Ona
Velké dávky rtuti obsahují dravé ryby jako je štika, tuňák nebo candát.

Velké dávky rtuti obsahují dravé ryby jako je štika, tuňák nebo candát. | foto: Profimedia.cz

Nenarozené děti může ohrozit rtuť z ryb

  • 17
Až pětadevadesát procent žen v plodném věku má v těle rtuť, která poškozuje mozek a snižuje IQ. Ukázal to výzkum organizace Health Care Without Harm Europe. Mezi testovanými Češkami měla v těle nejvyšší dávku jedu poslankyně zelených Kateřina Jacques.

"Snažím se žít zdravě, často jím ryby," divila se poslankyně. Právě ryby jsou přitom jedním z hlavních zdrojů toxické rtuti.

Výzkum, který provedla nezisková organizace Health Care Without Harm Europe (HCWH) s 260 dobrovolnicemi z 21 zemí světa, prokázal souvislost mezi častou konzumací ryb a zvýšenou dávkou rtuti.

"Děsí mě, jak matky způsobují svému dítěti v dobré víře újmu a nemohou se přitom proti škodlivým vlivům prostředí bránit," dodala Jacques, která doufá v razantnější implementaci evropských směrnic pro důslednější ochranu životního prostředí a snížení používání rtuti.

Ryby ano, ale s mírou
"Už velmi nízké hodnoty této látky v děloze matky mohou přitom zhoršit poznávací schopnosti dětí, snížit jejich inteligenci nebo způsobit vadu řeči," varuje Karolína Růžičková z české pobočky HCWH. Organizace vede kampaň "Stop rtuti, zůstaňme zdravé".

Úplně ze svého jídelníčku vyřadit ryby ale nedoporučuje. Obsahují totiž mastné kyseliny, které jsou pro zdravý vývoj plodu nezbytné.

"Účinky konzumace ryb jsou bohužel protichůdné. Důležitý je proto výběr ryb, vhodné jsou ryby malé, které stojí na začátku potravního řetězce, a mořské plody. Vyhnout by se lidé měli naopak dravým rybám, jako jsou candát, bolen, štika nebo mečoun," upřesnila.

Jak z těla ven
Rybí maso ale není jediným zdrojem rtuti. Kontaminovat organismus nebezpečnou látkou mohou i amalgámové plomby nebo teploměry s rtutí. Mezi největší zdroje znečištění se proto řadí například i krematoria a spalovny zdravotnického odpadu.

Lidé si ale mohou zvolit alternativu - nechat si u zubaře vyměnit plomby za takové, které rtuť neobsahují, nebo používat elektrické teploměry.

Jinou kapitolou je naopak chemický průmysl, především výrobny chloru nebo elektrárny spalující fosilní paliva. "Ty jsou velkým zdrojem znečištění rtutí, jeho snížení je ale především politické rozhodnutí," prohlásila Jacques.

Zjistit množství rtuti v těle lze třemi způsoby: rozborem krve, moči nebo vlasů. "Testovali jsme pomocí vzorku vlasů, které nám ukážou i změny během časového období. Mrtvými tkáněmi, jako vlasy nebo nehty, se totiž rtuť z těla vylučuje," vysvětlila zástupkyně HCWH. Zájemci si mohou nechat provést test ve Státním zdravotním ústavu.