Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nebezpečná móda. Nepodařené tetování je nejen směšné, může i zabíjet

  2:00
Tetování už dávno není rebelským kouskem, který schováváme pod košilí či šaty, abychom v práci nepobuřovali. Pro mnohé je to součást identity či módní doplněk, který se nebojí ukazovat. Někdy se ale stane, že se zdobení těla nepodaří a výsledek je katastrofa, která může ohrozit naše zdraví.

Když se tetování podaří, může to být sexy. V opačném případě to může být velký trapas. | foto: Profimedia.cz

Zdobení těla je záležitost stará tisíce let. A vedle různých šperků jsou to nejčastěji kresby na kůži, které pomáhají vyjádřit naši osobitost. V minulosti tetování sloužilo jako ochrana před démony či zlými duchy a nemocemi, ale také k označení trestanců, zajatců či členů sekt.

Existuje několik druhů tetování, z nichž je nejběžnější vpichování barvy hluboko do kůže. „Při tetování se porušuje kůže pomocí jehly, která se předtím namáčí do barvy. Skrze malá poranění se do hlubších vrstev pokožky dostávají barevné pigmenty a zůstávají zde do konce života,“ popisuje dermatoložka Věra Terzijská z Perfect Clinic Dermatology.

Základem je pečlivý výběr

Když už se rozhodneme své tělo zkrášlit, měli bychom se velmi pečlivě rozhodovat, co přesně a kam chceme umístit. „Tetování je trvalé, zbavit se obrazů, které se vám nyní líbí, není lehké. Navíc je dobré pamatovat i na to, že stejně jak se věkem mění vaše tělo, mění se i tetování,“ upozorňuje dermatoložka. 

Sbírky nepodařených malůvek se dají najít na sociálních sítích jako je Facebook či Instagram. Dokonce existují i speciální stránky, které zobrazují nešťastníky s odstrašující obrázky či nápisy na těle.

06.dubna 2017 v 19:48, příspěvek archivován: 04.října 2017 v 18:12

Přesto se stále najde dost lidí, kteří se nechávají tetovat pod vlivem alkoholu či drog nebo si vybírají motiv tetování velmi impulzivně. Zdaleka všude a vždy neplatí pravidlo, že tatér v takových případech usměrňuje svého klienta. Proto se nelze divit, že při prvoplánových impulzech vznikají prapodivné věci, které baví sociální sítě.

03.září 2017 v 22:35, příspěvek archivován: 04.října 2017 v 17:57

Podle deníku Daily Mail jsou to nejčastěji sprosté obrázky, gramatické chyby či jednoduché nepodařené malůvky. Najdou ale i nápisy, které nejsou k přečtení, vytetované účtenky, výhrůžky smrtí či loga fastfoodů nebo oděvních značek. Je s podivem, že někteří nositele nevkusných výtvorů jsou na své tetování patřičně hrdí a rádi se jimi chlubí.

01.října 2017 v 06:39, příspěvek archivován: 04.října 2017 v 17:55

29.září 2017 v 17:17, příspěvek archivován: 04.října 2017 v 17:56

Jiní naopak hledají cesty, jak vlastní faux pas napravit. „Nevydaření tetování lze opravit nebo překrýt jiným motivem. K předělání ale může dojít nejdříve po 4 až 6 týdnech po provedení, kdy je kůže už úplně zahojená,“ vysvětluje Věra Terzijská. Další možností, jak se nepovedené kresby zbavit, je její odstranění laserem. Jedná se však o zákrok, který je časově i finančně náročný a má nejistý výsledek.

19.srpna 2016 v 22:21, příspěvek archivován: 04.října 2017 v 18:09

01.září 2016 v 04:56, příspěvek archivován: 04.října 2017 v 18:08

„Obecně se lépe odstraňuje tetování provedené černou barvou než ta vícebarevná. K odstraňování se v současné době nejvíce používají lasery s ultrakrátkým pulsem. Dokáží pigment „rozmělnit“ na mikročástečky, které jsou z kůže postupně odstraňovány imunitním systémem, čímž dochází k postupnému výbledu tetováže,“ popisuje korektivní dermatoložka Gréta Wohlová z Laserového centra Anděl.

