Honba za krásou se může změnit v hazard o zdraví. Stále platí jednoduché...

Honba za krásou se může změnit v hazard o zdraví. Stále platí jednoduché pravidlo - všeho s mírou. | foto: Profimedia.cz

Krása jako hazard. Za krásnou pleť můžeme zaplatit i rakovinou

  • 6
Touha vypadat dobře, upraveně a mladistvě provází lidstvo odnepaměti. Pohled do historie ukazuje mnohé extrémní metody, které muži a ženy v honbě za vysněnou vzhledem podstupovali. Bez ohledu na negativní dopad na zdraví. Ani současnost není zrovna bezpečná.

Stačí se podívat na složení běžného pleťového krému či sprchového gelu, o přípravcích na vlasy a zkrášlovacích zákrocích nemluvě.

Nemusíte se úzkostlivě vyhýbat kosmetice, salonům ani zkrášlovacím klinikám. Pamatujte však na zlaté pravidlo - všeho s mírou. Nic se nemá přehánět. Čím více budete problematické procedury podstupovat, tím více zvyšujete šance na nejrůznější komplikace od drobné vyrážky přes alergické reakce až po nevratné poškození zdraví.

Botox

Botulotoxinové injekce se staly v posledních letech velmi populárním prostředkem k omezení vrásek. Fungují okamžitě a efekt vydrží několik měsíců. I tato oblíbená a často doporučovaná metoda však má svá úskalí.

Přemýšlíte o botoxu na vrásky? Nechte se informovat o možných komplikacích.

O vedlejších účincích se nechte předem od korektivního dermatologa, který smí botox v injekcích aplikovat, informovat. Pár hodin až dnů po aplikaci se můžete setkat s krvácením v místě vpichu, otokem, modřinami, a dokonce bolestí hlavy. Tyto příznaky, pokud se objeví, mizí v krátkém časovém úseku.

Velmi citliví jedinci mohou reagovat na botulotoxin výrazněji. Objevují se u nich příznaky podobné chřipce a dočasný pokles ošetřených svalů. Ve většině případů se organismus vrací do normálu během několika málo dnů.

Abyste minimalizovali riziko možných komplikací, obracejte se vždy pouze na zkušeného dermatologa. Ten ví, jak s látkou zacházet, jaké množství a kam přesně má aplikovat, aby výsledek vypadal přirozeně a měl kýžený efekt.

Pokud vám nabídne aplikaci botoxu někdo jiný než odborný lékař, rychle utíkejte. Jen si říkáte o spoustu problémů.

Opalování

Často opalování může vést až k závislosti. UV záření navíc způsobuje předčasné...

Bez ohledu na několikaletou informační kampaň o nebezpečí opalování a solárií, stále plno žen ulehá pod lampy a na opalovací lehátka, aby docílily bronzové pokožky. A nejedná se pouze o dospělé jedince, ale také o mladistvé.

Solária pracují na principu UV záření, které může poškodit kůži, což vede z předčasnému stárnutí, popáleninám, poškození zraku a rakovině kůže.

Časté návštěvy solária se mohou změnit v závislost na opalování. Tento problém se týká podle studie publikované v odborném magazínu Klinická a experimentální dermatologie zejména mladších žen a těch, které začaly s pravidelným opalováním v nízkém věku. Ty jsou zejména citlivé k vytvoření nutkavé touhy pro bronzové pokožce.

Bělicí krémy

Vedle častého opalování se objevuje druhý extrém, a to umělé bělení pleti. Tento trend není ničím novým, již ve starém Římě se nosila bělostná pokožka. Ženy i muži používali nejrůznější toxické směsi, které pokožku sice zesvětlily, ale zároveň kůži značně ničily. I v dnešních dnech najdete na trhu bělicí krémy s obsahem toxických látek v čele s rtutí.

Pozor na bělicí krémy a jejich složení.

Řada lidí tyto přípravky vyhledává nejen na celkové zesvětlení tváře, ale také na bělení jizev po akné či pigmentových skvrn způsobených těhotenstvím, menopauzou či po užívání antikoncepce.

Toužíte-li po aristokraticky bledé tváři, dávejte si pozor při výběru krémů. Vystavování se účinkům rtuti poškozuje ledviny i nervový systém. Neblahý vliv má také na vývoj mozku nenarozených a velmi malých dětí.

Tento problém se netýká pouze kosmetiky určené na zesvětlení kůže, ale také té proti vráskách a stárnutí. Odborníci doporučují pečlivě prostudovat složení používané kosmetiky. Objevíte-li slova jako "mercurous chloride", "mercuric", "mercurio", "mercury" nebo "calomel", okamžitě přestaňte daný výrobek používat.

Tetování

Pozor na tetování. Barvy mohou vyvolat alergickou reakci, z nesterilní jehly...

Počet lidí s tetováním neustále narůstá, s čímž souvisí i zvýšené riziko žloutenky typu C. Výběr důvěryhodného tetovacího salonu je zde více než na místě. Používání sterilních jehel a kvalitních barev by mělo být naprostým základem.

Lidé s čerstvým tetováním jsou navíc více náchylní ke kožním infekcím, zarudnutí, otokům a bolestem. Na barvy používané k tetování, jako červená, modrá, žlutá či zelená, mají citliví jedinci alergické reakce. Poraďte se v salonu, jak kůži po zákroku ošetřovat a jak dlouho.

Narovnávače vlasů

Chemické narovnávače vlasů mohou obsahovat až nebezpečně velké množství...

Zatímco v minulosti ženy hojně navštěvovaly kadeřnické salony za účelem trvalé, aby získaly co nejkudrnatější vlasy, módní trendy dneška velí pravý opak. Na vzestupu jsou chemické narovnávače vlasů. Ty obsahují velké množství chemických látek včetně formaldehydu.

Formaldehyd je silně zapáchající látka, která dráždí oči a nos a způsobuje alergické reakce včetně problémů s dýchání, kožní vyrážky a svědění. Látka je také známým karcinogenem.

Zahraniční výzkumy prokázaly přítomnost formaldehydu i v přípravcích, které nesly označení "bez formaldehydu". Více než samotné zákaznice jsou v tomto případě ohroženy kadeřnice, které s problematickými přípravky přicházejí do každodenního styku.

, pro iDNES.cz