Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nedovolte své kůži zčervenat. Krémem nešetřete

  • 7
Už dvě spálení od slunce můžou trvale narušit kůži. Používejte proto dostatečné množství krému a také balzám na rty. Utrácet peníze za potravinové doplňky usnadňující opalování je naopak zbytečné, betakaroten příliš nepomůže.

Lékaři celé roky opakují, že opalování je nezdravé. Marně. Slunění podle většiny lidí k létu patří, stejně jako hnědě zbarvená kůže. A to i přesto, že ani zhnědnutí pokožky odborníci nepovažují za žádoucí. Jak nejlépe pleť před škodlivými paprsky ochránit?

Umělé tkaniny chrání víc než bavlna

Schopnost textilií chránit před sluncem závisí na použitém materiálu - přesněji na tom, jak je tkanina tlustá a hustá. Obecně platí, že přírodní materiály, jako je například nesepraná bělená bavlna, chrání méně. Mnohem lépe chrání polyester, který však není při nošení ve vedru příliš příjemný.

Ačkoli v tmavém oděvu se nebudete cítit příliš příjemně, před sluncem ochrání - absorbuje totiž UV záření lépe než světlé svršky.

Před sluncem příliš neochrání upnuté oblečení, jako jsou například elasťáky, protože jsou "nalepené" hned na kůži. Ochranyschopnost snižuje také navlhčení.

U některých materiálů - například vhodných na sport je ochrana před UV zářením garantována přímo výrobcem.

Ilustrační foto

Husté krémy mohou být zrádné

Opalovací krém s ochranným faktorem se doporučuje aplikovat nejlépe 30 minut před sluněním, aby se dobře vstřebal.

Nevyplatí se krémem šetřit, dospělý by měl na jedno namazání těla spotřebovat zhruba 35 gramů krému, to je zhruba sedm čajových lžiček. Pokud použijete tenčí vrstvu, sníží se tím ochranný faktor. V takovém případě je třeba mazat častěji.

Příliš hustý krém nemusí být vždy zárukou správné ochrany - ne vždy se ho povede dostatečně vetřít do kůže. Při koupání, otírání ručníkem, pocení je zapotřebí aplikaci krému zopakovat.

Nevěřte přípravkům, které slibují celodenní ochranu, toho nejsou schopné. Zvláště lidé se světlou pletí a vlasy by měli mazání opakovat několikrát denně. Samozřejmostí by mělo být vyhýbání se slunci v poledních hodinách.

Za voděodolné (anglicky waterresistent) se označují preparáty, u kterých nedochází k výraznému snížení účinku po 40 minutách koupele. Velmi voděodolné krémy (waterproof) jsou testovány na 80 minut.

Potravinové doplňky neochrání

Ačkoli výrobci často doporučují dlouhodobé užívání přípravků s obsahem betakarotenu, selenu, vitaminů C a E nebo čajových polyfenolů, podle dostupných informací se na tento typ ochrany před slunečním zářením nelze zcela spoléhat.

"Betakaroten sám o sobě nemá zásadní ochranný efekt před UV zářením. Někteří pacienti nabývají z různých reklam dojmu, že ho stačí užívat a není potřeba prostředek s faktorem, ale to je omyl," říká lékárník Aleš Krebs. S určitostí bylo prokázáno pouze zvýšené riziko karcinomu plic u kuřáků užívajících betakaroten.

Díky betakarotenu lidská kůže ztmavne, lidé mají proto pocit, že se pak snadněji opálí a mohou na slunci strávit víc času, aniž by riskovali poškození pokožky.

Pravda je, že ztmavnutí kůže zejména po vyšších dávkách betakarotenu nemá s opálením moc společného. Oranžová barva pokožky je způsobena nadbytkem látky v těle.

Stačí hodina na slunci týdně

Vyhýbat se slunci úplně by bylo nezdravé. Hodinové opalování na prudkém slunci nelze za prospěšné označit ani náhodou. Tělo sice sluneční paprsky potřebuje, aby si mohlo vytvořit vitamin D důležitý například pro zdraví kostí, ale dokáže to už po hodinovém vystavení se slunci za týden.

Ilustrační foto

Vitamin D je důležité do těla dodávat také prostřednictvím jídla, přirozeným zdrojem tohoto vitaminu jsou třeba tučné ryby (například losos nebo tuňák).

Nedostatkem "déčka" jsou ohroženi spíše staří lidé, kteří vůbec nevycházejí ven na sluneční světlo, a navíc mají nedostatečný příjem vitaminu v potravě. Je zbytečné bát se, že budete mít nedostatek vitaminu D, když se budete chránit krémem s vysokým ochranným faktorem.

Pozor na alergie

Zčervenání kůže vlivem slunce je podle lékařů vždy nezdravé. Pokud jste však dostatečně aplikovali krém s vhodným ochranným faktorem, nemusí vždy znamenat nebezpečné spálení. Může jít o takzvanou fotosenzitivní reakci.

Ta vzniká, když se zjednodušeně řečeno po podání konkrétní látky do těla a následném pobytu na slunci objeví nežádoucí kožní reakce. Tělo tak může reagovat na léky podané ústy i aplikované přímo na kůži.

Zejména v letním období je třeba si uvědomit, že při užívání některých léků na slunce nesmíte - jde třeba o antibiotika či některé léky upravující činnost srdce.

Při fotosenzitivní reakci kůže nejprve zrudne, potom se na ní objeví drobné pupínky nebo puchýřky, které splývají dohromady a svědí. Puchýřky mohou prasknout a mokvat.

Pomáhají krémy s vysokým UV filtrem a vyhýbání se slunci - to platí zejména ve chvíli, kdy již potíže propukly. Pokud se ekzémy objevují opakovaně nebo jsou velké, je třeba navštívit lékaře.

Vedle fotoalergické dermatitidy se na kůži mohou také projevit následky přílišného opalování - alergie na slunce. V takové chvíli na kůži naskáčou drobné pupínky, které nejsou slity v ekzém jako v prvním případě. Tato reakce zpravidla odezní sama, jakmile slunce na několik dnů opustíte.

Pro citlivou kůži jsou lepší fyzikální filtry

Alergickou reakci může vyvolat také některý z opalovacích krémů. Ty totiž obsahují dva typy filtrů. Chemické filtry, které jsou do kosmetiky přidávané již delší dobu a tvoří většinu z přípravků na trhu. Druhým typem jsou filtry fyzikální. Obsahují například oxid titaničitý a oxid zinečnatý.

Používání fyzikálních filtrů bránily zpočátku technické problémy, například s jejich roztíratelností, která není tak dobrá. Jejich výhodou je, že se nevstřebávají do kůže, zůstávají na povrchu a chrání kůži i proti UVA záření. Dosahují však o něco nižšího ochranného faktoru. Jejich použití je tedy vhodné konzultovat podle fototypu amísta pobytu.

Protože jsou šetrnější, lékaři je doporučují zejména pro děti a atopiky. Tím, že tvoří vlastně jen ochrannou vrstvu a sluneční paprsky odrážejí, jsou vhodné pro lidi s citlivou pokožkou, která může na chemické filtry reagovat alergicky.

Spálenou pokožku chlaďte vodou či jogurtem

Pokud se působení slunečních paprsků neubráníte a pokožka mírně zrudne, můžete ji chladit vodou, přípravky s obsahem panthenolu nebo využít i obyčejný bílý jogurt.

Jestliže však kůže zrudne ve větší míře či se dokonce objeví puchýře, navštivte lékaře, který vám předepíše příslušné léky. V každém případě by se člověk spálený od slunění neměl paprskům opět vystavovat.