Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nemoci dásní nebo padání vlasů. Problémy, které způsobuje kouření

  • 62
Že je kouření nezdravé, víme všichni. Kromě rakoviny a dalších závažných onemocnění kvůli němu vznikají kruhy pod očima, padají vlasy, spouští se lupénka a špatně se hojí rány.
Kruhy a pytle pod očima

Také nenávidíte známky únavy po probdělé noci nebo z nedostatku spánku? Pak vězte, že kuřáci mají kruhy a pytle pod očima čtyřikrát častěji než lidé, kteří nekouří. Potvrdila to studie univerzity Johna Hopkinse v Baltimoru.

Tělo kuřáka navíc v noci nikotin postrádá, dochází k lehkým abstinenčním příznakům. To způsobuje, že se častěji převalujete a kvalita spánku je nízká.

Lupénka

Abychom byli spravedliví, lupénka je vrozený sklon k imunitním a kožním odchylkám a může se objevit, i když jste se nikdy cigarety ani nedotkli. Pokud kouříte, riziko vzniku lupénky se ale mnohonásobně zvyšuje. Studie z roku 2007 ukázala, že u těch, kteří kouří denně krabičku cigaret po deset let, je toto riziko vyšší o dvacet procent. Ti, kdo kouří krabičku denně déle než deset let, tak zvyšují riziko onemocnění lupénkou hned o šedesát procent.

Zuby a ústa

Pokud jste kuřák a toužíte po zářivém hollywoodském úsměvu, můžete se s ním rovnou rozloučit. Za to, že zuby po kouření žloutnou, může právě nikotin. O krásnou barvu vašich zubů se tak postará jen odborník na bělení. K nákladům na kouření si tak připočtěte ještě částku za bělení, která není zrovna malá.

Při kouření se navíc zvětšuje riziko vzniku různých druhů stomatologických problémů, včetně rakoviny ústní dutiny a onemocnění dásní. Podle studie zveřejněné v roce 2005 v odborném stomatologickém časopise je u kuřáků až šestkrát vyšší riziko vzniku onemocnění dásní, které může vést ke ztrátě zubů.

Kromě zubů vám nikotin zbarvuje i prsty, nehty a pokud kouříte doma, pak i záclony a zdi.

Ilustrační foto

Předčasné stárnutí a vrásky

Vrásky nejsou špatné. Patří k pokročilejšímu věku a jsou symbolem moudrosti. Když se ale objeví u relativně mladého člověka, není to nic pěkného.

A kouření je jedním ze spouštěčů předčasného stárnutí, shodují se odborníci. Všeobecně podle nich platí, že kuřáci vypadají o pár let starší než nekuřáci. Vrásky vznikají nedostatečným okysličováním kožní tkáně. Kouření narušuje průběh krevního zásobení pokožky.

Vlasy

Jako by vrásky nestačily, kouření poškozuje i vaše vlasy. Odborníci jsou toho názoru, že toxické látky z cigaret narušují DNA ve vlasových folikulech a také napomáhají vzniku škodlivých volných radikálů. Ve výsledku mají kuřáci tenčí vlasy, které jsou navíc náchylnější k předčasnému šedivění.

Muži, kteří kouří, se také častěji potýkají s plešatěním. S přihlédnutím k předčasnému stárnutí a genetickým dispozicím jsou to nepříjemné vyhlídky.

Jizvy a hojení ran

Nikotin způsobuje takzvanou vasokonstrikci, neboli zúžení cév, které mohou omezit průtok okysličené krve do drobných cév v obličeji nebo v jiných částech těla. To znamená, že jakákoli rána se vám bude hojit mnohem déle a jizva tak bude větší a patrnější.

Některé studie zjistily, že kuřáci se neuzdravují po operacích jako je facelifting nebo trhání zubů a jiné zákroky v obličeji tak dobře a rychle jako nekuřáci.

Pokožka

Určitě jste si někdy všimli, jak kůže kuřáků někdy vypadá šedivě a bez života... V roce 1985 to potvrdila i studie. Pojmenovala tento stav "tvář kuřáka" a popisuje některé obličejové charakteristiky jako vrásky, vyhublost a šedou barvu pokožky způsobené kouřením.

Cigaretový kouř obsahuje oxid uhelnatý, který vytěsňuje kyslík v kůži, a nikotin, který snižuje průtok krve, takže pleť je potom suchá a vybledlá. Kouření vám také odčerpává spoustu cenných látek, včetně vitamínu C, který pomáhá chránit a opravit poškození kůže.

Ilustrační foto.

Bradavice

Z důvodů, které nejsou zcela jasné, jsou kuřáci náchylnější k nákaze papilomavirem. To je velká rodina virů, kvůli kterým vznikají bradavice (včetně genitálních).

Genitální bradavice vznikají přenosem virů HPV a kouření je velkým rizikovým faktorem. I když vezmeme v úvahu počet sexuálních partnerů, ženy, které kouří, jsou téměř čtyřikrát náchylnější k tomuto onemocnění než nekuřačky.

Rakovina kůže

Kouření je hlavní příčinou rakoviny včetně rakoviny plic, krku, úst a jícnu. Proto by nemělo být překvapením, že cigarety mohou také zvýšit riziko vzniku rakoviny kůže.

Podle studie z roku 2001 je u kuřáků až třikrát větší pravděpodobnost vzniku spinocelulárního karcinomu (tj. druhého nejčastějšího typu rakoviny kůže).

Ochablé břicho

Cigarety mohou sice potlačovat chuť k jídlu, a kuřáci často mají nižší tělesnou hmotnost než nekuřáci. Nicméně odborníci loni zjistili, že lidé, kteří kouří, měli více tzv. viscerálního tuku (tukové zásoby uvnitř tělní dutiny). Tento druh tuku se hromadí kolem vnitřních orgánů a bránice. V konečném důsledku zvyšuje riziko vzniku dalších chorob, jako je cukrovka.