Nespavostí trpí třetina lidí

- Nespavostí trpí třetina lidí, každý třetí vyhledá lékaře a každý desátý se alespoň poradí s lékárníkem. "Lidé nepovažují nespavost za důvod k návštěvě lékaře a bojí se závislosti na prášcích," řekl novinářům docent Karel Šonka z Všeobecné fakultní nemocnice s odkazem na průzkum Světové federace společností pro výzkum spánku.
Nespavost se projevuje poruchami usínání, nočním či příliš časným probouzením a pocitem únavy po probuzení. Léky proti ní by měli podle docenta Šonka měli užívat pouze lidé trpící chronickou nespavostí.

"Doporučujeme pacientům brát léky podle potřeby, tím u nich odpadnou obavy ze závislosti, přitom podle průzkumu není rozdíl v účinku oproti soustavnému užívání," řekl.

"Komu stačí málo spánku, měl by to brát jako dar a využít hodin bdělosti navíc k něčemu

Jak vyzrát na nespavost:
- uléhat v pravidelnou dobu
- vynechat před spaním vzrušující dojmy a zvolna se zklidnit
- lehká procházka před spaním
- vlažná koupel
- teplota v ložnici by měla být mezi 12 až 24 stupni Celsia.
- vhodné je spát na pravé straně, pravou ruku před polštářem, levou na boku
prospěšnému," poznamenal psychiatr Jan Cimický. Podle něj by lidé, kteří se časně probouzejí, už neměli přes den spát. "Stačí při únavě chvíli relaxovat v pozici kočího na vozíku, nebo se napít bylinkového čaje. Spánek příznivě ovlivní také akupunktura či relaxační techniky," shrnul.

Cimický připomněl, že depresívní poruchy spánku mohou vést až k pokusu o sebevraždu. V tom případě se neléčí nespavost, ale deprese, která je také příčinou poruchy spánku. Nejčastější je neurotická porucha spánku, kdy člověk nemůže usnout, vezme si lék na spaní a ráno se probudí nevyspalý.

Spánek může být narušen také bolestí, přejedením, hladem, ale také alkoholem či drogami.

Nespavci by podle Cimického měli dodržet několik zásad, které jim pomohou dospět k pravidelnému spánku: uléhat v pravidelnou dobu, vynechat před spaním vzrušující dojmy a zvolna se zklidnit. Vhodná je též procházka, nikoli náročné cvičení. Klid přináší vlažná koupel. Teplota v ložnici by měla být mezi 12 až 24 stupni Celsia.

Vhodné je spát na pravé straně, pravou ruku před polštářem, levou na boku. V této poloze je srdce vysoko a odlehčí se cirkulaci krve, játra jsou nízko a krev se v nich může shromažďovat, odlehčí se také žaludek a dvanácterník, takže potrava může odcházet dolů.