Ona
Barvení může vlasům dlouhodobě škodit. Je proto vhodné svěřit se do péče...

Barvení může vlasům dlouhodobě škodit. Je proto vhodné svěřit se do péče odborníků - nebo aspoň číst etikety. | foto: Profimedia.cz

Chcete změnit barvu vlasů? Pozor na nesprávnou péči i toxické látky

  • 18
Domácí barvení vlasů často považujeme za stejnou samozřejmost jako čištění zubů. Je snadné, rychlé a zdánlivě bezpečné. Ale odborníci to vidí jinak. Barvy z drogerie podle nich zatěžují vlasy a dokonce mohou být toxické. Opatrnost je na místě i u kosmetiky přírodní.

Jedovaté olovo se do barev na vlasy už zhruba 200 let nepřidává, ale ani dnešní barvy na vlasy nejsou zcela bez rizika. I když na jejich výrobu dohlíží Evropská komise nebo americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, běžně se v jejich složení setkáme s látkami, které tělu přinejmenším nesvědčí.

Karcinogen v krabičce?

Kvalitní péče

Vyberte si z cenově příznivé nabídky služeb ověřených kadeřnictví na Raketa.cz a svěřte své vlasy odborníkům.

"Velmi problematické je barvivo P-phenylediamine, které se derivuje z uhelného dehtu," vysvětluje Andrea Mouddab Vémolová, expertka na přírodní kosmetiku a zakladatelka internetového magazínu Lohas. "Objevuje se hlavně v tmavých barvách na vlasy, ale najdeme ho i v některých produktech z dekorativní kosmetiky."

V čem je nebezpečné? "P-phenylediamine je dráždivý, může způsobit alergie a vyrážky, mluví se o něm dokonce jako o potenciálním karcinogenu," uvádí odbornice. "Ve Spojených státech už jeho používání zakázali, u nás se s ním ještě setkat můžeme." Další důvod, proč číst etikety. Nebo si pro novou barvu zajít do salonu, ale samozřejmě jen ke zkušenému koloristovi.

Pro barvu k profesionálům

"V dobrém kadeřnictví zhodnotí kvalitu vašich vlasů a namíchají vám vhodný odstín," říká koloristka Aneta Krejžíková z pražského salonu Toni&Guy. Profesionální barvy jsou podle ní jednoznačně vhodnější než ty domácí: "Už proto, že neobsahují amoniak." Toxický plyn se v barvách z drogerie běžně objevuje ve formě zásaditého roztoku – čpavku.

Najít vhodné pomůcky na česání není snadné. Ale vyplatí se to.

Barvení v salonu je sice dražší, ale ve výsledku se vyplatí. "Profesionální barva je k vlasům šetrnější, nezatíží je. Je ovšem třeba se o ni dobře starat. To znamená hlavně používat přípravky určené právě na barvené vlasy. Pak vydrží nesrovnatelně déle než barva domácí," shrnuje svou zkušenost koloristka.

Investice do přírody

Pokud přece jen do salonu nechcete, vsaďte raději na přírodní kosmetiku, radí Andrea Mouddab Vémolová. "Je pravda, že bez chemie se neodbarvíte ani nevytvoříte žádný netradiční odstín. Na zakrytí šedin a zdůraznění přirozeného tónu vlasů jsou ale přírodní barvy ideální. Jejich nejdůležitější složkou je hena, někdy narazíte i na syntetické indigo, to je ale extrémně dráždivé,"  varuje.

Kosmetika nám může pomoci i uškodit. I to je důvod, proč studovat etikety a...

To, že sáhnete po krabičce s nápisem "organická" nebo "přírodní", ale neznamená, že máte vyhráno. I tak je nutné zapátrat, jestli přípravek neobsahuje nebezpečné kovy. Setkáte se s nimi spíš u levnějších variant, vysvětluje expertka. Bohužel i tady je lepší zainvestovat více: "Dražší barvy rostlinného původu většinou obsahují kvalitnější henu."

"Nenechte se ale zmást a v každém případě zkontrolujte její původ. V zemích, jako je Indie, se nekontroluje používání pesticidů, a produkty tak mohou vlasům spíš uškodit. Lépe je na tom třeba Egypt," dodává Vémolová.

Jak si barvíte vlasy?

celkem hlasů: 1154

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 3. února 2014. Anketa je uzavřena.

Doma, barvou z drogerie
Doma, barvou z drogerie 603
Chodím do kadeřnictví
Chodím do kadeřnictví 456
Doma, henou nebo jinou přírodní barvou
Doma, henou nebo jinou přírodní barvou 95