Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší dietu musíte držet celý život. Jmenuje se zdravý životní styl

aktualizováno 
Štíhlá postava je snem mnoha lidí. Cesta za ní je ale hodně složitá. Je k ní potřeba pevné vůle a chuť se hýbat. A klíčovou roli hraje pochopitelně zejména to, co si dáváme na talíř. Jak zatočit s kily jednou provždy? Bez změny jídelníčku a pohybu to nepůjde.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Slovo dieta vychází z anglického slova diet, které znamená výživa nebo strava. U nás se ale dietou zpravidla rozumí vyřazení určitých konkrétních složek, ať už příloh, masa nebo tuků, z každodenního jídelníčku.

„Pokud se do některé z diet pustíme, sice zhubneme, ale tělo si o ty složky potravy, které jsme vynechávali, dříve nebo později řekne, samo si je vynutí a s nimi se vrátí i ztracená kila. S každým větším omezováním se navíc zpomaluje bazální metabolismus, může dojít ke ztrátě svalů a později může být i po nasazení racionálního jídelníčku redukce váhy obtížná, nebo dokonce nemožná,“ varuje před držením diet nutriční specialistka Eva Kuhnová.

Zároveň dodává, že cesta ke štíhlé linii, ale i ke zdraví, je jediná: jde o racionální úpravu jídelníčku se zastoupením všech živin, vitaminů a minerálů a vlákniny. Chcete-li tedy dobře vypadat a vyhnout se nadbytečným kilům, měli byste se tohoto zdravého a vyváženého jídelníčku celoživotně držet.

Hodně lidí s nadváhou, mnoho diet

I když se na to, že diety jsou nezdravé, v posledních letech neustále upozorňuje, vznikají stále nové a nové. Podle oslovené odbornice je to tím, že lidí s nadváhou neustále přibývá. 

„Životní styl je rychlý a hektický, vedle stresu v zaměstnání, péče o domácnost a starosti o děti nám na sebe zbývá stále méně času. I to se podepisuje na nedostatku pohybu a regenerace. Pak jednoduše jíme za volantem bagetu nebo do sebe rychle něco nasoukáme před monitorem v práci, a tělo se nám odvděčí tím, že se obalí tukem.“

Co si pamatovat

Nedělejte si velké zásoby. Nakupovat choďte najedení, protože pak se vyvarujete toho, že nakoupíte více jídla, než jste měli v plánu. Nemějte doma nadbytečné zásoby jídla – kupte jen to, co sníte během jednoho až dvou dnů. Nemějte doma zásoby pamlsků, tedy čokolády, chipsů, sušenek a podobně. 

Při tom všem není divu, že se s nejrůznějšími návody, které nám slibují zaručené úbytky váhy, doslova roztrhne pytel. 

„Bohužel je stále hodně lidí, kteří se raději uchýlí k dietám, které jim slibují, že zhubnou, než aby změnili svůj styl a do denního režimu zařadili pravidelný pohyb a dlouhodobě se stravovali zdravě. Jenže omezení, které dieta stanoví, většinou nevydrží. Následně hledají jinou dietu, kterou ještě nevyzkoušeli, a točí se v začarovaném kruhu,“ upozorňuje Eva Kuhnová.

Jojo efekt přijde

Mnoha lidem možná diety vyhovují i proto, že jídelníček je přesně předepsaný a že při něm nemusejí namáhat mozek. Jenže ve skutečnosti při nich hubnoucí člověk strádá. Obvykle čeká, až dieta skončí, aby ji mohl rychle opustit. A pak je jojo efekt, tedy rychlý přírůstek váhy, zcela zaručený.

„Pokud je dieta nastavená tak, že organismus pravidelně nedostává všechny potřebné živiny v dostatečném množství, začne si energii ukládat do zásob okamžitě, jakmile bude mít možnost. Je proto daleko účinnější a zdravější hubnout s pomocí vyváženého jídelníčku postupně tempem přibližně 0,5 kg týdně než zhubnout skokově pomocí diety. Ke zdravému hubnutí vede celková úprava životního stylu, kam patří mimo jiné i pohyb, ne jen důraz na jídlo,“ upozorňuje odbornice.

Čtyři důvody, proč v létě místo hubnutí přibíráme

Ilustrační fotografie

Jsou ale lidé, které sport nebaví. Dá se vůbec shodit bez sportování? 

