Omlazujícím krémům propadly miliony lidí na celém světě

Omlazujícím krémům propadly miliony lidí na celém světě | foto: Profimedia.cz

Nebezpečí omlazující kosmetiky: hrozí i rakovina kůže

  • 16
Na zázraky moderní kosmetiky spoléhají denně miliony žen i mužů po celém světě. Ve snaze vypadat mladší nakupují výrobky, o nichž si myslí, že jsou bezpečné. Je to ovšem mnohdy naopak.

Američtí odborníci na základě vědecké studie varují širokou veřejnost před nebezpečím skrytým v omlazujících krémech a jiných protivráskových substancích.

Do svých laboratoří si zázraky slibující kosmetiku vzala americká Koalice pro prevenci rakoviny (CPC) pod odborných dohledem doktora Samuela S. Epsteina.

Epstein varuje před agresivitou krémů, které obsahují nebezpečné látky poškozující ochrannou kožní vrstvu. Kůže je pak vystavena vnějším vlivům, jako jsou solární radiace a toxické látky z ovzduší.

Co skrývá termín kosmeceutika

Tým doktora Epsteina se ve své studii zaměřil na výrobky proti stárnutí známé pod termínem kosmeceutika. Tyto výrobky jsou nejrychleji se rozvíjejícím a nejprodávanějším sektorem celého kosmetického průmyslu a obecně jsou považovány za bezpečné. Podle CPC však chemikálie v kosmeceutických výrobcích mění strukturu pokožky a tím poškozují celkové zdraví a zvyšují riziko rakoviny kůže.

"Devadesát procent veškeré kosmetiky prodané dnes na celém světě jsou pravděpodobně kosmeceutika," říká doktor Albert Kligman, dermatolog, který prvně použil tento termín v roce 2005 v rozhovoru pro časopis Dermatologic Surgery.

"Mnoho žen a dokonce i mužů si tyto přípravky maže na celé své tělo v naivní představě, že se nemusí bát ničeho jiného než stárnutí," upozornil i uznávaný doktor Epstein.

Pozor na nebezpečné hydroxykyseliny

Na základě toxikologických a klinických testů předložil doktor Epstein veřejnosti znepokojující poznatky, které se týkají převážné většiny kosmeceutik.

Nejvíce nebezpečné jsou hydroxykyseliny alfa (AHA) a beta (BHA), které zvyšují propustnost kůže a jsou běžně prodávány v drogeriích a kosmetických salónech. Tyto přísady stírají ochranný povrch pokožky, který pomáhá absorbovat ultrafialové záření ze slunce a solárií.

Kromě zvýšeného rizika spálení tak AHA kyseliny zvyšují riziko nebezpečné rakoviny kůže známé jako zhoubný melanom. I když jde o méně běžný typ rakoviny kůže, je zodpovědný za zhruba 75 procent všech úmrtí spojených s rakovinou kůže. Američtí lékaři v současné době usilují o omezené používání či úplný zákaz AHA v kosmetickém průmyslu.

Ostatní nebezpečné složky krémů

Další nebezpečnou a hojně užívanou kosmeceutickou přísadou je chemikálie bisabol, která sloupává svrchní vrstvu pokožky a navíc podporuje propustnost pleti. Tím zvyšuje vstřebávání kosmeceutických přísad pokožkou. Na většině přípravků se však o něm píše jako o unikátní hojivé látce z heřmánku, což přispívá k dojmu o bezpečné přírodní složce.

I limonen je běžnou složkou ve výrobcích proti stárnutí, ale zároveň se používá jako rozpouštědlo pro odstraňování oleje ze strojních součástí či jako odstraňovač nátěrů. Limonen dráždí kůži a dýchací cesty. "Kromě toho, že je to dráždidlo, je to také dobře zdokumentovaný karcinogen," tvrdí doktor Epstein.

Parabeny se vyskytují ve většině kosmeceutik a fungují jako konzervační činidla. Parabeny mohou vyvolávat alergii.

"Lidé, kteří používají kosmeceutika, jsou pokusnými králíky v bezohledném a vypočítavém experimentu tohoto průmyslu," rozčiluje se doktor Epstein.

Testy odhalily pravdu

I přes neúčinnost převážné většiny kosmeceutických výrobků je většina z nich velmi předražená. Přitom podle časopisu Consumer Reports neexistuje spojitost mezi cenou a možným účinkem.

"Nejlepší radou je na prvním místě prevence vrásek, vyhýbat se slunci a nekouřit," psalo se v roce 2006 v tomto časopise.

Podobný průzkum srovnávající drahé a levné kosmeceutické výrobky a jejich účinnost proběhl s podobným výsledkem i v Čechách a byl zveřejněn v časopise Test.

Které složky jsou účinné a bezpečné

Podle doktora Epsteina existuje jen velmi málo kosmeceutických výrobků, které obsahují účinné a zároveň bezpečné složky. Jedním z nich je Restyle, který je založen na specifické neživočišné. Jako jeden z mála byl vědecky testován, přičemž výsledky prokázaly, že je bezpečný a efektivní.

Z přírodních produktů byl shledán bezpečným a účinným na některé druhy vrásek i olej z datlové palmy a krém ze zeleného čaje, který má prokazatelné pozitivní účinky na sluncem poškozenou pleť.

Dohlížející odborník

Samuel S. Epstein je emeritním profesorem environmentální a pracovní medicíny z Illinoiské univerzity v Americe a uznávaným odborníkem ve svém oboru.

Na svém kontě má již 260 odborných článků a je rovněž autorem a spoluatorem jedenácti knih.