Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nevěra neexistuje, lidé si ji vymysleli

aktualizováno 
Prý jen asi čtyři procenta žen i mužů jsou vrozeně monogamní. Pro ně je nevěra nepředstavitelná. Potíž je v tom, že si navzájem neimponují.

Láska, vztah, sex, nevěra - Láska - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Nevěra ze všech úhlů
O nevěře on-line se Sárou Saudkovou ZDE

HLASUJTE:
*
Byli jste svému někdy partnerovi nevěrní?
* Je podle vás nevěra důvodem k ukončení vztahu?

Žijí a berou se s,normálními‘ partnery, pro které nevěra představitelná je. Když k ní náhodou dojde, nedokážou se s tím vyrovnat.

Ne, nechci tvrdit, že normální znamená být nevěrný, i když - čistě statisticky vzato - tomu tak možná bude. Psychiatr a manželský poradce Miroslav Plzák provedl v 70. letech minulého století malý výzkum mezi stovkou manželských párů, které slavily zlatou svatbu. Nevěře se za těch padesát let společného života vyhnuly jen dva.

„Přesto úplně všichni říkali, že prožili krásné manželství. Nevěru totiž vytěsnili, zapomněli na ni. Bez rozvodu, bez následků na vztah,“ říká docent Plzák. „Tento průzkum mimo jiné dokázal, jak se nevěra umí zajizvit. U normálního člověka to trvá nejdéle rok.“

ŽENY ZAPÍRAJÍ LÍP

Každý třetí Čech a Češka přiznávají nevěru, přičemž muži jsou nevěrní dvojnásobně častěji, zjistil výzkum, který pro MF DNES provedla agentura SC&C. Zvláštní počty! To by znamenalo, že některé ženy byly nevěrné s více muži. Jenže ono je to spíš naopak. Dalo by se to svést na prostitutky, za nimiž ten přebytek mužů dochází. To však dělá přibližně pětiprocentní menšina.

„Měl bych ještě jedno vysvětlení - zálety ženatých mužů se svobodnými dívkami. Ony to totiž u sebe za nevěru nepovažují. Přitom se to děje častěji než obráceně,“ soudí Petr Šmolka, psycholog a manželský poradce.

Jenže pozor: zatímco čtyřicátník s dvacetiletou přítelkyní na veřejnosti pozornost nebudí, obráceně to může být ouvej! Jen bláhová bytost by takhle testovala toleranci okolí. Nehledě na to, že žena postrádá mužskou ješitnost, a tudíž nemá potřebu se veřejně předvádět. S tím souvisí jediné logické vysvětlení: ženy při výzkumech klamou. Zcela anonymní americké průzkumy ukázaly, že na otázku, zda byly nevěrné, odpovídaly ne i ty ženy, které nakonec doznaly, že nevěrné byly, kdežto muži poctivě zatrhli pravdivou odpověď.

„Jak to vypadá, ženy jsou stejně nevěrné jako muži. Když v tomto duchu zrevidujeme výsledky zmíněného výzkumu, vypadají najednou trochu jinak: nevěrných Čechů je více než 40 %, a to rovným dílem, stejně mužů jako žen.

NEVĚRA - VEDLEJŠÍ PRODUKT

Představa o genově zakódovaném sklonu žen zapírat a utajovat nevěru za každou cenu má něco do sebe. Společenské mínění je k nim totiž v tomto ohledu odjakživa méně tolerantní než k mužům. Ani sami partneři neposuzují nevěru svého protějšku stejně.

„Pro oba je partnerova nevěra spojena s pocity zrady, bolesti a ztráty důvěry. Muži navíc bývají ještě hluboce raněni ve své ješitnosti a mají větší sklon hledat rychlá, definitivní řešení. Ženy naopak o zachování vztahu víc bojují. Je-li nevěrný muž, dá se v 80 % případů uchovat manželství, když je však nevěrná žena, tak jen třetina,“ říká Petr Šmolka.

TIP DO DOMÁCÍ KNIHOVNIČKY

Petr Šmolka: NevěraPsycholog Petr Šmolka je autorem knihy Nevěra (Grada), v níž pomáhá nevěrným i podváděným zjistit, proč se to stalo a jak s tím naložit, aby to co nejméně bolelo.

Proč jsou si lidé nevěrní, když tím ohrožují svůj partnerský vztah? Proč jsou si nevěrní dokonce i tehdy, když se mají rádi a docela jim to spolu klape? Nevěra je,vedlejším produktem‘ párového manželství, jež se právně konstituovalo v antice. Důvodem však nebylo udržení věrnosti, ale majetku. Pojmy jako láska či sexualita v dnešním slova smyslu tenkrát neexistovaly.

Až do 16. století představovaly vztah a sexualita dvě různé věci, a sexuální problémy nemohly tudíž manželství rozbíjet. Pokud se žena manželovy nevěry bála, tak jen kvůli majetku. Teprve ve 20. století se naplněním představ romantických spisovatelů o upřednostňování párové lásky před hmotným zajištěním stal z nevěry problém.

