Nenechte své děti bloudit ve virtuálním světě

  12:16
Radujeme se, jak jsou naše děti počítačově gramotné, ale někdy při tom zapomínáme na to, že na ně ve virtuálním světě číhá nebezpečí. Ať už to jsou noční můry z násilných scén ve hrách pro dospělé, kyberšikana, závislost na počítači nebo třeba riziko kontaktu s pedofilem. Víte, co právě teď dělá vaše dítě?
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Situace dnešního rodiče je nelehká. Pokud si s počítačem zrovna netyká, může se snadno stát, že se ve virtuálním světě, kde je jeho dítě jako doma, docela ztratí. Ani to jej však nezbavuje zodpovědnosti za to, jak a s čím nebo kým jeho potomek tráví většinu svého volného času.

"On hraje něco s autama," mávneme rukou nad synem přilepeným k monitoru počítače a jsme vlastně rádi, že sedí doma, nezlobí a netoulá se nikde s partou. Jenže možná nás v tu chvíli ani nenapadne, že i v relativním bezpečí domova se naše dítě může dostat do nepříjemných či nebezpečných situací, které je mohou negativně ovlivnit nebo dokonce ohrozit.

Realita vs. magický dětský svět

"Schválně, zkuste si zadat do vyhledávače název hry, kterou vaše dítě hraje, a něco si o ní zjistěte. Možná se budete divit nebo vám dokonce bude špatně od žaludku," upozorňuje psycholog Jiří Štěpo, který se svou kolegyní Pavlou Blatnou prostřednictvím semináře Virtuální světy našich dětí otvírá rodičům oči. "Myslím, že to hodně podceňují. Kdyby věděli, s čím jejich děti tráví čas, tak by určitě zasáhli."

Co na tom, že jsou hry označené jako do 18 let nevhodné, když dneska si člověk může všechno stáhnout na internetu nebo přepálit od kamarádů? Takže není výjimkou, že i desetileté a mladší děti hrají hry plné násilí, vulgarity a sexu a to nejen sólo, ale také v on-line komunitě dospělých pařanů.

"Ty děti pak mají problémy s usínáním, trápí je noční můry, špatně se soustředí nebo reagují agresivně," vyjmenovává psycholog možné důsledky vysedávání u počítačových her. Když si jdete ven zahrát fotbal nebo brnkáte na kytaru, tak přitom relaxujete. Ale hodiny strávené hraním věkově nepřiměřených strategických her nebo stříleček malého hráče stresu nezbaví a navíc podporují nevhodné vzorce chování.

"Děti na rozdíl od nás dospělých nedovedou odlišovat realitu od dětského magického světa," říká Jiří Štěpo. "A to riziko je tím větší, čím je hra podobnější skutečnosti. Když někoho zabíjíte vesmírnou zbraní, tak i dítě dokáže docela dobře rozlišit, že je to hra. Ale když hráč řeší situaci tím, že někoho škrtí nebo bodne dýkou, tam už je hranice toho, že je to jen jako, méně zřetelná."

Ilustrační foto

"Pokud je mi známo, žádná vědecká studie dosud neprokázala souvislosti mezi dětskou agresivitou a tím, na co se dané děti dívají v televizi nebo co hrají na počítači," říká k tomu viceprezident Asociace herního průmyslu ČR Martin Bach. "Stejně tak ale nebyl jasně prokázán opak. Takže je patrné, že odborníci se na této otázce nejsou schopni zatím shodnout. Můžeme mít tedy jenom názor. Podle toho mého není v běžně přístupných (tedy ne označených jako "pro dospělé") televizních programech nebo hrách více násilí než v běžném životě nebo třeba ve zpravodajství."

Víte, co hraje vaše dítě?

Jak tedy mohou rodiče zabránit tomu, aby byly jejich děti při hraní počítačových her vystaveny negativnímu, násilnému či sexuálnímu obsahu? Stejně jako dětský psycholog, i Martin Bach z herní asociace doporučuje, aby se aktivně zajímali o to, co jejich děti hrají. "Stejně jako nenechají dívat své dítě na televizi po desáté hodině nebo jít do kina na jakýkoliv film, i v případě her je nutné stanovit hranice," upozorňuje.

"A to jak v době, kterou mohou děti u her trávit, tak ve výběru titulů. Rozhodně doporučuji přístup, který podle průzkumů asociace ESA provozuje takřka polovina rodičů v USA. Ti uvádějí, že alespoň jednou týdně hrají společně se svými dětmi. Dívají se, jak jejich děti hrají, nechají si vysvětlovat věci kolem dané hry a podobně. Přiblíží se tak zájmům dítěte a zároveň získávají větší přehled o tom, co dítě hraje."

Jestliže rodič sám není aktivním hráčem a v nabídce her se neorientuje, může podle viceprezidenta Asociace herního průmyslu najít všechny důležité informace přímo na obalu. "Prvním vodítkem toho, zda je hra vhodná pro vaše dítě, by měl být údaj na krabici hry, takzvaný PEGI rating," vysvětluje.

