Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké ženy muži s oblibou podvádějí? Moc hodné, schopné i ty mateřské

  6:40aktualizováno  6:40
Nevěra tu žel byla, je a bude. Podváděným přináší do života soukromé zemětřesení, velkou bolest a nesmazatelnou zkušenost. I když může potkat kohokoliv, partnerští psychologové zmiňují některé shodné osobnostní rysy těch, jimž partneři takové nepříjemné překvapení připravili.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Odborníci se shodují, že ve vztazích nelze paušalizovat a že záleží na celé řadě nejrůznějších faktorů. „Viděla jsem kvůli nevěře plakat i takové ženy, u nichž by vás vůbec nenapadlo, že se do takové šlamastyky vůbec mohou dostat. Zdály se být dokonalé,“ uvažuje psycholožka Marta Boučková. Jako možnou příčinu k nevěře uvádí jak nedostatek lásky a pochopení ve vztahu, tak i „jen“ touhu zažít něco nového.

Jaký otec, takový manžel

Přesto jistě hraje roli zkušenost z původních rodin. „Pokud byl třeba otec nevěrný matce, bývá častější, že si jejich dcera v dospělosti bude hledat partnery, kteří ji také budou podvádět. Nevěrné matky zase mohou předat synům zkušenost, že se ženám nedá věřit, takže se začnou chovat tak, že jejich partnerka uteče k milenci.

„Společným znakem podváděných může být i velmi nízké sebevědomí a zakomplexovanost. Takoví lidé se před partnerem shazují a nevěří, že jsou pro něj dost dobří,“ tvrdí psycholožka Markéta Jarolímková.

Podváděný bývá v rámci vztahu závislý, uzavírá vztah do ponorkové podoby, spoléhá na jeho samozřejmost, přitom se do soužití vkrádá nuda. „Často se partneři k sobě prostě osobnostně nehodí, každý má jiné zájmy, hodnoty, vázne sexuální život, komunikace, vzájemné naslouchání si a sdílení, převažují provozní rodinná témata,“ uvádí expertka na partnerské vztahy, psycholožka Jitka Douchová. Příčinou nevěry bývá podle ní také rezignace jednoho z partnerů na vlastní rozvoj, přestávají o sebe dbát a nejsou atraktivní.

1.Žena splývající s bytem

Takové ženy popisuje psycholog Petr Šmolka v knize Nevěra pro podváděné i podvádějící jako spolehlivé, vždy k dispozici, dokonce ani sex nikdy neodmítají. Zároveň jsou to ženy, kterým jako by chyběla potřeba či odvaha pro vlastní seberealizaci. Mužům pak doma splývají s bytovým zařízením, protože takové ženy jim nikdy nedají možnost, aby byly alespoň někdy postrádány.

Jarolímková označuje tento typ žen za „příliš hodné“, obětavé, takové, které partnerovi vše tolerují, a tím ztrácejí jeho respekt. „Muž získá dojem, že může udělat cokoliv a bude mu odpuštěno. Nevěrou si může takzvaně testovat její míru loajality a zkouší, co by musel udělat, aby mu konečně žena nastavila nějaké hranice,“ tvrdí psycholožka Jarolímková.

2.Partnera skoro nepotřebují

Druhým typem žen, které bývají podváděny, jsou ženy příliš schopné, vydělávající více než manžel, jsou oblíbenější, úspěšnější a se vším si poradí. Vypadají, že muže skoro nepotřebují. „Méně sebevědomý partner pak může u milenky hledat pochopení, uznání, a zvyšovat tak své sebehodnocení,“ říká Jarolímková.

Podle Šmolky pak jejich mužům stačí málo. „Kapka obdivu, uznání i nepříliš půvabné kolegyně, a pán tvorstva má najednou pocit, že je tady konečně někdo, kdo jej opravdu, ale opravdu potřebuje. A to je hodně silné afrodisiakum.“

3.Oplodníš a končíš

Třetí typ žen, které muži často podvádějí, jsou podle rodinného terapeuta Šmolky takzvané včelí královny. „Charakterizuje je silná touha po mateřství, vlastní partnerství je zde pouhým prostředkem jejího naplnění. Jakmile muž splní svou biologickou hodnotu, bývá odstaven do pozice trpěného trubce.“

Podváděny jsou také ženy frigidní a takové, které Šmolka nazývá „kastrující“, tedy ty, které sexem partnera odměňují za splněné domácí úkoly.

Ženy zuří, muži se hroutí

Odborníci se shodují, že podváděné ženy se častěji potřebují svěřit se svými emocemi druhým, zatímco muži se s prohrou tohoto typu velmi těžko svěřují kamarádům, které mají podle Douchové spíš od toho, aby jim hlásili svá vítězství.

„Ženy buď nevěru zvládají brilantně a s noblesou, nebo jsou velmi emotivní a ztrácejí glanc, inklinují k hlasitým emočním projevům a kladou rychlá ultimáta, což nebývá pro další možný vývoj vztahu konstruktivní. Zato bývají rozhodnější v dalších krocích,“ tvrdí psycholožka. Muži ve chvíli zjištění partnerčiny nevěry ztrácejí diplomacii, moudrou rozvahu a jejich psychický rozklad se promítá do tělesných nemocí.
Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

Příběh Luboše: Přítelkyně mě sprostě využila

Ilustrační snímek

Před pár lety jsem se zamiloval. Byla krásná, milá a měla dítě. Brzy se z nás stala rodina. Já vydělával peníze,...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Ilustrační snímek

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého přítele, ale na svého exmanžela nemůžu...

Příběh Lenky: Bývalá manželka mého muže nám komplikuje život

Ilustrační snímek

První manželství se mi nepovedlo, doufala jsem, že druhé bude lepší. Je, ale má to háček. I když mám za manžela...

Příběh Soni: Přítel mi zatajil syna

Ilustrační snímek

Před lety jsem zažila velké zklamání. Muž, kterého jsem milovala, mě obelhal. Když jsem poznala svého současného...Najdete na iDNES.cz