Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Newyorského policistu zabil prach z Ground Zero

  15:30aktualizováno  15:30
Letos v září uplyne pět let od teroristického útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku. Ale teprve teď se ukazuje, že kromě politických a společenských změn, které po jedenáctém září nastaly, má útok i dosud netušené následky pro lidské zdraví.

Hasiči v troskách WTC 11. září 2001 - Bezradní hasiči prohlížejí trosky věží WTC, které 11. září 2001 zasáhly teroristické útoky. | foto: /CorbisProfimedia.cz

Lidé, kteří přežili pád věží nebo se přímo účastnili záchranných prací, teď stojí před novou zdravotní hrozbou.

Příčinou jsou obrovská mračna prachu, která zaplavila Ground Zero a newyorské ulice bezprostředně po tragédii.

Neidentifikovatelný materiál
Na nebezpečí upozornily závěry pitvy Jamese Zadrogy, newyorského policisty, který se 11. září 2001 přímo účastnil záchranných prací u zřícených dvojčat.

Detektiv Zadroga zemřel letos v lednu ve věku pouhých 34 let. Lékaři konstatovali, že příčinou úmrtí bylo dechové selhání.

Při pitvě našli v policistových plicích "velké množství zánětlivých uzlů obsahujících neidentifikovaný cizí materiál". Ve zprávě soudního lékaře stojí, že "s velkou pravděpodobností existuje přímá souvislost mezi úmrtím a incidentem z 11. září".

Po řadě dohadů tak jde o první oficiální potvrzení spojitosti mezi škodlivým vzduchem na Ground Zero a úmrtím někoho, kdo se na místě po pádu budov pohyboval.

Souvislost se špatně dokazuje
Fakt, že toxické zplodiny mohou vyvolávat těžké (až smrtelné) onemocnění plic, je nezpochybnitelný. Potvrdit přímou souvislost mezi pádem dvojčat a konkrétními zdravotními následky některých zúčastněných se však lékaři pořád zdráhají.

Rozvoj nádorových i jiných nemocí je vždy velmi složitý děj, na kterém se podílí řada faktorů. Prokázat, že bezprostřední příčinou choroby je jediná událost (v tomto případě působení škodlivých látek po zřícení dvojčat), je proto obtížné.

Detektiv Zadroga byl u newyorské policie léta. Nekouřil a nikdy netrpěl žádnou plicní chorobou.

Po útoku na WTC se zapojil do záchranných prací a na Ground Zero strávil asi 450 hodin. Musel tak dýchat drobná skelná vlákna, prach z rozdrceného betonu a směs toxických látek. To do několika let vyústilo v těžké zjizvení plic, dechové selhání a následnou smrt.

Záchranných a odklízecích prací se u WTC účastnilo přes sedm tisíc dělníků, hasičů, záchranářů a policistů. U mnoha z nich už se objevily potíže, které by s velkou pravděpodobností mohly s 11. zářím souviset.

I když několik desítek lidí už těmto problémům podlehlo, přímá souvislost se pořád nedá přesvědčivě dokázat.

Doba mezi působením škodlivých podnětů a rozvojem onemocnění detektiva Zadrogy je neobvykle krátká. V podobných případech se totiž běžně pohybuje spíše v řádu několika desítek let.

Dlouhodobé vdechování obtížně identifikovatelné směsi škodlivin však rozhodně mohlo působit jako spouštěč i urychlovač zhoubných procesů organismu. Nejčernější odhady předpovídají i u dalších postižených rozvoj vážných zdravotních problémů, včetně nádorových chorob a leukémie.

Zdravotní rizika spojená s pracemi na Ground Zero zůstávají předmětem intenzivního lékařského bádání.

A k tomu se rozvíjí diskuse, zda by podobná úmrtí neměla být klasifikována jako následek nemoci z povolání. Jako taková by znamenala pro postižené a jejich pozůstalé nárok na odškodné.

Článek vyšel v listu The New York Times

Autor:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

VIDEO: I se silikony můžete na mamograf. Jak takové vyšetření vypadá?

Vyšetření poprsí se silikony probíhá stejně jako u žen bez silikonové výplně.

Mamografické vyšetření pomůže u žen včas odhalit rakovinu prsu a může jim zachránit život, ale některé ženy se ...

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

Pět věcí, kterých se vyvarovat, abyste neonemocněla vaginální mykózou

Ilustrační fotografie

Léto je nejčastějším obdobím, kdy ženy bojují s vaginální mykózou. Toto nepříjemné onemocnění postihne za život téměř...Najdete na iDNES.cz