"Jde o číslo, označující doporučený minimální věk dítěte pro hraní označené hry. PEGI rating používá pět základních a obecně srozumitelných členění: 3+, 7+, 12+, 16+ a 18+. Další podrobnosti týkající se samotného obsahu hry najdete na zadní části krabice, kde je ikonami vyznačena například přítomnost násilí, vulgarit a podobně." Pokud nemáte k dispozici originální balení hry, můžete informace o všech dostupných titulech najít na oficiálních stránkách PEGI. K dispozici je i aplikace pro iPhone, která obsahuje kompletní databázi hodnocení.

České děti v síti

Virtuální svět našich dětí se však zdaleka neomezuje na prostředí počítačových her. Většina z nich je na internetu jako doma. Podle posledního evropského výzkumu zaměřeného na rizika číhající na nezletilé uživatele internetu patří české děti a dospívající v Evropě k těm digitálně nejvzdělanějším. Překonali je jen vrstevníci z Finska, Slovinska, Holandska a Estonska. Pro ilustraci jen několik čísel: tři čtvrtiny českých dětí ve věku od 9 do 16 let používají internet denně nebo skoro každý den, 72% má profil na některé ze sociálních sítí, 29% se na webu setkalo s pornografií a 42% mělo kontakt s člověkem, se kterým se seznámily ve virtuálním prostředí.

"Celkově se ukazuje, že české děti a dospívající vykazují podobně jako jejich vrstevníci ze Švédska a Estonska poměrně liberální a intenzivní přístup k internetu, který je vystavuje potenciálně vyšším rizikům. Na druhou stranu jsou také nadprůměrní ve schopnostech internet užívat a rizikům tak i čelit," konstatuje zpráva EU Kids Online.

Na druhou stranu: děti jsou děti a mnohá rizika si neuvědomují nebo ignorují. Jsou to tedy právě rodiče, kdo mají jejich bezpečí ve svých rukou a dobrá zpráva je, že svým přístupem mohou hodně ovlivnit. Chce to jen zajímat se o to, jak moje dítě tráví čas a vnímat, jak se chová. Nemůžeme mu celý den stát za zadkem a hlídat, co dělá, ale můžeme mu poskytnout všechny důležité informace.

co jako rodič můžete udělat?

Komunikujte – od malička si o všem s dítětem povídejte (přiměřeně jeho věku), žádné téma by nemělo být tabu. Rozebírejte spolu i rizika internetu a diskutujte o obsahu počítačových her.


Prožijte to také – zahrajte si počítačovou hru, kterou chce hrát nebo hraje vaše dítě. Navštivte stránky, kam chodí. Staňte se jeho přítelem na Facebooku.


Nastavte pravidla a dbejte na jejich dodržování – dítě potřebuje hranice, přehnaně liberální výchova není zdrojem jeho sebevědomí, ale naopak nejistoty a úzkosti. Co se týče her a internetu, dbejte na to, aby se nestaly pro dítě jedinou nebo převažující náplní volného času.


Umístěte počítat na místě přístupném celé rodině - neposkytujte dítěti možnost porušovat pravidla tím, že mu dáte počítač k neomezenému užívání.


Naučte dítě, jak se ve virtuálním světě bezpečně chovat – nesdělovat osobní data, informace, adresy, nesdílet fotky, nescházet se sám s lidmi, které zná pouze on-line.


Vzdělávejte se – snažte se mít přehled, jak vaše dítě tráví čas na počítači, sledujte, co je v této oblasti nového. Užitečné rady a informace najdete mj. na speciálních webech, které se zabývají bezpečností virtuálního světa.


Buďte o krok napřed – možná je vaše dítě počítačově zdatnější než vy, ale vy můžete využít různé technické nástroje. Sledujte historii navštívených stránek, omezte přístup k určitým datům, nedovolte instalovat software bez vašeho vědomí, blokujte nedovolený obsah, používejte rodičovský zámek... Pokud si nevíte rady, poraďte se s odborníky.

Kde hledat informace?

www.saferinternet.cz

www.bezpecne-online.cz

www.internethotline.cz

www.pegionline.cz

www.herniasociace.cz

www.e-bezpeci.cz


Autor:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

OBRAZEM: Celebrity, které měly před slávou rozjetou jinou kariéru

19. dubna 2024  12:08

Dnes jsou z nich známé osobnosti, dříve ale slavné tváře byly něčím jiným. Podívejte se do galerie,...

S modelací genitálií mne inspirovaly Brazilky, říká plastický chirurg

19. dubna 2024

Podcast Nejen plastika nosu, úprava očních víček nebo modelace prsou. Spousta žen v touze po mládí nebo...

Influencerka měla dost holení, chloupky si nyní hýčká a u mužů boduje

19. dubna 2024  7:12

Šestadvacetiletá Bee z Los Angeles se už osm let neholila. A považuje to za nejlepší rozhodnutí v...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...