Jana Doleželová předává šek na klinickou studii vakcíny proti zhoubnému nádoru ledvin

Jana Doleželová předává šek na klinickou studii vakcíny proti zhoubnému nádoru ledvin | foto: www.faiyo.cz

Nová vakcína českých vědců proti zhoubnému nádoru ledvin

  • 0
Letos v dubnu byl předán šek v hodnotě 300 tisíc korun Univerzitnímu centru buněčné imunoterapie při Masarykově univerzitě v Brně na klinickou studii vakcíny proti zhoubnému nádoru ledvin. Předala jej bývalá česká Miss, ředitelka Nadačního fondu Modrá kotva PharmDr. Jana Doleželová.

Na vývoji vakcíny pracovali špičkoví odborníci Univerzitního centra buněčné imunoterapie (UCBI) při Masarykově univerzitě v Brně po dobu 2 let. Vakcína je založena na velmi silné aktivaci imunitního systému pacienta v boji s nádorem a prakticky bez vedlejších nežádoucích účinků.

"Podařilo se totiž vyvinout velmi účinnou vakcínu proti vysoce zhoubnému nádoru ledvin, který v pokročilé formě, kdy jsou již přítomna vzdálená ložiska neboli metastázy, vede k úmrtí do 6 měsíců," uvedl Prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D. z UCBI.

Tento přístup je v posledních 2 letech testován v některých zemích včetně Rakouska, Německa a USA a ukazuje významné zlepšení kvality života a zlepšení délky života nebo dokonce dlouhodobé několikaleté přežití pacientů s renálním karcinomem.

Jana Doleželová předává šek na klinickou studii vakcíny proti zhoubnému nádoru ledvin

Klasická forma léčby, chemoterapie, je totiž u renálního karcinomu neúčinná. Pokročilý renální karcinom představuje jeden z nejhorších a velmi špatně léčitelných nádorů. I přes úspěšné zavedení nových léků, tzv. malých molekul, lze život pacientů s renálním karcinomem prodloužit pouze na 9-12 měsíců a chemoterapie je navíc zatížena vedlejšími účinky. Nově vyvinutá vakcína je několikanásobně levnější, přitom podobně účinná, navíc nezatěžuje pacienta vedlejšími účinky.

Česká republika je v posledních letech držitelem neradostného rekordu ve výskytu zhoubného nádoru ledvin – patří jí celosvětové prvenství ve výskytu renálního karcinomu s neustále vzestupnou tendencí. Ročně tak v ČR onemocní téměř 1800 mužů a 1000 žen. Ročně pak umírá více než 700 mužů a 400 žen na toto onemocnění.

Nadační fond Modrá kotva se věnuje podpoře výzkumu a testování nových metod protinádorové léčby pomocí vakcín. Za rok a půl existence Modré kotvy již byly zahájeny tři klinické studie - první u pacientů s kožním nádorem - melanomem, druhou u pacientů po transplantaci krvetvorných kmenových buněk - kost.dřeně a třetí již u zmiňovaného nádoru ledvin.