Ona

Noční práce vyvolává rakovinu

Noční pracovní směna vyvolává v málokom nadšení. Jak však na základě dlouholetých výzkumů, jež se týkaly několika tisícovek žen, zjistili dánští a američtí vědci, kteří se zabývají studiem rakoviny, je noční práce mimořádně nebezpečná zejména pro příslušnice slabšího pohlaví. Hrozba onemocnění rakovinou prsu v indikovaných případech vzrostla o plných padesát procent.
Ze závěrů kodaňských a seattleských badatelů totiž vyplynulo, že noční práce téměř drasticky snižuje tvorbu hormonu melatoninu. Tato látka přitom mimo jiné reguluje spánkový rytmus, posiluje imunitní systém a brzdí vznik nádorového onemocnění prsních žláz.

Riziko četnějšího výskytu této choroby se zvyšuje už během necelého půl roku působení v civilizací vyvolaných pracovních povinnostech. S přibývajícími hodinami stoupá téměř geometrickou řadou.

Tyto závěry neberou na lehkou váhu ani němečtí lékaři. Ze zdejších statistik totiž vyplývá, že každých jedenáct minut onemocní jedna z žen rakovinou, na její následky umírá denně jedna pacientka v průměru během sedmadvaceti minut. Třeba by jim nejvíce pomohl zákaz noční práce.