„Sexualita se dodnes mylně spojuje s láskou. Jenže sex s jedním partnerem, tedy i ten manželský, poměrně rychle a zcela přirozeně chřadne,“ tvrdí docent Plzák a jeho názor podporuje výzkum, který provedli angličtí gynekologové v 70. letech minulého století. Dokázal, že sex s člověkem, kterého každodenně vidíme, musí chřadnout, protože onen složitý mechanismus se po čase nedokáže dostat do stavu, v němž vzniká libido čili prahnutí po sexuální slasti. Zatímco milenecký sex je založen na principu touhy, v manželském jde už jen o chuť ke styku.

Souhlasit s tím sice nemusíme, ale asi to tak je. Manželé se navzájem milují, a přesto jsou schopni dopustit se nevěry. Ač jejich láska trvá, sex chřadne, protože jsou to dvě rozdílné, samostatné věci. A pak najednou přijde touha. Náhodně, na dovolené, v lázních, na večírku. V éře sexuálního běsnění valícího se z televize, časopisů, kin a provokující módy je snadné podlehnout. Důležité je jedno: aby to neprasklo!

JAK ŽÍT S NEVĚROU

Vymysleli jsme si párové manželství a k tomu sex jako prvohodnotovou činnost v našem životě. Jak to skloubit? „Nelze jinak než skrze nevěru, která neublíží. Utajená nevěra je ohleduplná. Není mravná, ale není nemravná. Mravnost totiž spočívá v tom, zda je ublíženo, nebo ne,“ myslí si Miroslav Plzák. Tohle, prosím, není návod k tomu, abychom se navzájem podváděli. Nevěra tu zkrátka je a bude, dokud bude existovat párové manželství. Měli bychom však minimalizovat její následky.

Pohodový vztah by milostný úlet jednoho z partnerů zničit neměl. Pokud ovšem provinilec neudělá tu hloupost, že na sebe všechno vyzvoní, a pokud podvedený nepátrá. „Člověk by se měl ve vlastním zájmu spíš vyhýbat důkazům případné partnerovy nevěry. Čím méně toho o ní víme, tím méně se nám bude v budoucnosti připomínat,“ radí doktor Šmolka.

Výhodu mají lidé žijící v otevřeném manželství, v němž si dopřávají soukromí a osobní svobodu. Tady i provalená nevěra napáchá méně škody a případná zranění se uzdraví snáz. V uzavřených manželstvích, kde se život odehrává uvnitř rodinného dvora a vyrazit mezi lidi bez toho druhého nepřipadá v úvahu, nevěra vybuchne jako dynamit.

Existuje lék? Jistě: nevytáhnout na sebe rovnou nože, nýbrž zhluboka dýchat a snažit se zapomenout. Vždyť i ti,zlatí‘ dědečkové a babičky žili v uzavřených manželstvích, jiná se tehdy nenosila. Přesto na úlety svých partnerů uměli zapomenout, a tak v nich zůstala jen radost z krásně prožitého manželství.

NEVĚRNÍCI NA LOVU

Bill Clinton a jeho žena Hillary  Zeus  Pablo Picasso a Francoise Gillot

BILL CLINTON
předvedl všem nevěrným manželům jejich nejhorší noční můru. Jeho úlet se pitval u soudu a na titulních stránkách. Zato ZEUS patřil k těm, komu nevěra procházela. Byl ženatý čtyřikrát, ale když potkal hezkou dívku, neodolal. NAPOLEON oplácel svými nevěrami manželce Josefíně její volné mravy. Charizmatický PABLO PICASSO byl nevěrný až chronicky. Na fotce s jednou ze svých manželek a matkou svých čtyř dětí.

NESTÁLÉ DÁMY

Madame de Pompadour  Božena Němcová  Frida Kahlo  Sienna Millerová

Chytrá a krásná MADAME DE POMPADOUR se ač vdaná stala milenkou francouzského krále Ludvíka XV. BOŽENA NĚMCOVÁ v manželství mnoho radosti neměla, a tak hledala lásku i jinde. Malířka FRIDA KAHLO se pohybovala mezi bohémy, kde se na věrnost nehrálo. Se SIENNOU MILLER se notorický záletník Jude Law rozešel paradoxně proto, že mu nevěru oplatila.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Příběh Olgy: S manželem máme rozdílné představy o životě v důchodu

Ilustrační foto

Manžel před rokem odešel do penze, mě to čeká za rok. Ovšem už dnes vím, že si setrvání v práci ještě prodloužím....

Slavíte Mezinárodní den žen? Ptali jsme se v ulicích i na síti

Mezinárodní den žen

Za dob českého socialismu Mezinárodní den žen „povinný svátek“, kdy muži houfně slavili a ženy jim k tomu chystaly...

Bála jsem se, že přijdu o děti, říká podnikatelka s látkami

V soutěži YE podnikatel roku získala letos první místo.

Založila úspěšný e-shop s látkami, které sama navrhuje a vyrábí, šije a prodává dětské oblečení. Maminka čtyř dětí...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz