Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemoci v dětství posilují imunitu

  1:00aktualizováno  1:00
Víte, jak souvisí sluch s imunitou? A proč je důležité, aby děti skutečně dobře slyšely? Pomůže od dětských nemocí odstranění nosních a krčních mandlí? Odpověď není vždy jednoznačná. Čím dál víc se objevují záněty středouší i u nejmenších dětí.

Ušních onemocnění přibývá i u dospělých v podobě zhoršeného sluchu.

Hlavní příčinou potíží je životní styl, životní prostředí a fakt, že lidský aparát není uzpůsoben pro život v hluku, jaký přináší dnešní doba.

Nedoslýchavostí trpí už lidé ve čtyřiceti letech, přitom dřív to býval výhradně problém starší generace. Proto odborníci doporučují dobře hlídat uši malým dětem, otužovat se a nezchoulostivět.

Když trpí uši i imunita
Nejde přitom jen o uši, ale o celkové zdraví. Malé děti by měly prodělat co nejvíce banálních chorob, jen díky tomu bude v dospělosti jejich imunitní systém dostatečně odolný.

Co tedy nechat na přírodě, a co už ne? "Není dobré, když dítě jednou kýchne, dostane rýmu a maminka je strčí do postele. Má-li rýmu bez teploty, může chodit do školky," radí mladoboleslavský ušní lékař Karel Podhola.

Daleko více péče je třeba věnovat tomu, aby dítě přestálo nákazy bez potíží se sluchem. "Špatný sluch v dětství omezuje rozvoj řeči a následně i vývoj logického myšlení," upozorňuje lékař na možná rizika.

Panelákové květinky
Dítě, které tráví zimu v paneláku a ven se dostane minimálně, nemusí onemocnět. Neznamená to, že je jeho imunita odolná, jen vyrůstá ve sterilním prostředí a nemoci si možná začne vybírat v dospělosti.

Rýma v uších
Měl-li záněty uší jeden z rodičů, je pravděpodobné, že bude mít podobné trápení i potomek. Při náznaku podezření navštivte lékaře. Lékaři dokážou vyšetřit i nemluvňata.

Zkušenost ukazuje, že prodělá-li dítě do prvního roku života středoušní zánět, provázejí ho obvykle bolesti uší celým dětstvím. Lékaři předpokládají, že příčinou ušních problémů může být už porod, při němž se do uší může dostat plodová voda.

"Stěna trubice začne produkovat hlen podobný tomu, který se tvoří na sliznicích v nose," vysvětluje primář Podhola. Právě v hlenu se mohou množit bakterie. Hustý sekret se navíc hromadí v bubínkové dutině a při sebemenším nachlazení na bubínek tlačí. I když si dítě na bolesti ucha stěžuje jen mírně, přes hlenovou výplň nemůže dobře slyšet.

Kde se tvoří imunita
Jde-li dítě celou zimu z rýmy do rýmy, bolí ho uši, bývá první pomocí - nezabere-li léčba antibiotiky - odstranění zduřelé nosní mandle.

"Pokud se zvětší tak, že brání provzdušňování středouší a Eustachovy trubice, musí ven," říká lékařka Marie Kopecká z pražského Diagnostického centra na Zeleném pruhu.

Přebujelá tkáň je zároveň ideálním prostředím pro nejrůznější bakterie. Takže i když je dítě zdánlivě zdravé, pořád v něm nemoc sedí.

Často se bakterie drží i v dutinách. Dítě špatně dýchá, má pootevřená ústa, kruhy pod očima, skelný pohled, huhňá, mluví nosem, je unavené a nereaguje na vnější podněty, protože špatně slyší.

Mandle však může vyrůst znovu. "Mnoho dětí k nám přichází na odstranění nosních mandlí podruhé," říká lékař Jan Kolín z dětského ORL pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Zdravé mandle však nejsou samoúčelné: jsou jakýmsi filtrem, stejně jako sliznice v nose, která zachycuje nečistoty a prach. Kromě toho se v mandlích tvoří protilátky a vyvíjí imunitní systém.

Mandle "testují" látky pronikající do těla při vdechování a rozlišují je na neškodné a na ty, jimž se musí bránit. Budování obranyschopnosti trvá léta, čím víc toho prozkoumají a vyhodnotí, tím odolnější bude dospělý člověk.

Podobně fungují i nosní mandle a shluky buněk v nosohltanu, v krčních mandlích, na kořeni jazyka, hrtanu, v trávicích trubicích, v žaludku i v průduškách. Začnou-li působit zdravotní potíže, lze se jich bez obav zbavit - jiná místa v těle jejich funkci dostatečně nahradí.

Podhola: Nepřehánějte starostlivost o děti, otužujte je
Děti, jež jejich rodiče příliš ochraňují, mají slabší imunitní systém, tvrdí lékař
Karel Podhola, primář ORL oddělení v mladoboleslavské nemocnici.

Jeho oddělení má výbornou pověst a on sám patří k vynikajícím odborníkům a k nadšencům, kteří nepodléhají rutinérství a neustále sledují nové trendy ve svém oboru.

