Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nenechte své děti bloudit ve virtuálním světě

  12:16aktualizováno  12:16
Radujeme se, jak jsou naše děti počítačově gramotné, ale někdy při tom zapomínáme na to, že na ně ve virtuálním světě číhá nebezpečí. Ať už to jsou noční můry z násilných scén ve hrách pro dospělé, kyberšikana, závislost na počítači nebo třeba riziko kontaktu s pedofilem. Víte, co právě teď dělá vaše dítě?
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Situace dnešního rodiče je nelehká. Pokud si s počítačem zrovna netyká, může se snadno stát, že se ve virtuálním světě, kde je jeho dítě jako doma, docela ztratí. Ani to jej však nezbavuje zodpovědnosti za to, jak a s čím nebo kým jeho potomek tráví většinu svého volného času.

"On hraje něco s autama," mávneme rukou nad synem přilepeným k monitoru počítače a jsme vlastně rádi, že sedí doma, nezlobí a netoulá se nikde s partou. Jenže možná nás v tu chvíli ani nenapadne, že i v relativním bezpečí domova se naše dítě může dostat do nepříjemných či nebezpečných situací, které je mohou negativně ovlivnit nebo dokonce ohrozit.

Realita vs. magický dětský svět

"Schválně, zkuste si zadat do vyhledávače název hry, kterou vaše dítě hraje, a něco si o ní zjistěte. Možná se budete divit nebo vám dokonce bude špatně od žaludku," upozorňuje psycholog Jiří Štěpo, který se svou kolegyní Pavlou Blatnou prostřednictvím semináře Virtuální světy našich dětí otvírá rodičům oči. "Myslím, že to hodně podceňují. Kdyby věděli, s čím jejich děti tráví čas, tak by určitě zasáhli."

Co na tom, že jsou hry označené jako do 18 let nevhodné, když dneska si člověk může všechno stáhnout na internetu nebo přepálit od kamarádů? Takže není výjimkou, že i desetileté a mladší děti hrají hry plné násilí, vulgarity a sexu a to nejen sólo, ale také v on-line komunitě dospělých pařanů.

"Ty děti pak mají problémy s usínáním, trápí je noční můry, špatně se soustředí nebo reagují agresivně," vyjmenovává psycholog možné důsledky vysedávání u počítačových her. Když si jdete ven zahrát fotbal nebo brnkáte na kytaru, tak přitom relaxujete. Ale hodiny strávené hraním věkově nepřiměřených strategických her nebo stříleček malého hráče stresu nezbaví a navíc podporují nevhodné vzorce chování.

"Děti na rozdíl od nás dospělých nedovedou odlišovat realitu od dětského magického světa," říká Jiří Štěpo. "A to riziko je tím větší, čím je hra podobnější skutečnosti. Když někoho zabíjíte vesmírnou zbraní, tak i dítě dokáže docela dobře rozlišit, že je to hra. Ale když hráč řeší situaci tím, že někoho škrtí nebo bodne dýkou, tam už je hranice toho, že je to jen jako, méně zřetelná."

Ilustrační foto

"Pokud je mi známo, žádná vědecká studie dosud neprokázala souvislosti mezi dětskou agresivitou a tím, na co se dané děti dívají v televizi nebo co hrají na počítači," říká k tomu viceprezident Asociace herního průmyslu ČR Martin Bach. "Stejně tak ale nebyl jasně prokázán opak. Takže je patrné, že odborníci se na této otázce nejsou schopni zatím shodnout. Můžeme mít tedy jenom názor. Podle toho mého není v běžně přístupných (tedy ne označených jako "pro dospělé") televizních programech nebo hrách více násilí než v běžném životě nebo třeba ve zpravodajství."

Víte, co hraje vaše dítě?

