MUDr. Vladimír Vojanec

MUDr. Vladimír Vojanec | foto: Archiv MUDr. Vladimíra Vojance

Nemocné ledviny nebolí, řekl on-line lékař

Nějakou chorobou ledvin trpí každý desátý Čech. A mnozí z nich o tom ani neví. Přitom hrozí, že jim tento orgán selže a oni skončí na dialýze. "Příznaky onemocnění ledvin se totiž někdy projeví až za několik let," odpověděl v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz Vladimír Vojanec, primář dialyzačního střediska B. Braun Avitum při Fakultní nemocnici Na Bulovce v Praze.

Základním problémem je, že nemocné ledviny nebolí. V tom tkví největší zrádnost. Celých 40 procent pacientů, kteří docházejí do dialyzačních středisek, se tam dostalo doslova z ulice.

Jednoho dne se jim udělalo špatně a rázem byl celý jejich život naruby. Ukázalo se, že jim selhaly ledviny. Ze dne na den se tak ocitli na dialýze a leckdy také v pořadníku na transplantaci.

Častým dotazem čtenářů je i souvislost onemocnění ledvin s pitným režimem. Kolik bychom toho tedy měli za den vypít?

"Potřebné množství tekutin není přímo úměrné hmotnosti člověka, ale spíše závisí na okolní teplotě, fyzické aktivitě atd. Obecně doporučované množství 1,5 až 2 litry denně ve většině případů stačí. Složení tekutin by mělo být pestré. Možno kombinovat minerální vody (pokud se neléčíte s vysokým krevním tlakem či ledvinovými kameny), čaje, ovocné šťávy a stolní vodu. Citron jistě osvěží, případně dodá nějaký ten vitamín, ale ráno bych upřednostnil teplý čaj a vodu s citronem bych nechal na poledne nebo třeba k pracovnímu jednání, citronu stačí plátek na 300 ml vody," poradil on-line primář Vojanec.

Odpovědi primáře Vojance najdete ZDE

Vzhledem k velké vytíženosti a množství došlých dotazů nestačil primář na všechny otázky odpovědět. Zbytek odpoví do zítřejšího večera.

Pozor na varovné signály

Podle lékařů existují určité varovné signály, kterým ledviny dávají najevo, že nejsou v pořádku. Mnozí lidé jim ovšem nevěnují pozornost. Mohou to být například symetrické otoky nohou, malé množství krve v moči, zažívací a dechové potíže, bolesti v bedrech, únava.

Ideální ochranou ledvin jsou kromě správného pitného režimu především pravidelné preventivní prohlídky. Ani ne tak ledvin samotných, jako kontroly krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a tzv. body mass indexu (BMI). Chronická onemocnění ledvin jdou totiž velmi často ruku v ruce s cukrovkou, vysokým krevním tlakem a obezitou.

"Přistupujete-li k těmto nemocem zodpovědně, docházíte na prohlídky a užíváte pravidelně předepsané léky, chráníte tím i své ledviny. Pokud však svou nadváhu, hypertenzi a další potíže budete dlouhodobě ignorovat, zvyšujete tím pravděpodobnost, že vaše ledviny dříve nebo později vypovědí službu. U mnohých takto postižených lidí k tomu však ani nestačí dojít, neboť ještě před selháním ledvin předčasně zemřou na některou z přidružených kardiovaskulárních chorob,“ varuje přimář Vojanec.

Nechte se zdarma vyšetřit

Ideální příležitostí k preventivní prohlídce je čtvrtek 10. března, na který připadá Světový den ledvin a kdy síť specializovaných dialyzačních středisek B.Braun Avitum už počtvrté pořádají den otevřených dveří. V centrech poskytnou lékaři bezplatná vyšetření krevního tlaku, provedou kontrolní rozbor moči, změří BMI a hladinu cukru v krvi.

Funkce ledvin

Ledviny především filtrují a vylučují z těla odpadní produkty.

Regulují také krevní tlak, chrání pevnost kostí a podporují tvorbu červených krvinek, které v těle přepravují kyslík.

Pacientů s onemocněním ledvin podle zkušeností lékařů v Česku přibývá, i když přesná data nejsou k dispozici. Jedním z důvodů je stárnutí populace, u starších lidí je pravděpodobnost onemocnění ledvin vyšší. Dramaticky přitom přibývá lidí, kterým ledviny zcela selhaly, nyní jich je asi 900 z milionu.

Pacienti s chronickým selháním ledvin mají mnohem vyšší riziko předčasného úmrtí, navíc se jim výrazně zhoršuje kvalita života. Dialýza sice některé funkce nahrazuje, zdaleka ale neumožňuje normální život.

Do nemocnice musejí pacienti dojíždět třikrát týdně, dialýza trvá čtyři hodiny. Alternativou pro některé pacienty může být tzv. pobřišnicová dialýza, při níž se krev čistí pomocí opakovaného pravidelného napouštění dialyzační tekutiny do břišní dutiny.