Jak nejlépe chránit děti od všech těch rým, chřipek, bolavých uší, kterými se to v předškolním kolektivu jen hemží?

Malé dítě si musí v raném věku vytvořit protilátky proti základní škále mikrobů a virů. Jen tak může do budoucna získat silný imunitní systém. V dospělosti už se to dohnat nedá. Děti, které byly hodně nemocné, se mi v ordinaci v pozdějším věku už moc často neobjeví.

Naopak, přijde dospělý pacient a řekne: "Kolega přede mnou dvakrát kýchne a já to hned chytnu." A já poznám, že je ono dítě, které sem matka před dvaceti lety vodila kvůli hloupostem.

Rodiče by se tedy neměli snažit ochránit dítě před infekcemi?

Když se jako rodiče vůči dítěti chováme příliš opatrnicky a protektivně, je to malér - bráníme imunitnímu systému, aby dozrál a vytvořil si dostatek protilátek do života v dospělosti.

Co je důležité pro zdravou výchovu dětí?

Měly by se odmalička hodně otužovat, chodit do přírody. Měl by se jim dát prostor, aby si mohly hrát i trochu "ve špíně", aby se nepohybovaly ve sterilním prostředí, kde se nesetkají s infekcemi či běžnými alergeny. Když se náš imunitní systém s těmito látkami setká záhy, rozpozná je už vždycky v budoucnosti jako běžné a případná alergická reakce se nevytvoří.

Dřív byl běžný kontakt populace s letními alergeny - mnoho lidí se podílelo na žních a nikdo neměl senné rýmy. Dnes městské dítě neví, jak vypadá rozemleté zrno, nesetká se s přírodním kravským mlékem, všechno je uměle zpracovávané, takže se objevují alergie i na obyčejné potraviny, jako je mléko, zrno, vejce a podobně.

Bohužel, dorůstá generace, která má díky velké protekci svých rodičů nedovyvinutý imunitní systém.

Kromě toho jste zmínil problémy se sluchem jako stále častější průvodní jev. Jak se pozná, že malé dítě špatně slyší?

Pouští si televizi hodně nahlas. Mívá chrapot - křičí, protože se potřebuje slyšet. Maminka obvykle říká: "Začal trochu později mluvit, rád si sám hraje, na volání moc nereaguje." Když má dítě středoušní zánět, dostane antibiotika, po pár dnech lékař zkontroluje zhojení bubínku, ale už se sluch pořádně nevyšetří. Na problém se přijde třeba až v první třídě, kdy je školáček stírán pro chyby, za které nemůže.

Bolí vaše dítě často uši?

Problémy s ušima, nosem, mandlemi a časté dětské nemoci spolu nezřídka souvisí. Jak dětem pomoci?

1. Otužujte děti
Vůbec nejlepší je posilovat dětskou imunitu. Nikoli však úzkostlivou ochranou před viry a bacily, ale otužováním, pobytem venku a rovněž tím, že si dítě prodělá běžné dětské nemoci.

2. Nemoci dolečte
Netřeba nechávat doma dítě s každou rýmou bez teploty, ale je dobré pečlivě léčit potíže, které to vyžadují. Například nedoléčené záněty dutin vedou k mnohem komplikovanějším zákrokům.

3. Kdy je lepší mandle vyndat
Pokud dítě trápí infekce cest dýchacích a bolesti uší, může mu pomoci odstranění nosních mandlí, protože zde se mohou držet bakterie. Zduřelá mandle může i za to, že potomek hůře slyší.

4. Uším pomohou trubičky
Pokud se v Eustachově trubici vytváří hlen, propíchnutí bubínku a odsátí hnisu nepomůže. Lékař však může zavést do otvoru v bubínku grometky, milimetrové trubičky, díky nimž se dítě potíží zbaví. "Pokud dítě špatně slyší, vyvíjí se řeč opožděně," říká lékařka Dagmar Černochová z pražské polikliniky Centromed. Dítě nemůže napodobovat zvuky a nesprávně vyslovuje.

5. Vyberte vhodnou kliniku
Když se po poradě s lékařem rozhodnete, že mandle musí ven, věnujte pozornost výběru zdravotnického zařízení. Lepší zkušenosti mají pacienti na klinikách, kde dělají operace mandlí endoskopicky - lékař přes optický přístroj na výkon vidí a může odstranit všechnu tkáň.

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Když dlouho necestuji, hýbu aspoň nábytkem, říká žena velvyslance Kmoníčka

Indira Gumarová

Produkovala show na Broadwayi, v Česku řídila partu chlapů v dopravní firmě, pracovala pro dovozce džusů. To všechno by...

Další z rubriky

Manuál pro vytížené matky: stanovte si pravidla a neříkejte musím

Ilustrační fotografie

Pokud máte děti, pracujete na dvojnásobný úvazek už jen tím, že se o ně staráte a že pečujete o domácnost. A když k...

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?Najdete na iDNES.cz