Jak tedy mohou rodiče zabránit tomu, aby byly jejich děti při hraní počítačových her vystaveny negativnímu, násilnému či sexuálnímu obsahu? Stejně jako dětský psycholog, i Martin Bach z herní asociace doporučuje, aby se aktivně zajímali o to, co jejich děti hrají. "Stejně jako nenechají dívat své dítě na televizi po desáté hodině nebo jít do kina na jakýkoliv film, i v případě her je nutné stanovit hranice," upozorňuje.

"A to jak v době, kterou mohou děti u her trávit, tak ve výběru titulů. Rozhodně doporučuji přístup, který podle průzkumů asociace ESA provozuje takřka polovina rodičů v USA. Ti uvádějí, že alespoň jednou týdně hrají společně se svými dětmi. Dívají se, jak jejich děti hrají, nechají si vysvětlovat věci kolem dané hry a podobně. Přiblíží se tak zájmům dítěte a zároveň získávají větší přehled o tom, co dítě hraje."

Jestliže rodič sám není aktivním hráčem a v nabídce her se neorientuje, může podle viceprezidenta Asociace herního průmyslu najít všechny důležité informace přímo na obalu. "Prvním vodítkem toho, zda je hra vhodná pro vaše dítě, by měl být údaj na krabici hry, takzvaný PEGI rating," vysvětluje.

"Jde o číslo, označující doporučený minimální věk dítěte pro hraní označené hry. PEGI rating používá pět základních a obecně srozumitelných členění: 3+, 7+, 12+, 16+ a 18+. Další podrobnosti týkající se samotného obsahu hry najdete na zadní části krabice, kde je ikonami vyznačena například přítomnost násilí, vulgarit a podobně." Pokud nemáte k dispozici originální balení hry, můžete informace o všech dostupných titulech najít na oficiálních stránkách PEGI. K dispozici je i aplikace pro iPhone, která obsahuje kompletní databázi hodnocení.

České děti v síti

Virtuální svět našich dětí se však zdaleka neomezuje na prostředí počítačových her. Většina z nich je na internetu jako doma. Podle posledního evropského výzkumu zaměřeného na rizika číhající na nezletilé uživatele internetu patří české děti a dospívající v Evropě k těm digitálně nejvzdělanějším. Překonali je jen vrstevníci z Finska, Slovinska, Holandska a Estonska. Pro ilustraci jen několik čísel: tři čtvrtiny českých dětí ve věku od 9 do 16 let používají internet denně nebo skoro každý den, 72% má profil na některé ze sociálních sítí, 29% se na webu setkalo s pornografií a 42% mělo kontakt s člověkem, se kterým se seznámily ve virtuálním prostředí.

"Celkově se ukazuje, že české děti a dospívající vykazují podobně jako jejich vrstevníci ze Švédska a Estonska poměrně liberální a intenzivní přístup k internetu, který je vystavuje potenciálně vyšším rizikům. Na druhou stranu jsou také nadprůměrní ve schopnostech internet užívat a rizikům tak i čelit," konstatuje zpráva EU Kids Online.

Na druhou stranu: děti jsou děti a mnohá rizika si neuvědomují nebo ignorují. Jsou to tedy právě rodiče, kdo mají jejich bezpečí ve svých rukou a dobrá zpráva je, že svým přístupem mohou hodně ovlivnit. Chce to jen zajímat se o to, jak moje dítě tráví čas a vnímat, jak se chová. Nemůžeme mu celý den stát za zadkem a hlídat, co dělá, ale můžeme mu poskytnout všechny důležité informace.

co jako rodič můžete udělat?

Komunikujte – od malička si o všem s dítětem povídejte (přiměřeně jeho věku), žádné téma by nemělo být tabu. Rozebírejte spolu i rizika internetu a diskutujte o obsahu počítačových her.


Prožijte to také – zahrajte si počítačovou hru, kterou chce hrát nebo hraje vaše dítě. Navštivte stránky, kam chodí. Staňte se jeho přítelem na Facebooku.


Nastavte pravidla a dbejte na jejich dodržování – dítě potřebuje hranice, přehnaně liberální výchova není zdrojem jeho sebevědomí, ale naopak nejistoty a úzkosti. Co se týče her a internetu, dbejte na to, aby se nestaly pro dítě jedinou nebo převažující náplní volného času.


