavců, avšak nepůsobila na primáty.

Při posledních výzkumech vědci doplnili vakcínu s DNK oslabeným virem, který za normálních podmínek způsobuje dýchací onemocnění, a proteinem z viru Eboly. "Byly to skutečně tyto dvě bakterie, které společně vyvolaly výraznou tělesnou reakci, která nám zřejmě umožnila vidět takovou ochrannou odezvu, jakou jsme chtěli," tvrdí Nabel.

"Je to dobrý vývoj, je slibný," soudí Dennis Burton, profesor imunologie ze San Diega. "Postoupili o další krok od morčat k opicím." Bude ale třeba dalších výzkumů, které ukáží, jakým způsobem imunitní systém opice proti nemoci ochránil.

Vakcína pro lidi je zatím v nedohlednu

Světová zdravotnická organizace (WHO) registruje přibližně tisíc případů nemocných. Od roku 1976 zemřelo na ebolu 793 lidí. Nedávnou epidemii v Ugandě se podle posledních zpráv podařilo dostat pod kontrolu.
Vakcína pro lidstvo může být přesto nalezena za dlouhou dobu. Před zahájením testování na lidech musejí totiž vědci vyřešit otázky o bezpečnosti a možných mutacích viru. "Ebola je složitý virus, protože momentálně dostupné antivirové léky nemají v jejím případě žádný prokázaný efekt a my neznáme její původní zdroj, což znemožňuje kontrolu prostředí," vysvětlil Anthony Fauci z amerického institutu pro alergie a infekční nemoci. "Vakcína je největší nadějí na ochranu lidí před nákazou."