Bolesti, arytmie, porucha erekce. I tak se projevuje „Zemanova nemoc“

  10:00aktualizováno  10:00
Diabetická neuropatie, kterou trpí prezident Miloš Zeman, se u pacientů nemusí projevovat jen poruchou pohyblivosti nebo sníženou citlivostí. "Při postižení vnitřních nervů ovlivňujících činnost orgánů vyvolává bolesti břicha, průjmy, srdeční arytmii, zhoršuje funkci žlučníku a často způsobuje poruchu erekce," říká profesor Štěpán Svačina, přednosta interní kliniky v Praze.

Zdeformovaná noha pacienta s neuropatií. | foto: Profimedia.cz

Neuropatie je onemocnění nervů typické pro cukrovku. Podle profesora Štěpána Svačiny jí však může i předcházet.

"Obvykle vzniká po delším trvání cukrovky, ale zejména u diabetiků 2. typu může vzniku cukrovky i mírně předcházet," řekl iDNES.cz profesor Svačina, přednosta III. interní kliniky 1. lékařské kliniky Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Fakta

V Česku je evidováno asi tři čtvrtě milionu pacientů s cukrovkou a každý rok přibývá dalších 40 až 50 tisíc. Dvacet až pětadvacet tisíc nemocných umírá.

Choroba je charakteristická tím, že v krvi koluje víc cukru, než je třeba, což vede k jeho pozvolnému ukládání ve stěnách cév. Postupně se kvůli tomu narušuje jejich funkce a postiženy jsou i další orgány.

Nejpostiženější jsou ledviny, oči, cévy v srdci a mozku. Špatně se hojí rány, na nohách někdy zůstávají hluboké vředy. Nemocné mohou bolet končetiny nebo je trápí svědění kůže.

Proč diabetická neuropatie vzniká není podle Svačiny do detailu známo. "Jednou z teorií je toxický vliv vysoké hladiny cukru. Další je působení dalších metabolicky aktivních látek, které se u cukrovky hromadí v nervu."

Pokud nejde o typ, který se projevuje ještě před vznikem diabetu, objevuje se u pacienta obvykle po více letech trvání cukrovky.

Na vině bývá alkohol

Profesor Svačina uvedl, že statisticky není typická skupina pacientů s diabetem, například muži, ženy, senioři, kuřáci nebo třeba kardiaci, u nichž by se tyto neuropatické komplikace objevovaly nejčastěji. Jedna výjimka však přece jen existuje. A souvisí s pitím alkoholu.

"Neuropatie je častější při špatné kompenzaci cukrovky, tedy dlouhodobě špatně léčené či neléčené cukrovce. A taky tehdy, když se kombinuje s další příčinou neuropatie. Existuje například alkoholická neuropatie, která vzniká i u nediabetiků," konstatoval Svačina.

Připomeňme, že Zemanovo lékařské konzilium doporučilo prezidentovi omezit pití alkoholu. Denně by měl vypít maximálně třetinku piva nebo deci vína. Zeman by měl snížit i spotřebu cigaret, denně by měl vykouřit maximálně jednu krabičku namísto současných dvou (více čtěte zde).

Nejlepší léčbou neuropatie je léčba samotného diabetu. "Dnes existuje i řada moderních léků, které tlumí bolest, což je nejčastější projev neuropatie," uvedl Svačina.

Snímek nohou pacienta, který trpí syndromem diabetické nohy a je po částečné...

Snímek nohou pacienta, který trpí syndromem diabetické nohy a je po částečné amputaci.

Pokud se nemoc neléčí nebo se neléčí dostatečně a včas, může vést k takzvanému syndromu diabetické nohy.

"Vzniká tehdy, když kromě neuropatie špatně fungují i cévy, což je také častá komplikace cukrovky. Typický je otlak nebo poranění. Pacient necítí, že si končetinu poranil, otlačil nebo popálil. Postižení cév pak brání hojení. Končetina hnisá, je nutné ji intenzivně léčit. Přesto se často nezachrání a končí amputací," dodal profesor Svačina.


Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

O holky se postarám, slíbil Mirek snoubence, která zemřela v den svatby

Miroslavova přítelkyně zemřela v den svatby. Jemu zůstaly její dcery Nikola...

Simona zemřela pár hodin před vlastní svatbou a zoufalému snoubenci zůstaly její dvě dcery a třetí půlroční společná....

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

O 10 let mladší: když se manželství unaví, je třeba radikální změna

Monika Absolonová s manželi Danou a Vladimírem na začátku jejich proměny

Manželé Dana a Vladimír vychovávají kromě svých vlastních dětí i vnuka Míšu, který jim byl svěřen do péče. Péče o...

Další z rubriky

KVÍZ: Co víte o první pomoci?

Ilustrační snímek

Zásady první pomoci nemusíte potřebovat celé roky. Potom však přijde okamžik, kdy budou rozhodovat o životě a smrti....

Deset zajímavostí, které jste o spermiích možná nevěděli

Ilustrační fotografie

Spermie je nejmenší buňka v lidském těle, která slouží k vyhledání a oplodnění vajíčka. Každý ví, že je potřeba k...

Mýty o chřipce: zima ji zahubí a polévka vyléčí

Ilustrační fotografie

Každý rok se chřipkou v České republice nakazí zhruba pět procent dospělých a dvacet procent dětí. Lidé si ji často...

Najdete na iDNES.cz