Umístěte počítat na místě přístupném celé rodině - neposkytujte dítěti možnost porušovat pravidla tím, že mu dáte počítač k neomezenému užívání.


Naučte dítě, jak se ve virtuálním světě bezpečně chovat – nesdělovat osobní data, informace, adresy, nesdílet fotky, nescházet se sám s lidmi, které zná pouze on-line.


Vzdělávejte se – snažte se mít přehled, jak vaše dítě tráví čas na počítači, sledujte, co je v této oblasti nového. Užitečné rady a informace najdete mj. na speciálních webech, které se zabývají bezpečností virtuálního světa.


Buďte o krok napřed – možná je vaše dítě počítačově zdatnější než vy, ale vy můžete využít různé technické nástroje. Sledujte historii navštívených stránek, omezte přístup k určitým datům, nedovolte instalovat software bez vašeho vědomí, blokujte nedovolený obsah, používejte rodičovský zámek... Pokud si nevíte rady, poraďte se s odborníky.

Kde hledat informace?

www.saferinternet.cz

www.bezpecne-online.cz

www.internethotline.cz

www.pegionline.cz

www.herniasociace.cz

www.e-bezpeci.cz


Autor:


Nejčtenější

Ellen DeGeneresová na People's Choice Awards (Los Angeles, 7. ledna 2015)
Měla jsem deprese a navštěvovala jsem terapeuta, přiznala DeGeneresová

Ellen DeGeneresová (59) patří mezi nejúspěšnější ženy Hollywoodu. Má vlastní televizní show, je šťastně zadaná a nebojí se mluvit o své sexuální orientaci....  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Gabrielle Unionová (Beverly Hills, 26. února 2017)
Devětkrát jsem potratila. Dítě pořád chci, říká herečka Unionová

Americká herečka Gabrielle Unionová (44) se s manželem Dwaynem Wadem (36) snaží delší dobu o potomka. Devětkrát podstoupila umělé oplodnění, ale pokaždé...  celý článek

ilustrační snímek
Tři přesvědčení, která získáme v dětství, a neseme je až do dospělosti

I když si to občas nechceme připouštět, naše dětství mělo nepochybně velký vliv na to, jací lidé se z nás později stali. Podle odborníků v dětství vznikají tři...  celý článek

Z Kary Robertsové se stala mořská víla, která má vlastní show, při které...
Z Američanky je profesionální mořská víla. Zbavila se tak mindráků

Američanka strávila přes 400 hodin výrobou kostýmu mořské víly. Díky rybímu ocasu může předvádět speciální podvodní show a splnit si sen. Jako podmořská bytost...  celý článek

Další z rubriky

ilustrační snímek
Když se dítěti nechce do školy: může jít o lenost, ale i o šikanu

Málokterý školák zapadne do zářijové rutiny vstávání a povinností bez sebemenších problémů. Podle odborníků je to normální, ale pokud odmítání školy přesáhne...  celý článek

Okamžik, na který všichni čekají.
Už na to kašlu, plakala vyčerpaná žena na porodním sále

Porod je sice většinou všemi zúčastněnými popisován jako jeden z nejkrásnějších životních zážitků, zároveň ale může trvat velmi dlouho a rodičku vyčerpat. To...  celý článek

V britském Chichesteru se mohou malí pacienti prohánět elektrickým Rolls Roycem.
VIDEO: Děti v nemocnici jezdí na operace luxusními autíčky

Operace dítěte je většinou velkým stresem pro celou rodinu, včetně dítěte samotného. Lékaři z nemocnice v americkém San Diegu proto představili několik...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Zuby jako perličky: 5 tipů na bělení zubů doma
Zuby jako perličky: 5 tipů na bělení zubů doma

Ne že by každý z nás potřeboval úsměv amerického herce, ale svítivé žluťáky taky nejsou úplně v kurzu. Vyberte si proto ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.