Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bolesti, arytmie, porucha erekce. I tak se projevuje „Zemanova nemoc“

  10:00aktualizováno  10:00
Diabetická neuropatie, kterou trpí prezident Miloš Zeman, se u pacientů nemusí projevovat jen poruchou pohyblivosti nebo sníženou citlivostí. "Při postižení vnitřních nervů ovlivňujících činnost orgánů vyvolává bolesti břicha, průjmy, srdeční arytmii, zhoršuje funkci žlučníku a často způsobuje poruchu erekce," říká profesor Štěpán Svačina, přednosta interní kliniky v Praze.

Zdeformovaná noha pacienta s neuropatií. | foto: Profimedia.cz

Neuropatie je onemocnění nervů typické pro cukrovku. Podle profesora Štěpána Svačiny jí však může i předcházet.

"Obvykle vzniká po delším trvání cukrovky, ale zejména u diabetiků 2. typu může vzniku cukrovky i mírně předcházet," řekl iDNES.cz profesor Svačina, přednosta III. interní kliniky 1. lékařské kliniky Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Fakta

V Česku je evidováno asi tři čtvrtě milionu pacientů s cukrovkou a každý rok přibývá dalších 40 až 50 tisíc. Dvacet až pětadvacet tisíc nemocných umírá.

Choroba je charakteristická tím, že v krvi koluje víc cukru, než je třeba, což vede k jeho pozvolnému ukládání ve stěnách cév. Postupně se kvůli tomu narušuje jejich funkce a postiženy jsou i další orgány.

Nejpostiženější jsou ledviny, oči, cévy v srdci a mozku. Špatně se hojí rány, na nohách někdy zůstávají hluboké vředy. Nemocné mohou bolet končetiny nebo je trápí svědění kůže.

Proč diabetická neuropatie vzniká není podle Svačiny do detailu známo. "Jednou z teorií je toxický vliv vysoké hladiny cukru. Další je působení dalších metabolicky aktivních látek, které se u cukrovky hromadí v nervu."

Pokud nejde o typ, který se projevuje ještě před vznikem diabetu, objevuje se u pacienta obvykle po více letech trvání cukrovky.

Na vině bývá alkohol

Profesor Svačina uvedl, že statisticky není typická skupina pacientů s diabetem, například muži, ženy, senioři, kuřáci nebo třeba kardiaci, u nichž by se tyto neuropatické komplikace objevovaly nejčastěji. Jedna výjimka však přece jen existuje. A souvisí s pitím alkoholu.

"Neuropatie je častější při špatné kompenzaci cukrovky, tedy dlouhodobě špatně léčené či neléčené cukrovce. A taky tehdy, když se kombinuje s další příčinou neuropatie. Existuje například alkoholická neuropatie, která vzniká i u nediabetiků," konstatoval Svačina.

Připomeňme, že Zemanovo lékařské konzilium doporučilo prezidentovi omezit pití alkoholu. Denně by měl vypít maximálně třetinku piva nebo deci vína. Zeman by měl snížit i spotřebu cigaret, denně by měl vykouřit maximálně jednu krabičku namísto současných dvou (více čtěte zde).

Nejlepší léčbou neuropatie je léčba samotného diabetu. "Dnes existuje i řada moderních léků, které tlumí bolest, což je nejčastější projev neuropatie," uvedl Svačina.

Snímek nohou pacienta, který trpí syndromem diabetické nohy a je po částečné...

Snímek nohou pacienta, který trpí syndromem diabetické nohy a je po částečné amputaci.

Pokud se nemoc neléčí nebo se neléčí dostatečně a včas, může vést k takzvanému syndromu diabetické nohy.

"Vzniká tehdy, když kromě neuropatie špatně fungují i cévy, což je také častá komplikace cukrovky. Typický je otlak nebo poranění. Pacient necítí, že si končetinu poranil, otlačil nebo popálil. Postižení cév pak brání hojení. Končetina hnisá, je nutné ji intenzivně léčit. Přesto se často nezachrání a končí amputací," dodal profesor Svačina.
Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...

Trápí vás bolesti v “esíčku”? Nejúčinnější prevencí je cvičení

Ilustrační fotografie

Bolesti bederní páteře trápí stále více lidí. Na vině může být špatné držení těla, nevhodný pohyb, ale také úraz....

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!Najdete na iDNES.cz