Doporučujeme

Než si dáte šálek čaje (4.)

- Ideálním obalem na čaj jsou láhve se širokým hrdlem a zabroušenou zátkou, takzvané prachovnice, nejlépe z tmavého skla. Důležité jsou hermetické uzávěry, aby čaj nenasál cizí pachy. Podle znalců je čaj po roce skladování bezcenný, protože ztrácí své chuťové i čichové charakteristiky.

Farmakologie čaje
Suché lístky černého čaje obsahují především thein (1,5-4%), tanin (včetně jiných tříslovin 17%) a éterické oleje (1%). V menších množstvích jsou v něm obsaženy kromě sušiny a vody látky dusíkaté, celulóza, tuk, mikromnožstvích pak minerálie, vitamin B1, chlorofyl, theophylin, a stopové prvky. Při spařování čaje dochází k extrakci účinných látek v závislosti na její délce. První minuty se vylučuje thein, později tanin.
Nejvýznamněji se v čaji uplatňuje thein, který je chemicky příbuzný kofeinu. Kofein obsažený v černé kávě působí povzbudivě, stimuluje srdce na krevní oběh. Thein však má přímý účinek na centrální nervový systém: osvěžuje, zrychluje duševní pochody, stimuluje koncentrované myšlení...Povzbuzující účinky čaje vrcholí po 40 minutách a po dalších 20 minutách zmizí. Tanin a další třísloviny mají účinek uklidňující - ve vyšších dávkách způsobuje zácpu. Čaj povzbuzující připravíme krátkým (2-3 minuty) spařováním. Pro nápoj uklidňující použijeme menší porci a necháme ji déle luhovat (5-6 minut). Tradičně však čj spařujeme 4-5 minut, aby byl poměr theinu a taninu vyrovnaný a čaj chuťově harmonický. Laici někdy podle tmavé barvy usuzují, že je čaj dlouho luhovaný, ale barva nápoje často s poměrem tříslovin nekoresponduje.
Čaj má také kladný močopudný účinek. Deset šálků denně neškodí. Jako maximální dávka je povoleno až 30 šálků za den.

Příští, pátý díl, věnovaný přípravě čaje najdete na tomto místě za týden 21.dubna.

Tradiční čaje se luhují 4-5 minut. U listových se vyloučí za stejný čas víc theinu u zlomkových víc taninu.


  • Vybrali jsme pro Vás