Některé léky může nahradit náplast

Co vypadalo ještě před několika lety jako sci-fi, stává se realitou. V případě některých zdravotních problémů už není třeba polykat pilulku či si nechat píchat injekce, protože lék je možné nalepit přímo na tělo. Jako obyčejnou náplast třeba na říznutí.

Asi nejznámějším příkladem je hormonální antikoncepce ve formě náplasti.

„Mám s ní vynikající zkušenosti, protože je to pohodlnější než brát denně pilulky. Pacientky, které na ně zapomínaly, jsou s náplastí spokojené,“ říká třeba gynekoložka Eva Mazánková-Outlá.

Ani antikoncepce v náplasti se samozřejmě nehodí úplně pro každého, navíc je o něco dražší než běžná antikoncepce. Ochrana před otěhotněním však není jedinou oblastí, kde se nová podoba léků prosadila. 

K mání jsou také léky proti silným a chronickým bolestem, léky na cestovní nevolnost nebo náplasti obsahující látku, která na čas znecitliví kůži na určitém místě. To mohou ocenit třeba rodiče, jejichž děti se bojí injekce; musí si ji však nechat předepsat předem, není volně prodejná.

S náplastmi se již dost možná setkali i kuřáci, protože jedna náhražka nikotinu má rovněž podobu náplastí. 

Náplast léčí místo pilulek
Tvrzení, že náplast rovná se zalepení dejme tomu řezné rány, už dávno není tak jednoduché. Náplast totiž může sama o sobě léčit. Zapomeňte na to, že lék musí vždycky vypadat jako tabletka, případně injekce či roztok do kapačky.

Poslední roky s sebou přinesly změnu v podobě léků ve formě náplastí. „Lék se do těla dostane přes kůži. Proto zatím připadá tato metoda v úvahu jen u preparátů, které kůží dobře procházejí,“ uvedl Pavel Doležal, vedoucí katedry farmaceutické technologie královéhradecké farmaceutické fakulty.

Účinné látky neprocházejí trávicím traktem, a proto nikterak nezatěžují žaludek a játra. Náplast má také méně vedlejších účinků než tablety. Naopak její výhodou je, že působí rovnoměrně v průběhu celého dne a hladina účinné látky v těle nekolísá.

Účinné, ale drahé
Lékaři mají dobrou zkušenost s náplastí jako s lékem na bolest. „Obsahuje fentanyl, což je silný přípravek proti bolesti, podobně jako morfin. Má dlouhodobou účinnost, tři až čtyři dny. Pro pacienta je to velmi šetrné. Používá se u lidí se silnou chronickou bolestí a nemusí jít jen o bolest nádorovou,“ říká předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Nevýhodou léků ve formě náplasti je cena. Například pět náplastí léku na bolest stojí podle síly jeden až čtyři tisíce korun, a proto je pojišťovny neproplácejí všem. „Při rozhodování o nasazení konkrétního léčivého přípravku záleží na medicínském posouzení ošetřujícího lékaře,“ potvrdil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner.

Pojišťovny ho vesměs hradí v případě, že se jiné léky tlumící bolest pro pacienta nehodí. „To může být třeba v případě, že pacient s onkologickým onemocněním už má od různých injekcí vše rozpíchané. Pak je použití náplastí velká úleva,“ řekl farmaceut Doležal. Jiným příkladem nežádoucích účinků klasických preparátů může být úporná zácpa.

Co bude dál?
Bohužel ne všechny léky je možné podávat coby náplasti, zatím vyhovuje asi 15 molekul léčiv a jejich kombinace. Náplast není vhodná také v případě, kdy je třeba, aby lék zabral okamžitě. V takovém momentě je ještě stále nejlepší injekce. Lidi s citlivou kůží zase může náplast podráždit.

Ve světě se už prodá ročně náplastí za dvě a půl miliardy dolarů a přípravků v této podobě bude nejspíše přibývat. Ve vývoji jsou například náplasti k léčbě Parkinsonovy choroby, Alzheimerovy choroby, migrény nebo cukrovky.

Naproti tomu ne vždy se náplast coby nosič léku osvědčila. Používala se mimo jiné i v případě srdečních obtíží, ovšem nitroglycerin v ní obsažený se uvolňoval u každého nemocného jinak, a lék tak nebyl moc spolehlivý.

V jakém případě může pomoci náplast

Situací, kdy lze použít náplast místo tabletek, přibývá. Zatím jsou nové léky drahé. Cena je uvedená bez doplatků pojišťoven, které se liší. Na antikoncepci pojišťovny vesměs nepřispívají.

Antikoncepce 
• hormony brání ovulaci a otěhotnění 
• jedna náplast působí sedm dní a osmý den se obměňuje za novou, po užití tří náplastí následuje týdenní pauza s menstruací 
• jen na předpis, stojí 300 korun na měsíc

Chronická bolest 
• na střední a silné chronické bolesti 
• účinná látka se z náplasti postupně uvolňuje do kůže, kde ji přejímají drobné krevní cévy; odtud se dostává do mozku, kde tlumí bolest 
• po třech dnech od nalepení se vymění 
• lék je jen na lékařský předpis, zhruba - záleží na síle - stojí 1500 korun až 5000 korun za pět náplastí, může jej uhradit pojišťovna

Menopauza 
• u žen po čtyřicítce klesá produkce hormonů, náplast jim nahrazuje nedostatek estrogenu 
• mění se jednou za tři nebo čtyři dny 
• na předpis, šest náplastí stojí 150 až 350 korun

Cestovní nevolnost 
• náplast se skopolaminem má povzbuzující účinek a tlumí příznaky nevolnosti 
• v zemi zatím není náplast registrována

Odvykání kouření 
• kuřák si může vybrat náplast, která odpovídá jeho obvyklé dávce nikotinu 
• volně prodejné, silné dávkování 310 korun za sedm náplastí, jedna působí 16 hodin

Místní znecitlivění 
• pro lidi, kteří mají strach z injekcí, je k dostání „nalepovací mininarkóza“ 
• není to lék, působí jen místně, lze přirovnat ke spreji 
• aplikuje se před vpichem injekce 
• jen na předpis, dvě stojí zhruba 180 korun