„Na hmotnosti se podle výzkumů podílí strava ze 70–80 procent a zbývajících 20–30 procent tvoří pohyb. Ten je však přes zdánlivě nízký podíl pro hubnutí velmi důležitý. Celý proces shazování kil zrychluje, navíc jedině díky němu se zvyšuje kondice člověka, formuje a zpevňuje se tělo. To jídlo samo o sobě nedokáže. Ve svalové hmotě, která roste právě posilovacím cvičením, se spalují kalorie v klidovém režimu. Tedy čím má člověk více svalové hmoty, tím více spaluje i v době, kdy necvičí,“ vysvětluje Eva Kuhnová.

Některé z diet raději nezkoušejte

Neházejme ale všechny diety do jednoho pytle. Najdou se totiž mezi nimi i takové, které přinejmenším stojí za zmínku, ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu.

„Velmi nevhodné jsou jednostranně zaměřené diety, například Atkinsonova dieta, vaječná dieta nebo různé ovocné diety – banánová, melounová a další. Organismu při nich nedodáváme všechny potřebné živiny, což škodí i zdravým lidem, pokud takovou dietu drží delší dobu. Tím spíše jsou nevhodné pro lidi nemocné. Dále nejsou vhodné diety založené na dočasném odpírání si určitých potravin a jednom volném dnu, během něhož je dovoleno jíst vše. Takovéto nárazové stravování představuje pro tělo šok, z něhož se obtížně vzpamatovává, a často proto dochází k tzv. jo-jo efektu,“ varuje odbornice.

Dieta není jen o jídle

Úspěch či neúspěch vaší snahy zhubnout nestojí jen na skladbě jídelníčku a pohybu. Dalším důležitým faktorem je také pitný režim. I v něm se totiž mohou skrývat kalorie, pozor si proto dejte na limonády, sladké koktejly, colové nápoje, ale i na kupované ledové čaje, džusy, míchané koktejly a ochucené kávy. Ideálním zdrojem tekutin – nejen při dietě – je kvalitní čistá voda, především pramenitá či minerální, ta tělu navíc dodá potřebné minerály. Nezáleží však pouze na tom co pijete, ale i kolik toho vypijete. Průměrné ideální množství denního příjmu tekutin leží mezi 2,5 – 3 litry, v horkém počasí nebo při sportu může potřeba tekutin vystoupat až k pěti litrům. A jak nám voda při hubnutí pomáhá? 

* Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Budete-li dostatečně, kvalitně a pravidelně pít, nebudete mít tak velký pocit hladu. 

* Dostatečné množství vody v organismu zajišťuje odplavování toxinů a dalších odpadních látek z těla. Hubnutí pak jde mnohem snadněji. 

* Pokud je tělo dehydrované, dostává se do stresu, stresové hormony, které v tomto stavu vyplavuje, zpomalují metabolismus a tak zpomalují spalování tuků. 

* Stres může vyvolat i samotná dieta, abyste zmírnily jeho účinky, dopřejte si pravidelně minerálku s vysokým obsahem hořčíku, ten tělu pomáhá nejen bojovat proti stresu, ale také předcházet různým civilizačním onemocněním a dalším nepříjemnostem. 

Existují ale i dobře promyšlené diety, například poměrně nová dieta DASH (z anglického Dietary Approaches to Stop Hypertension), která vznikla v americkém Národním institutu pro srdce, plíce a krev a původně byla určena k prevenci a léčbě srdečně-cévních chorob.

„Tato dieta je v podstatě založena na výrazném omezení sacharidových potravin. Jídelníček je složený ze zeleniny, ovoce a zdroj bílkovin tvoří nízkotučné zdroje, zcela jsou vyřazeny sladkosti. Jen se mi zdá poměrně náročná její první fáze, kde by se měla konzumovat jen zelenina ve velkém množství. To mi přijde nevhodné z důvodu rizika ztráty svalové hmoty,“ upozorňuje nutriční terapeutka.

Cílem DASH diety je, aby v krvi nebyl dostatek cukru, a tělo tak mělo tendenci sahat do svých zásob. Sacharidy se smějí konzumovat jen s nízkým a středním glykemickým indexem. „To je i podle mých zkušeností cesta, jak docílit úbytku na váze i v době, kdy nemáme čas sportovat. Je to velmi racionální, pestrý a vyvážený způsob stravování,“ chválí novinku ve světě diet Eva Kuhnová.

