Snímek z magnetické rezonance pacienta  s normotenzním hydrocefalusem. Zeleně...

Snímek z magnetické rezonance pacienta s normotenzním hydrocefalusem. Zeleně označené místo ukazuje na pozitivní nález NPH. | foto: Profimedia.cz

Normotenzní hydrocefalus se tváří jako demence, někdy zůstane neodhalen

  • 5
Přestože má pacient s normotenzním hydrocefalusem poměrně velkou šanci na vyléčení, jeho zákeřnost je v tom, že se někdy zaměňuje s jinými chorobami. Nejčastěji se stařeckou demencí, ale třeba i s Parkinsonovou nebo Alzheimerovou chorobou. A pokud zůstane skryt, může dojít až k nevratnému poškození mozku.

Především u starších pacientů se může stát, že se takzvaný normotenzní hydrocefalus (NPH) nikdy nepodaří diagnostikovat. Tato choroba mozku se totiž nejčastěji projevuje nejistou, šouravou chůzí, inkontinencí nebo poruchami logického myšlení včetně demence.

„Uvažuje se samozřejmě, že část nemocných není nikdy diagnostikována či je chybně vedena s jiným onemocněním,“ tlumočila vyjádření neurologické kliniky Fakultní nemocnice Motol mluvčí Pavlína Danková.

Dodala, že výskyt této nemoci, která je v praxi relativně běžně diagnostikovaná, není zcela znám, ve světě jsou udávány dva až dvacet případů na milion obyvatel.

Podle některých studií zhruba každý desátý pacient s demencí má ve skutečnosti neodhalený normotenzní hydrocefalus.

Spouštěčem nemoci může být i úraz hlavy

Příčinnou této choroby je nadbytek mozkomíšního moku v mozkových komorách, který tlačí na okolní tkáň. To se posléze projevuje poruchou funkce mozku.

Příznaky nemoci

- únava

- nejistá chůze

- demence

- únik moči a stolice

„Část onemocnění nejspíš vzniká v důsledku zvýšené produkce a sníženého vstřebávání mozkomíšního moku po prodělaných úrazech hlavy, zánětech mozkových plen či po krvácení do mozkových obalů nebo do mozku. U většiny pacientů však není zjištěna žádná vyvolávající příčina,“ sdělila iDNES.cz mluvčí pražské motolské nemocnice Pavlína Danková.

Ne každý pacient s těmito příznaky však musí mít normotenzní hydrocefalus, stejné příznaky způsobuje podle informací lékařů z neurologické kliniky Fakultní nemocnice Motol například vícečetné cévní postižení mozku, které je patrně častější.

Odborný server Lepsipece.cz uvedl, že normotenzní hydrocefalus je rovněž často zmiňován u dětí, kde vzniká v důsledku vrozené vývojové vady. V široké veřejnosti je přitom tato choroba poměrně málo známá, i když neurologové o ní dobře vědí a většina z nich někoho s touto nemocí má ve své péči.

Mozkomíšní mok odvede hadička

Účinným léčebným postupem je odvádění nadměrného mozkomíšního moku. Pokud se objeví podezření, dělá se napřed zobrazovací metoda mozku pomocí CT nebo magnetické rezonance.

Potraviny, které mohou ochránit před Alzheimerovou chorobou

„Při potvrzení rozšířených komor se pak dělají v nemocnici další klinické zkoušky, které mají za cíl zjistit, jakým způsobem funguje u pacienta vstřebávání mozkomíšního moku a eventuálně zda vypuštění části mozkomíšního moku zlepší příznaky. V případě pozitivního výsledku se onemocnění léčí neurochirurgicky - zavedením hadičky odvádějící mozkomíšní mok z komor do podkoží, takzvaný ventrikuloperitoneální shunt,“ sdělila Pavlína Danková z Fakultní nemocnice Motol.

Normotenzní hydrocefalus je jedna z mála léčitelných příčin poruch myšlení a chůze, avšak ani moderní léčba nepomůže každému. Z dostupných informací se zdá, že dlouhodobé zlepšení je patrné u nadpoloviční většiny pacientů, kteří podstoupí operaci.


Témata: Poradna: Jiné