Pokud neumíte adekvátně reagovat na stres, budete mít v budoucnu nejspíš problémy s pamětí.

Pokud neumíte adekvátně reagovat na stres, budete mít v budoucnu nejspíš problémy s pamětí. | foto: Profimedia.cz

Nenervujte se, říkáte si o Alzheimera

  • 13
Jste často ve stresu, trpíte úzkostí a depresemi? Potom máte čtyřicetkrát větší pravděpodobnost, že vás postihne středně těžká porucha paměti, nebo přímo Alzheimerova choroba.

Kombinace stresu a deprese tvoří pro poruchy paměti doslova živnou půdu, ukázala zpráva amerických vědců ze společnosti pro výzkum Alzheimerovy choroby.

Nadhled vítězí
Výsledky výzkumů zveřejněné agenturou Reuters totiž ukazují, že úzkostní, depresivní a často stresovaní lidé mají čtyřicetkrát větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine středně těžká porucha paměti. Ta je jakýmsi přechodovým stadiem mezi normálním zhoršováním paměti v důsledku stárnutí a demencí.

"Ve skutečnosti se totiž nejedná o pouhou poruchu paměti, ale tento stav s sebou nese i četné změny v mozku, které se běžně vyskytují i u Alzheimerovy choroby," říká jeden z účastníků projektu, Robert Wilson z univerzity v Chicagu.

Už ve svých předchozích výzkumech Wilson objevil, že lidé, kteří jsou náchylnější ke stresu a úzkosti, mají větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine Alzheimerova choroba, než u lidí, kteří si z ničeho nedělají těžkou hlavu a dokážou problémy řešit s nadhledem. "Nyní už je jasné, že přehnané reakce na stres a jistá přecitlivělost jsou jedním z prvních příznaků Alzheimerovy choroby," říká vědec.

Lidé se středně těžkým poškozením paměti mají sice potíže s vybavováním si a zapamatováním věcí, ale zůstávají ještě relativně soběstační. Na rozdíl od lidí s Alzheimerovou chorobou. Podle údajů Společnosti pro výzkum Alzheimerovy choroby se asi u deseti až patnácti procent lidí s touto poruchou vyvine Alzheimerova nemoc.

Stres a paměť
Wilson a jeho kolegové přitom při svém bádání vycházeli z dat ze dvou velkých studií, které zahrnovaly téměř 1300 starších lidí, kteří měli nějaké problémy s pamětí. Zároveň respondenti podstoupili i testy zaměřené na citlivost na stres, depresi a úzkostnost. Po dvanácti letech, během nichž byli lidé sledováni, se u téměř pět seti z nich vyvinula středně těžká porucha paměti.

Z výzkumu a s ním spojených testů také vyplynulo, že chronický stres může poškozovat části v mozku, které jsou zodpovědné za reakce ve stresových situacích. Shodou okolností je to však zároveň oblast mozku, která je úzce spojena s pamětí.

Ačkoli zatím nejsou zcela objasněny neurobiologické základy tohoto procesu, už teď je podle odborníků jasné, že pokud si lidé dokážou osvojit správné zvládání stresu a adekvátní reakce, mohou předejít budoucím problémům s pamětí.


Hrozí vám Alzheimer?

Za každé tvrzení, s kterým souhlasíte, si připočtěte bod.

- V poslední době vám dělá problémy vykonávat i základní pracovní povinnosti.
- Máte obtíže s vykonáváním každodenních činností, které se vážou k běžnému rodinnému provozu.
- Často nemůžete najít správné slovo.
- Občas se vám stává, že jste dezorientovaní v čase.
- Někdy zjistíte, že vlastně nevíte, kde jste.
- Špatně odhadujete vzdálenosti.
- Dělá vám potíže představit si něco abstraktního.
- Občas se vám stane, že uložíte nějaký předmět na úplně nesmyslné místo.
- Jste velmi náladoví a změny nálady se u vás odehrají několikrát denně.
- Vaše okolí vám neustále tvrdí, že jste se velmi změnili.
- Nechce se vám nic dělat, jako byste ztratili veškerou iniciativu.


Pokud jste víc než na tři tato tvrzení odpověděli ano, měli byste co nejdříve navštívit neurologa.