Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nepodceňujte pálení žáhy, může vyústit v rakovinu jícnu

  • 11
Chrapot, hořkost v ústech, nadměrné slinění nebo bolest na hrudi. I toto jsou příznaky refluxní choroby, laicky označované jako pálení žáhy. Přečtěte si, jak rozpoznat, že jste onemocněli právě touto nemocí.

Pálení žáhy neboli pyróza patří mezi hlavní, ale zdaleka ne jediný projev refluxní choroby jícnu, při níž obsah žaludku uniká do jícnu a zase zpět do žaludku.

Pálení žáhy

Pálení žáhy neboli pyróza vzniká jako důsledek refluxní choroby jícnu, kdy se kyselý obsah žaludku dostává do jícnu a bolestivě ho dráždí. Pocit pálení se pohybuje od oblasti žaludku vzhůru až do krku. Často se objevuje i nepříjemný kyselý pocit v ústech jako při zvracení.
Důvodem tohoto častého jevu je porucha uzávěrového mechanismu v dolní části jícnu. Dlouhodobé dráždění sliznice jícnu může vést k vážnému poškození, které může vyústit i ve zhoubný nádor. Pálení žáhy proto nelze podceňovat a refluxní choroba vyžaduje účinnou léčbu.
Pyróza se často týká těhotných žen díky vlivu hormonálních změn, po porodu se stav většinou sám upraví.
Při pálení žáhy není vhodné dvě až tři hodiny po jídle si lehat a hodinu po jídle byste neměli cvičit. Pyrózu zhoršuje i kouření, pití kávy a alkoholu a to zvláště před jídlem.
Mezi potraviny, které vyvolávají pálení žáhy patří rajčata, citrusy, cibule, česnek, čokoláda a perlivé nápoje. Pyrózu zhoršují i některé léky jako třeba Acylpyrin, Aspirin či  Ibuprofen.
Při častém pálení žáhy je důležitý dostatečný přísun tekutin, který pomáhá odplavovat žaludeční kyseliny zpět z jícnu do žaludku.
Od pálení žáhy uleví zázvorový čaj nebo šťáva ze zelí.

Ostatní příznaky jsou však mnohdy nezřetelné, nebo se snadno zamění s něčím jiným. Neléčená refluxní choroba přitom může vést k Barretově jícnu, nemoci, která podle doktora Timothy Pfannera z texaského A&M Health Science Center College of Medicine může být předchůdcem rakoviny.

Bolest na hrudi

Klasickým příznakem refluxní choroby je bolest na hrudi způsobená žaludečními šťávami, které se dostávají nahoru na jícen. Bolest na hrudi může trvat i delší dobu a je docela intenzivní, proto ji mnoho lidí chybně pokládá za infarkt.

Žádnou bolest na hrudi byste však rozhodně neměli ignorovat, zvláště pokud se zhoršuje při cvičení nebo námaze. Jestliže vás bolí na hrudi, zajděte si k lékaři, abyste se ujistili, že nemáte infarkt, radí doktor Walter J. Coyle, gastroenterolog ze Scripps Clinic Torrey Pines v Kalifornii.

Pálení žáhy při odpočinku

Žaludeční kyseliny bolestivě dráždí sliznici jícnu nejčastěji v pozici vleže nebo v předklonu při odpočinku. Doktor Coyle proto doporučuje nějakou dobu si po jídle nelehat.

"Pokud sedíte vzpřímeně, gravitace pomůže udržet jídlo v žaludku," říká doktor Coyle.

Lidé s chronickou pyrózou zvedají lůžko u hlavy podložením noh postele nebo podkládají horní polovinu těla více polštáři a nikdy nejedí velká jídla před tím, než jdou do postele.

Bolest hned po jídle

Pokud se bolest dostaví hned po jídle, zvláště po velkém obědě nebo večeři, obvykle to znamená, že je žaludek přeplněn a jeho obsah nemá jinou možnost, než směřovat nahoru do jícnu. Tomuto jevu se však dá předejít i bez pomoci léků.

"Zdůraznil bych nejíst velká, tučná jídla a sledovat příjem alkoholu a tabáku," radí doktor Coyle, který je také mluvčím American College of Gastroenterology.

Hořkost v ústech

Kyselina se může občas dostat až do krku a zanechat nepříjemnou hořkou pachuť v ústech. V opravdu extrémních případech pak může tento jev vyvolat i dušení.

Barrettův jícen

Refluxní choroba může vést až k závažnému zánětu jícnu, které se nazývá Barretův jícen. Příčinou je trvalé působení žaludečního obsahu obsahujícího kyselinu chlorovodíkovou na sliznici jícnu. Změny na sliznici jsou nevratné a pacient s diagnózou Barretova jícnu musí být pravidelně sledován, aby se včas objevil případný nádor. Barretův jícen je totiž tzv. prekancerózou, kdy hrozí, že se ze změněné sliznice může vyvinout rakovina jícnu.

Pokud se vám to stane, zvláště v noci, měli byste podle doktora Coyla vyhledat lékařskou pomoc. Doktor Coyle obvykle těmto pacientům doporučuje léky potlačující kyselost, jako jsou blokátory protonové pumpy, blokátory H2 receptorů a antacida.

Chrapot

Chrapot obvykle značí první stadium nachlazení, proto si ho většina lidí s refluxní chorobou nespojí. Doktor Pfanner však vysvětluje, že žaludeční šťávy unikající na jícen mohou dráždit  hlasivky. Dávejte si tedy pozor, zda váš hlas, zvláště po jídle, nezní více nakřáple.

Bolest v krku

Bolest v krku a bolestivé polykání je dalším klasickým příznakem nachlazení nebo chřipky, ale může být také způsobeno zažívacími problémy. Pokud vás bolí v krku jen po jídle a nevyskytnou se další příznaky, jako je rýma a kýchání, může to být příznak refluxní choroby jícnu. Tento typ bolesti v krku však může být na rozdíl od chřipky nebo nachlazení chronický.

Kašel a astma

Některé respirační příznaky, jako třeba kašel a sípání, mohou být projevem refluxní choroby jícnu, při které se žaludeční kyselina dostala do plic. Kašel vyvolaný refluxní chorobou může spustit astma, i když není jasné, zda pravidelné pálení žáhy způsobuje samotné rozvinutí astma. 

Ačkoli mnoho lidí, kteří trpí astmatem, trápí také pálení žáhy a naopak, není zatím jasná souvislost mezi těmito chorobami.

Žaludeční nevolnost

Nevolnost od žaludku může být způsobena tolika věcmi, že jen málokdo v ní hledá příznak refluxní choroby. Jak ale říká doktor Coyle: "U některých lidí  je žaludeční nevolnost jediným projevem toho, že trpí refluxní chorobou jícnu."

Pokud vás tedy často bolí břicho a nevíte proč, mohlo by se jednat o refluxní chorobu, zvláště pokud se bolest vyskytuje hned po jídle. Ulevit vám mohou antacida, léčiva, která snižují kyselost žaludečního obsahu.

Nadměrné slinění

Jestliže vaše ústa náhle produkují více slin než obvykle, mohlo by to rovněž značit refluxní chorobu, říká doktor Coyle, který vysvětluje, že jde o stejný reflex jako při zvracení.

"Vaše tělo se snaží spláchnout dráždidlo na vašem jícnu," konstatuje.

Problémy s polykáním

Doktor Pfanner vysvětluje, že po určité době nepřetržitý cyklus poškozování a ozdravování po pálení žáhy způsobuje zjizvení a otékání tkáně v nižší části jícnu. Tím pádem se jícen zúží a zhorší se i polykání.

, pro iDNES.cz