Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nelžeme a slibujeme jen splnitelné, říká policejní vyjednavačka

  0:54aktualizováno  0:54
Blanka Farková je pohledná mladá blondýnka s medovým hlasem. Právě ten přesvědčil mnoho sebevrahů, že život má ještě smysl. Pracuje totiž jako policejní vyjednavačka.

Blanka Farková - policejní vyjednavačka | foto: Dalibor Puchtapro iDNES.cz

Jak zahajujete vyjednávání?
Je důležité mít co nejvíc informací předtím, než vůbec zahájíte kontakt. Takže se cestou na místo snažíme zjistit, o koho jde, jestli má rodinu, co dělá, jestli má zbraně, zavoláme na místní oddělení, jestli ho znají a podobně. První kontakt pak většinou navazuje kolega buď rovnou, nebo se zavolá na pevnou linku. Svoje chování musíte přizpůsobit tomu, kolik je člověku let, jak je vzdělaný... Máme dvě zásady: první pravidlo je nelhat. Jakmile vás přistihne při lži, už se s vámi nebude bavit. Druhé pravidlo je slibovat pouze to, co dokážu splnit. Kolikrát se stane, že se lidé bojí následků, třeba dopravní nehody v opilosti. Pak se jim snažím vysvětlit, jak závažný je to čin a co jim třeba hrozí, protože jako policistka to vím přesně.

Ke kolika případům ročně vyjíždíte?
Letos to bylo šest. Nejvíc jich je na jaře a na podzim, shodně se statistikami sebevražd, takže teď je docela klid. To musím zaklepat. Ke spoustě případů se ale bohužel ani nedostaneme. Ti lidé si na život sáhnou tak, že jim již není pomoci.

Blanka Farková - policejní vyjednavačka

Musíte někdy kromě komunikace jednat i nějak jinak?
Pokud se někdo zabarikáduje a ještě má zbraň, přijede i zásahovka. Ale na sebevraždy jsme většinou sami. Letos jsme vyjednávali s mužem, který byl hodně opilý a chtěl se zabít. Mluvili jsme s ním po telefonu, věděli jsme, že se říznul do ruky, krvácí a že je někde v lese. Nakonec se nám ho tam podařilo najít. Byl zavřený v autě se spoustou flašek. Postupně jsme mu staženými okýnky vytahali lahve ven, ale jedna zůstala pod sedadlem. Muž se dostal do další negativní fáze, rozbil flašku a střep si zabodnul do ruky. V tu chvíli nám nezbývalo nic jiného, než zasáhnout, vytáhnout ho a zastavit krvácení.

Jak vyjednáváte, pokud je člověk opilý nebo na drogách?
Nejdřív musíme zjistit, jestli má vůbec smysl s ním mluvit, jestli je schopný vnímat. Dáváme jim dýchnout do trubičky, abychom zjistili, jak moc jsou opilí. Občas se ale stane, že s člověkem nejste schopný navázat kontakt, jedná-li se třeba o těžkého schizofrenika nebo někoho, kdo je pod vlivem halucinogenů.

Co v takovém případě s těmi lidmi děláte?
Jsme součástí týmu, který zajišťuje vyjednávání, takže se o to snažíme. Pak je na místě velitel, který může rozhodnout, že vyjednávání nikam nevede a nařídit zásah. My nemáme rozhodovací pravomoc, pouze doporučujeme. Občas se nám stane, že vyjednáváme, vyjednáváme, a na druhém konci je najednou ticho, protože mezitím kolegové zasáhli.

Jaké to je, vyjíždět znovu k člověku, s nímž jste už jednou vyjednávala?
Je to daleko těžší. V takovém případě musíte zvolit jinou strategii. On si totiž už dopředu odpověděl na všechny otázky a rady, co jste mu předtím dávala a jeho problém má nyní asi ještě nějakou nadstavbu. Už je na vás připravený a je rozhodnutý nenechat se podruhé přemluvit. Naštěstí se nám to ale nakonec vždycky podařilo, i když to trvalo déle a bylo to komplikovanější.

Blanka Farková - policejní vyjednavačka

Proč jste začala pracovat u policie?
Kriminálka byla můj celoživotní sen. Sledovala jsem různé kriminální seriály. Pak jsem ale zjistila, že vás hned nenechají chodit v civilu a pátrat. Nejdřív musíte do uniformy, šlapat ulici a dávat lidem pokuty. Mně se to nakonec docela líbilo, obzvlášť když je hezky, máte šanci si popovídat s lidmi... Když je ale dvacet pod nulou a máte někde stát čtyři nebo pět hodin, není to žádný med.

