Většina lékařů zásadně nesouhlasí s tím, aby se zrušilo povinné očkování.

Většina lékařů zásadně nesouhlasí s tím, aby se zrušilo povinné očkování. | foto: Profimedia.cz

Nejnebezpečnější dětské nemoci

  • 1
I když nás chrání štít očkování, odborníci varují, že některé choroby zmutovaly a naučily se vzdorovat většině známých léků. Znáte nejnebezpečnější dětské nemoci, které svého času stály tisíce životů?

Spolu s prevencí a proočkovaností se řada dětských nemocí, které v minulosti vedly smutný žebříček dětské úmrtnosti, odsunula ze středu pozornosti do oblasti zdravotních problémů, které nám nepřipadají reálné. Jenže jednak se ukazuje, že zdaleka ne všechny choroby v této kategorii jsou skutečně historií, a jednak se v dětské populaci sice vzácně, ale stále vyskytují infekční choroby, jako jsou například zarděnky, příušnice a černý kašel. Víte tedy, jaké jsou nejnebezpečnější dětské nemoci?


Nebezpečná čtyřka

Záškrt

Tetanus

Plané neštovice (pozor u dětí s oslabenou imunitou)

Spála


Záškrt, smrt udušením
Jednou z nejnebezpečnějších dětských chorob je záškrt. Na první pohled se tato forma bakteriální infekce neliší od bolení v krku či angíny. Také jejím nejčastějším příznakem je bolení v krku spojené se zvýšenou teplotou. Postupem času vede k zúžení dýchacích cest a nemocné dítě se může udusit.

Navíc silný toxin, který bakterie záškrtu produkují, postihuje srdce a nervový systém. Záškrt byl v minulosti jednou z nejčastějších příčin dětské úmrtnosti, ale naštěstí byl v Evropě prakticky vymýcen. Kdyby však neexistovalo očkování, podle odhadů Světové zdravotnické organizace by na něj každý rok zemřely statisíce dětí.

Stačí jedna tříska
Dalším příkladem velmi nebezpečné dětské nemoci je tetanus. Způsobuje ho bakterie žijící například v půdě či hnoji. Ve většině případů bakterie na vzduchu rychle hyne. Stačí však poranění kůže velké jako píchnutí špendlíku a bakterie může vstoupit do krevního oběhu. U dětí byly zaznamenány případy nákazy například při poranění špinavým nehtem nebo při zadření třísky.

Tetanus napadá nervový systém a způsobuje svalové spasmy (křeče), které mohou vyústit až v paralýzu. Nemocný může zemřít zadušením v průběhu křečovitého záchvatu či na selhání srdce. V České republice je tetanus sice vzácný, nicméně se stále vyskytuje u lidí, kteří proti němu nebyli očkováni nebo nebyli přeočkováni.
 
Podceňované infekce
Zatímco černé neštovice jsou díky očkování od osmdesátých let považovány za vymýcené, plané neštovice se v malých epidemiích objevují stále. Vzhledem k tomu, že se přenášejí přímým stykem a kapénkovou infekcí, šíří se poměrně snadno. I když nejsou obvykle řazeny mezi výčet nebezpečných chorob, lékaři upozorňují, že pozor by si měli dát především rodiče dětí s oslabenou imunitou či poruchami imunitního systému. U nich totiž mohou být příčinou vážných onemocnění, či dokonce smrti.

Plané neštovice obvykle postihují děti mezi druhým a šestým rokem. Inkubační doba je přitom dva až tři týdny, během nichž se objeví velmi nepříjemné a svědící červené puchýře a boláky na hrudi, tváři, krku a zádech. Tělo postiženého dítěte si však obvykle samo dokáže vytvořit dostatečně silné protilátky k odražení případného dalšího útoku viru neštovic.

Stejně tak může být velmi nebezpečnou dětskou nemocí spála, ačkoli moderní antibiotika většinou uchrání děti od nejzávažnějších symptomů. Při spále by však měli zpozornět rodiče dětí s několikadenní vysokou horečkou, která stále neklesá. Léčba probíhá silnými antibiotiky a absolutním klidem na lůžku. Je nutné nemocnému dítěti doplňovat tekutiny proti dehydrataci a přikládat mokré zábaly na snižování horečky.