Hlavní funkcí prolaktinu je zahájení a udržení laktace (ilustrační fotografie)

Hlavní funkcí prolaktinu je zahájení a udržení laktace (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Nemůžete otěhotnět? Možná za to může hormon mateřského mléka

  • 4
O hormonu prolaktin je možné říct, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Při kojení pomáhá řídit tvorbu mateřského mléka. Pokud je ho ovšem nadbytek, může způsobit poruchy menstruačního cyklu a neplodnost.

Gynekolog Jaroslav Hulvert z klinického centra Iscare vysvětlil, že nadbytek prolaktinu často způsobuje poruchy menstruačního cyklu, které bývají spojeny s takzvanou anovulací, tedy neuvolněním zralého vajíčka.

"To bývá nejčastěji důvodem neplodnosti u žen s vyšší hladinou prolaktinu, takzvané hyperprolaktinemie. Tudíž v případě nepravidelného menstruačního cyklu je vždy vhodné vyšetřit hladinu prolaktinu, abychom mohli hyperprolaktinemii vyloučit," řekl iDNES.cz Hulvert. Dodal, že hormonální vyšetření, které zahrnuje i test prolaktinu, by se mělo provést mezi druhým a čtvrtým dnem menstruačního cyklu.

Pokles sexuální touhy

Vysoká hladina prolaktinu se může podle doktora Hulverta projevit i nedostatkem ženského hormonu estrogenu, jehož produkce je prolaktinem blokována. Kvůli tomu se pak může objevit atrofie sliznic a osteoporóza.

"Hyperprolaktinemie může být spojena i s bolestí hlavy a poruchou vidění v případě, že zdrojem vysokých hladin je nádor hypofýzy, který způsobuje útlak okolních struktur mozku," upozornil Jaroslav Hulvert.

Podle odborného serveru prolaktin.cz je jedním z nejčastějších projevů vysoké hladiny tohoto hormonu také pokles libida, tedy sexuální touhy.

"Obvykle jsou jeho hladiny v lidské krvi velmi nízké. Přirozeně se produkce prolaktinu zvyšuje například po námaze, při pohybu, po pobytu v sauně, v období těhotenství a také po dobu, kdy žena kojí. Impulz při kojení vyvolává dráždění prsních bradavek, a proto lze vyšší hladiny prolaktinu najít například i po pohlavním styku. Patologicky se hladina prolaktinu zvyšuje například při jizvách na hrudníku, pásovém oparu a také kvůli mozkovému nádoru, který prolaktin produkuje," uvedl odborný server.

Léčba není náročná

Na jednu stranu může nadbytek prolaktinu způsobit v ženském těle velké škody, na straně druhé se hyperprolaktinemie poměrně nenáročně léčí. Moderní medicína nabízí několik léků, které dokáží jeho hladinu srazit na patřičnou úroveň.

"Nejčastější léčba hyperprolaktinemie je farmakologická. K léčbě se užívají takzvané dopaminergní agonisté. V současné době již existují preparáty upravující hladiny prolaktinu, které se užívají jednou až dvakrát týdně," řekl iDNES.cz doktor Hulvert. Dodal, že v některých případech je nutný chirurgický zákrok a ve výjimečných případech i ozařování oblasti hypofýzy.

Prolaktin

je hormon (polypeptid) produkovaný podvěskem mozkovým: hypofýzou. Jeho hlavní funkcí je zahájení a udržení laktace. V souhře s ostatními hormony prolaktin stimuluje syntézu mléčných proteinů, cukrů, tuků.

V období plného kojení obvykle v této době přirozeně vysoké hodnoty hormonu blokují zrání vajíček a tím brání otěhotnění. Ve tkáních má prolaktin různé účinky, ale zvláště u člověka zbývá mnoho z nich ještě objasnit.