Nevadilo vám dávat lidem pokuty? Jejich reakce asi nejsou příliš vstřícné...
Někteří lidé to neberou zrovna dobře. Ale když jim vysvětlíte, co udělali za přestupek, většinou to nakonec pochopí.

Možná už se tam tehdy projevila vaše schopnost přesvědčovat lidi. Jak vaše kariéra pokračovala?
Pak jsem začala pracovat na své vysněné kriminálce, kde jsem časem řešila drogové případy a extremismus. Bylo to něco úplně jiného, pro mě strašně zajímavého.

Necítila jste se někdy v ohrožení, když jste vyšetřovala organizovaný zločin?
No nebylo to, jak to znáte ze seriálů (smích). Ale když jsem vedla trestní řízení proti extremistům, tlačili na mě, zkusili i výhrůžky. Uvědomíte si, že se nejedná o žádné hlupáky. Ti lidé moc dobře vědí, co chtějí, a jak toho dosáhnout. V té době s policií navíc právě kvůli nátlaku přestal spolupracovat odborník na extremismus. Proto také zásadně nemluvím o svém osobním životě a o své rodině, protože bych je nerada ohrozila.

Blanka Farková - policejní vyjednavačka

Jak jste se dostala k vyjednávání?
Vyjednavač si kolegu vybírá, takže si mě tehdy můj současný šéf vybral. Musíte být u policie alespoň pět let, záleží na vašich komunikačních schopnostech, jak jste empatická a podobně. Projdete speciálním kurzem, kde vám školitelé představí jednotlivé formy vyjednávání, vyzkoušíte si je na modelových situacích, takových, které se opravdu staly. Já jsem na výcviku řešila situaci policisty zapleteného do orlických vražd, který se chtěl zabít. Mluvila jsem s ním přes dveře a kolegové to nahráli tak, že se zastřelil. Začal se se mnou loučit a pak se ozvala rána. Musíme být připraveni na všechny eventuality. I to, že vyjednávání nedopadne dobře.

Zabýváte se kromě vyjednávání i něčím jiným?
Samozřejmě, většinu času. Práce vyjednavače je aktivita navíc mimo hlavní pracovní náplň, většinou se odehrává i mimo pracovní dobu: nejčastěji večer nebo v noci. Profesionální vyjednavač je u nás jenom jeden, národní koordinátor, který se věnuje výhradně organizaci a výcviku vyjednavačů.

Má pro vás váš věk a to, že jste žena, nějaké výhody nebo nevýhody?
V některých případech je moje pozice trochu ztížená věkem. Pokud se snažím šedesátiletému muži rozmluvit sebevraždu, tak pro něj nesmím být jenom mladá nezkušená holka, ale partner pro komunikaci.

A co ženy?
Se ženou jsem ještě nikdy nevyjednávala. Většinou řeším krize kvůli ztroskotaným vztahům, špatné finanční situaci a s ní spojené neschopnosti splácet dluhy a podobně. Když se ale manžel hroutí, že ho žena podvádí, není nejlepší, abych tam šla já. Většinou se domluvíme tak, že první jde můj kolega a já se případně připojuji až později, když je muž klidnější. Jednou se nám stalo, že jsme jeli za sebevrahem, co stál na osmipatrovém domě. Už to byl jeho druhý pokus. Ze všech okolních domů koukali lidi a křičeli na něj: Skoč! Skoč! On tam posedával na krajíčku a skoro celou dobu s ním vyjednával kolega, pak jsem se připojila já a on se mnou odešel. Chtěl zkrátka znát názor ženy.

"Anděl spásy" Blanka Farková - policejní vyjednavačka

Nestalo se vám někdy, že by se do vás za záchranu některý muž zamiloval?
To se nestává. Navíc se s lidmi, se kterými vyjednáváme, už dál nesetkáváme. Pokud pak probíhá nějaké vyšetřování, tak se do něj nezapojujeme. Pokud něco vidíme nebo nám něco řekne, tak je to jenom mezi námi, v tu chvíli nejste policajt, ale vyjednavač. Jeho práce stojí na důvěře, kterou nechceme narušit. Nikdy se s nimi nerozcházíme ve zlém, protože nevíte, kdy nás k němu zase zavolají. Pokud byste ho naštvali, podruhé už za ním nemůžete.