Zjistěte, co byste měli jíst

Další dobrý způsob, jak hubnout a zároveň docílit toho, aby nám kila, která jsme usilovně shazovali, zase nenaskákala nahoru, je komplexní nutriční typologie, s jejíž pomocí zjistíte, k čemu je vaše tělo geneticky předurčené, jak funguje a které potraviny a v jakém množství do svého jídelníčku zařadit.

„Jedině tak se zbavíte chuti na sladké, tučné potraviny a pochutiny a začnete konečně spalovat tuk, ne ho ukládat do zásob. Setkala jsem se ve své praxi se ženami, které měly dokonalý jídelníček, a přesto nehubly. Bylo to tím, že jedly potraviny, které pro ně nebyly vhodné a zpomalovaly jejich metabolismus,“ popisuje nutriční terapeutka.

Hubnete bezvýsledně? Zkuste odborníka

Mnoho žen, které chtějí shodit, se obrací o radu na internet. Ne každý postup na jednotlivých webech je ale účelný nebo zdravý a stejně tak platí, že organismus každého člověka funguje trochu odlišně. Je to dáno věkem, pohlavím, životními návyky, prodělanými nemocemi, genetickými dispozicemi a podobně.

„Pokud chce mít člověk jistotu, že nehazarduje se svým zdravím – a to se týká především těch, kdo už mají nadváhu nebo už procházejí jojo efektem –, je na místě pomoc skutečně vzdělaného odborníka. Ale pokud si jste schopni dohledat kvalitní a komplexní zdroje informací, zpracovat je a vydržet, protože máte pevnou vůli, dokážete zhubnout i sami,“ myslí si nutriční terapeutka Eva Kuhnová, jíž se však klienti často svěřují s tím, že onen bič ve formě pravidelných konzultací s ní potřebují, že by jinak zkrátka nezhubli.  

Článek vyšel v červencovém vydání měsíčníku Zdraví.

Autor:


Nejčtenější

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

ilustrační snímek
Není vaše dítě osamělé? Víme, jak mu pomoci získat nové kamarády

Pokud je vaše dítě spíše introvertnější typ, možná jste si již někdy položili otázku, zda se necítí osaměle a neprospělo by mu víc kamarádů. Přinášíme vám...  celý článek

Jane Fondová (Cannes, 17. května 2015)
Představuji si, jak umřu. Smrti se nebojím, říká Jane Fondová

Americká herečka Jane Fondová (79) na svůj věk vypadá neuvěřitelně skvěle a vitálně. Filmová legenda však přiznala, že přemýšlí o smrti. A dodala, že se jí...  celý článek

Letošní podzim přeje barevným botám, stejně jako zdobení a různým texturám...
Obujte se do podzimu. Neokoukané kousky, které by vám neměly chybět

Poslední sluneční paprsky si můžete užít v pohodlných oxfordkách, elegantních kotníčkových střevíčkách nebo sexy upnutých kozačkách nad kolena. O slovo se...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Uši se čistí samy, my to dělat nemusíme. Když už, tak jen jemně

Nahromaděný ušní maz svádí k odstraňování, někdo ho dokonce považuje za znak nedostatečné hygieny. A tak uši čistí víc a víc. Ve skutečnosti tolik pozornosti...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Pět tipů, jak zlepšit fyzickou kondici. Na začátku pomůže rychlá chůze

Uvědomujete si to pokaždé, když dobíháte autobus, protože se ještě několik zastávek snažíte maskovat své funění. Vaše fyzická kondice je na bodu mrazu. Chtěli...  celý článek

(Ilustrační foto)
Máte na to chuť? Dejte si to. Blogerka vyvrací mýty o jídle

Oříšky jsou zdravé a čokoláda nezdravá. Zeleninové chipsy jsou dobrá volba, po bramborových přiberete. Nebo ne? Britská fitness blogerka Lucy Mountainová na...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Jak je to s módními probiotiky? Neškodí, ale o výhodách zatím víme málo

Probiotické potraviny jsou zpátky. Už ne ve formě slazených kysaných nápojů, které frčely v době po roce 2000. Teď se jí korejské kimči, islandský skyr, pije...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Voděodolné líčení, které ustojí déšť, sport i vodní radovánky
Voděodolné líčení, které ustojí déšť, sport i vodní radovánky

Každá žena touží po tom ráno odejít z domu a večer se vracet se stejně dobře vypadajícím makeupem. Ať už vás během dne p... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.