Americká sprinterka Carmelita Jeterová, mistryně světa v běhu na 100 metrů v

Americká sprinterka Carmelita Jeterová, mistryně světa v běhu na 100 metrů v nové kombinéze, s kterou chce vyhrát olympiádu. | foto: Petra Barochová, iDNES.cz

Nejrychlejší žena planety vsadí v Londýně na kombinézu z PET lahví

  • 5
Americká sprinterka Carmelita Jeterová, aktuálně nejrychlejší žena planety, má podobný osud jako česká teniska Petra Kvitová. Také ve sportovní obdobě populárního Oscara na toto prestižní ocenění nedosáhla, byť byla v úzké nominaci těch nejlepších. Také poletí na londýnskou olympiádu s cílem získat medaili. A také věří, že jí v tom kromě vlastních dovedností pomohou i nejmodernější sportovní technologie.

Blížící se olympiáda ve městě nad Temží bude i soubojem špičkových sportovních vývojářů. Obuv, kombinéza, tenisová raketa nebo třeba cyklistické kolo. Dokonalejší, lepší, přesnější, rychlejší...

Boty jako druhá kůže

Americká sprinterka Jeterová, mistryně světa v běhu na 100 metrů, neponechala nic náhodě a dokonce se na vývoji své obuvi podílela. "Déle než rok jsme vyvíjeli závodní botu, se kterou se chystám rozšířit svoji sbírku úspěchů o další medaile," řekla slavná běžkyně.

Společnost Nike, s níž Jeterová spolupracuje, slibuje, že nová bota je jakousi druhou kůží. A potvrzuje to i Jeterová. "Má revoluční svršek. Je téměř bezešvý, prodyšný a chová se jako vaše druhá kůže."

Právě Nike byla prvním sportovním gigantem, který své novinky pro Londýn, představil.

A byla to velkolepá show v centru New Yorku, kam se sjelo na 250 novinářů z celého světa. Byli mezi nimi zpravodajové z tradičních atletických zemí jako jsou Rusko a Čína, ale třeba ani reportér z katarské pobočky televize al-Džazíra.

Materiál pro novou sprinterskou kombinézu je vyroben z přibližně 82 procent

13 PET lahví na jednu kombinézu

V nabité industriální hale pro basketbal kousek od Brooklynského mostu ovšem byly hlavními hvězdami sportovci. Kromě zmiňované Carmelity Jeterové uváděl dvoudenní akci jeden z nejvýznamnějších atletů historie Carl Lewis. Byli zde i ti, kdo na nové technologie spoléhají, tedy aktivní sportovci. Třeba Ruska Anastasia Kapašinská, držitelka bronzové medaile z mistrovství světa 2011 v běhu na 400 metrů nebo její krajan Sergej Šubenkov, mistr Evropy ze šampionátu do 23 let.

Jeterová a další sportovci přišli do haly stylově oblečení ve zcela nových kombinézách, které před tím prošly pro laika až neobvyklou zkouškou – ve větrném tunelu. V něm se ukázalo, že dresy Nike Pro Turbospeed umožňují dosáhnout na 100 metrech běhu o 0,023 sekundy rychlejšího času než předchozí, "zastaralý" model.  "Připadám si v ní jako nahá a doufám, že vyhraju," řekla Jeterová. Pomůže získat zlatou olympijskou medaili, anebo zvítězí dres od  jiné firmy?

Nike vyrábí některé části sportovního ošacení z PET lahví, například fotbalisté Brazílie v nich odehráli poslední mistrovství světa v Jihoafrické republice. Materiál pro novou sprinterskou kombinézu je vyroben z přibližně 82 procent recyklovaného polyesteru, což je v průměru 13 použitých PET lahví.

Bota jako ponožka

Zajímavostí jsou boty na maraton Nike Flyknit, které vypadají jako pletené. To proto, aby byly co nejlehčí. Však také jedna bota váží jenom 160 gramů, což je o bezmála pětinu méně než váha bot, s nimiž běželi první tři nejlepší maratonci na mistrovství světa 2011.

Nike se vývojem zabývala čtyři roky, za novou botou je celý tým programátorů, techniků a designérů. Vznikla na základě požadavku běžců, toužících po botách, které by byly jako ponožky, o nichž také skoro ani nevíte, že je máte na noze.