Pokud máte zájem o výraznější změnu zabarvení, můžete hygienistu požádat o bělení zubů.

Pokud máte zájem o výraznější změnu zabarvení, můžete hygienistu požádat o bělení zubů. | foto: Profimedia.cz

Neničte si zuby špatným čištěním

  • 45
Čistíte si zuby třikrát denně a máte pocit, že víc už udělat nemůžete? Omyl, mnohdy je lepší jedno správně provedené čištění než několik chybných. Statistiky ukazují, že pokud jste "čistícími samouky", s velkou pravděpodobností pečujete o svůj chrup špatně. Pomocnou ruku nabízejí dentální hygienisté.

Návštěva zubaře nepatří u většiny lidí mezi oblíbené povinnosti. I tak byste ale do svého ročního plánu měli kromě dvou preventivních prohlídek zahrnout návštěvu dentálního hygienisty. Právě tento odborník vás naučí správnou techniku čištění, odstraní zubní kámen, případně vybělí zuby, a poradí vám, jak bojovat se zánětem dásní (gingivitis) či zubním plakem.

Vrtání se nebojte

Pokud vám vstávají vlasy na hlavě, kdykoli do čekárny dolehne nepříjemný zvuk vrtačky, nemusíte se v případě návštěvy dentálního hygienisty obávat. Vrtání či trhání zubů nemá v popisu práce. Připravte se spíš na otázky. Sdělte mu, jaké pomůcky k čištění chrupu používáte, a v ideálním případě je i přineste. Odborník provede diagnózu stavu vašich zubů a zkonzultuje s vámi vhodnost daných pomůcek.

Následně vám vysvětlí správnou techniku čištění zubů pomocí standardního kartáčku a následuje společný nácvik. Jestliže jsou pro vás pojmy jako dentální nit, mezizubní kartáček či single jednosvazkový zubní kartáček naprosto cizí, připravte se na doporučení vhodných typů i velikostí a opět i na nácvik jejich správného používání.

Špatné čištění

Mnoho pacientů může být při návštěvě dentálního hygienisty velice překvapeno zjištěním, že si celé roky čistili zuby špatným způsobem či nevhodným typem kartáčku. Ze statistik vyplývá, že jen málokdo se správnému čištění naučí sám. Pokud vás váš zubní lékař správné technice nenaučil, nezbývá než ho o to požádat či navštívit dentálního hygienistu.

"Asi devadesát procent pacientů, kteří ke mně přijdou, má gingivitis. Pojem dentální hygiena jim nic neříká, spíše mají dojem, že se z nich snažíme vytáhnout peníze. Ale opak je pravdou, pokud si pacienti nebudou čistit zuby správným způsobem, stav se bude zhoršovat a je pravděpodobné, že o chrup přijdou," říká dentální hygienistka Kateřina Krsová z plzeňského centra zubní péče.

Tři stovky za jednu čelist

Náplň práce dentálního hygienisty nespočívá pouze v nácviku čištění zubů. Po stanovení diagnózy a nácviku čištění může následovat odstranění zubního kamene či air flow. Tato procedura spočívá v důkladném očištění všech plošek každého jednotlivého zubu za pomoci speciálního spreje obsahujícího čisticí a lešticí částice. Výsledkem bývá často světlejší odstín zubů. Pokud má pacient zájem o výraznější změnu zabarvení, může dentálního hygienistu požádat o bělení zubů.

Dentální hygiena se považuje za nadstandardní péči. Pacienti se proto mnohdy obávají přílišné finanční náročnosti. Vyčištění jedné čelisti ale pacienta vyjde přibližně na tři sta korun. Četnost i délka návštěv se odvíjí od stavu pacientova chrupu. Pokud máte zánět dásní či jiné problémy, připravte se na to, že z počátku budete muset navštěvovat dentálního hygienistu častěji. Nicméně v porovnání s výdaji, které by pacienta s neléčenou parodontózou v budoucnu čekaly, je částka relativně zanedbatelná.