16.května 2016 v 12:01, příspěvek archivován: 04.října 2017 v 18:14

Ani majitelé zdánlivě podařeného tetování však zdaleka nemají vyhráno. Jestliže nedodržují správnou hygienu, může jim nová ozdoba pěkně uškodit. „Kromě běžných bakteriálních a virových infekcí jde zejména o riziko přenosu mnohem závažnějších infekcí jako je HIV, infekční hepatitida, syfilis nebo tuberkulóza,“ upozorňuje Gréta Wohlová. 

Alergie a hrbolky pod kůží

Používání sterilních jehel a dalších tetovacích pomůcek, stejně jako pečlivé ošetřování tetovaného místa by proto mělo být samozřejmostí. Zhruba 24 hodin před samotným tetováním se také nedoporučuje pít alkohol a neměly by se také brát žádné léky. Pokud berete nějaké pravidelně, je vhodné poradit se nejprve s ošetřujícím lékařem.

Dermatoložka Věra Terzijská dodává, že problémem bývají i alergické reakce. „Alergie na tetovací inkoust nebo barvy není sice častá, ale pokud se vyskytne, může přinést velké potíže, protože odstranění inkoustu je složité a zdlouhavé,“ říká dermatoložka Věra Terzijská.

Alergická reakce na tetování hennou.
Alergická reakce na tetování hennou.

Alergická reakce na tetování hennou

V místě vpichu tetovací jehly se mohou objevit i tzv. granulomy. Jedná se o malé útvary, které vznikají pod kůží a mohou se projevovat jako jakési hrbolky. Jde v podstatě o obranou reakci na to, co tělo vyhodnotí jako cizorodý prvek. Zánětlivá reakce může způsobit, že se vytvoří jakýsi uzlík, který ohraničuje cizí těleso.

Zrádnost tetování spočívá také v tom, že se komplikace mohou objevit i po měsících, ale klidně i po 15 či 20 letech od provedení. Některé látky obsažené v tetovacích barvách mohou ohrozit lymfatický systém, pokud se do něj dostanou. Například nanočástice oxidu titaničitého, který může vytvářet v lymfatických drahách překážky a bránit tím jejich správnému fungování. Následkem toho je tělo náchylnější k infekcím.

Není studio jako studio

Tetování si proto mohou dovolit jen zdraví lidé, kteří navíc netrpí žádným kožním onemocněním jako je například chronický ekzém nebo lupenka. Velmi důležité je i výběr tetovacího studia. „Je třeba zvolit opravdu renomovaná studia, která používají jen vysoce kvalitní barvy, maximálně dbají na dodržení antiseptického prostředí a používají sterilní nástroje,“ radí dermatoložka Věra Terzijská.

Dejte na doporučení a reference, ale také na vlastní pocit. S tatérem o svém rozhodnutí mluvte a nebojte se na cokoliv ptát. Zkušený umělec je schopen vymyslet originální a vkusný motiv, který neutrpí ani stárnutím kůže.

Podle Gréty Wohlové je v současné době populární také tetováž dočasná či semi-permanentní. „Jde jednak o malování obrázků na kůži barvami na bázi henny, dále o tzv. permanentní make-up. Jedná se o metodu dočasné pigmentace kůže, kdy se barviva vpravují do povrchních vrstev kůže a jsou postupně odbourávány imunitním systémem, čímž dochází k jejich výbledu,“ říká korektivní dermatoložka.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Dříve měly modelky charisma, dnes je vše plytké a instantní, říká hledačka talentů

24. dubna 2024

Premium Krása je velmi diskutabilní a individuální pojem, tvrdí Milada Karasová, která pro svět modelingu...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...