Dostáváte se do nebezpečných situací? Bála jste se někdy o svůj nebo kolegův život?
Jednou jsme už podruhé jeli do domu, kde byl zabarikádovaný ozbrojený muž se svou rodinou. Po nějaké době si pozval kolegu dovnitř. Ztratil se mi tam a já vůbec nevěděla, co se v domě děje. Máme ale určité ustálené rituály, jak o sobě dát vědět, a kolega dal po chvíli signál, že je v pořádku. Pak pozvali dovnitř i mě a vše dobře dopadlo.

Musíte být také trochu psycholožka.
Řekla bych, že je to spíš o tom, jakou snesete psychickou zátěž vy sama. Jsou velice těžké chvíle, kdy se s vámi ten člověk třeba přestane bavit s tím, že to prostě udělá. Vy stojíte venku za dveřmi a slyšíte cvakání kohoutku, jak si s ním hraje. Může to trvat i hodinu a vy prostě nevíte, co se uvnitř děje a nemůžete nic udělat.

Co bych měla dělat ve chvíli, když bych viděla někoho, kdo chce spáchat sebevraždu?
Nejdřív zavolejte policii. A pak se ho můžete pokusit oslovit, zkusit ho zaujmout. Nebojte se ho, on chce ublížit sám sobě, ne vám. Většinou jde o obyčejné lidi, kteří mají problém, který se hodně vyhrotil, nejde o žádné blázny nebo kriminálníky. A podle toho se k nim chovejte. Mnoho lidí má pocit, že to není jejich problém a neřeší to. Ale zkusit byste to měla, protože mu můžete zachránit život.

Jak se sama psychicky vyrovnáváte se stresem z vyjednávání?
Jakmile všechno skončí, začnete přemýšlet o tom, co jste řekla a udělala. Jestli jste něco nemohla udělat lépe, co by na něj lépe platilo, jestli jste zbytečně neohrozila sama sebe…Je hodně důležité se z toho vymluvit, pořádně to rozebrat a vyhodnotit s kolegou. To je také nejlepší způsob, jak to dostat z hlavy.

Blanka Farková - policejní vyjednavačka

Autoři: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Jana Bělobrádková se stará o tři děti.
Bartošová, Bělobrádková a Babišová: Své manžely v politice podporujeme

Bez podpory své partnerky žádný politik dlouhodobě neuspěje. Kdo stojí po boku nejvýraznějších osobností letošních voleb? Oslovili jsme manželky lídrů...  celý článek

Ilustrační fotografie
Nechte děti se nudit, podpoříte jejich rozhodnost, radí odborníci

Není dobře, když se dnešní rodiče snaží od rána do večera zabavovat svoje děti. Ony se totiž nenaučí nudit, což pro ně později může být na škodu, varuje...  celý článek

Letošní podzim přeje barevným botám, stejně jako zdobení a různým texturám...
Obujte se do podzimu. Neokoukané kousky, které by vám neměly chybět

Poslední sluneční paprsky si můžete užít v pohodlných oxfordkách, elegantních kotníčkových střevíčkách nebo sexy upnutých kozačkách nad kolena. O slovo se...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Uši se čistí samy, my to dělat nemusíme. Když už, tak jen jemně

Nahromaděný ušní maz svádí k odstraňování, někdo ho dokonce považuje za znak nedostatečné hygieny. A tak uši čistí víc a víc. Ve skutečnosti tolik pozornosti...  celý článek

Další z rubriky

Sarah Fergusonová v Cannes (2011)
Hrdá jsem jen na to, že jsem dobrá matka, říká vévodkyně z Yorku

Skandály proslulá Sarah Fergusonová (57), vévodkyně z Yorku, se po rozvodu s princem Andrewem (57) stáhla na jistý čas do ústraní. Nedávno se ale stala...  celý článek

Jane Fondová (Cannes, 17. května 2015)
Představuji si, jak umřu. Smrti se nebojím, říká Jane Fondová

Americká herečka Jane Fondová (79) na svůj věk vypadá neuvěřitelně skvěle a vitálně. Filmová legenda však přiznala, že přemýšlí o smrti. A dodala, že se jí...  celý článek

Jana Bělobrádková se stará o tři děti.
Bartošová, Bělobrádková a Babišová: Své manžely v politice podporujeme

Bez podpory své partnerky žádný politik dlouhodobě neuspěje. Kdo stojí po boku nejvýraznějších osobností letošních voleb? Oslovili jsme manželky lídrů...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Tajemství dokonalého make-upu odhaleno! Nanesete ho vycpávkou podprsenky
Tajemství dokonalého make-upu odhaleno! Nanesete ho vycpávkou podprsenky

Nanést na pleť make-up tak, aby dokonale seděl? Pořádná alchymie. Beauty blogerky i obyčejné smrtelnice proto sahají k m... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.