Doporučujeme

Než si dáte šálek čaje (9.)

- Osm dílů jsme si povídali o čajích ze všech stran. Už nápoj umíme správně připravit, víme do čeho a jak, čím si ho případně dochutit a jak ho lze pokazit. V tomto předposledním díle se dočtete o tom, jak se čaj pije.

Po dobu luhování, tedy ve 4-5 minutě klesá teplota nápoje v šálku asi na 67 stupňů Celsia. Taková teplota umožňuje čaj urskávat, respektive popíjet v malých doušcích. Avšak v průběhu dalších dvou minut bychom měli šálek dopít. Nejen proto, abychom čaj nepili příliš chladný, ale také kvůli silnému obsahu tříslovin, které se s přibývajícím časem do nápoje stále uvolňují. Srkání čaje sice neodpovídá etiketě stolování, ale mezi čajomily je prvním vstřícným krokem směrem k nápoji, neboť jen v určitém teplotním pásmu má čaj správné aromatické a chuťové parametry. Začátečníkům se vyplatí sledovat přípravu a následnou degustaci na hodinkách. Klesne-li totiž teplota nápoje pod 60 stupňů Celsia, je čaj bezcenný. Někdy se tak stane dříve - vinou porcelánu se silnými stěnami, jindy společnost pro samý hovor zapomene upíjet a věnuje více pozornosti hovoru než chladnoucí tekutině.
Denní norma milovníků čaje bývá tak pět až sedm šálků. Obvykle se popíjejí v určitém zavedeném pořadí, které závisí hlavně na tom, jaké druhy čaje máme k dispozici. Proti stereotypu se můžeme ubránit různými alterncemi a přípravou vlastních směsí. Obecně však platí zásada, že z rána popíjíme čaje silnější a drsnější (Assam, Cejlon), později pak jemnější až nejjemnější (Keemun, Darjeeling ap.)
Popíjení čaje vyžaduje klid, soustředěnost a pohodu. Chutnáme-li čaj, zamýšlíme se nad tím, jaký asi je ve vztahu ke svému ideálu.

Příští, už poslední díl, se objeví na témže místě za týden ve středu 26. května. Najdete v něm stručné shrnutí, jakýsi sumář pro čajové začátečníky.


  • Vybrali jsme pro Vás