Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Navštívily jsme vánoční trhy: Praze vládne trdlo, Vídni punč

  8:00aktualizováno  8:00
K adventnímu času patří vánoční trhy, o tom není sporu. Které jste letos zvolily vy? Tradiční a nejslavnější ve Vídni? Nebo vás zlákaly trhy v Norimberku či Drážďanech? My jsme se vypravily do Vídně a do centra Prahy a pokusily se o srovnání.

S tříděným odpadem si hlavu lámat nemusíte. Centrum Prahy nic takového neřeší... | foto: Hana Topinková

Na první pohled jsou samozřejmě vídeňské trhy mnohem rozsáhlejší, takže projít všechny stánky trvá mnohem déle. I stánky našich sousedů jsou větší a nabízené zboží se tu kupodivu opakuje méně než v Praze.

Trh na Staroměstském náměstí obejdete za deset minut a pokud čekáte, že co stánek, to něco jiného, jste na omylu. Český trh stojí a padá především se staročeským trdelníkem, sladkou, dutou obří kremrolí z kynutého těsta, kterou milují hlavně děti. Pražské ceny lichotí cizincům, ale našinec se raději jen pokouká.

Vídeňské ceny sice nejsou nižší, ale v zahraničí je zkrátka čekáme.

Kelímky versus hrnečky

Tradiční pití punče a svařeného vína je ve Vídni určitě kultivovanější. Na výběr máte alkoholickou i nealkoholickou verzi. Pokud vás nudí klasická chuť punče, příjemná obsluha vám ráda nabídne příchuť lesního ovoce, jahod, malin a mnoho dalších. Dokonce ani požadavek na přilití horké vody, aby punč nebyl tak sladký, není žádný problém.

Svůj horký nápoj nedostanete v odpudivém neekologickém kelímku, nýbrž v pěkném porcelánovém hrníčku, který můžete vrátit, anebo si ho po zaplacení zálohy nechat na památku.

Praha - vánoční trhy

Praha - vánoční trhy

Praha - vánoční trhy

Praha - vánoční trhy

Na punč narazíte i v Praze, i když se pojetí toho nápoje liší stánek od stánku. Většinou jde o půl deci punče s horkou vodou v plastovém kelímku. Do stejného kelímku dostanete i svařák nebo medovinu a s tříděným odpadem si hlavu lámat nemusíte. Centrum Prahy nic takového neřeší.

Na Václaváku mnozí s překvapením zjistí, co doteď netušili: Morava není proslulá jen vínem a slivovicí, ale ještě pravým moravským punčem. Podle chuti jsme identifikovaly svařené červené víno s rumem, cukrem (nebo šťávou) a ještě dochucené ovocem.

Dobrý nápad: specializované trhy

Vídeň nabízí pestřejší rychlé občerstvení a domácí potraviny. Taková pravá rakouská šunka nebo špek se může hodit pro muže jako dárek pod stromeček. Hospodyně si zase může ušetřit práci a nakoupit na váhu z desítek druhů vánočního cukroví.

V Praze klasické cukroví na trzích nenajdete, maximálně tak balené sušenky, které to naše vánoční cukroví ani trochu nepřipomínají. Možná je to dovoz z Norimberku, stejně jako zboží z jiných stánků, na nichž luštíme německý nápis.

Na kýč narazíte samozřejmě všude, to už asi k soudobým Vánocům holt patří. V Praze nás potěšily slaměné a také retro vánoční ozdoby, vkusný strom na Staroměstském náměstí i „lávka“, díky které si můžete komorní atmosféru trhu v romantickém prostředí prohlédnout (a vyfotit) z výšky.

Ve Vídni jsme ocenily také menší specializovaná tržiště rozmístěná po celém městě. Proč nekoupit ručně vyráběný dárek, který pomůže i jiným, právě na „charitativním tržišti“? Fanynky zdravé stravy si zase na své přijdou na farmářsko-bio-ekologickém trhu.

V biokvalitě tu seženou snad vše, nač si jen vzpomenou. Dokonce i biopivo z tanku nebo kvalitní olivové, palmové a dýňové oleje, spoustu kosmetiky, potravin a také krásnou hřejivou šálu z biovlny. Možná jako my nevydrží a ochutnají čerstvě upečený a ještě teplý biochleba a teplou ovocnou šťávu z ekologického zemědělství.

Vídeň

+
1.
Větší trhy
2. Pestřejší nabídka zboží: jídlo, suvenýry, kosmetika, ozdoby, oblečení, šperky...
3. Spousta druhů punče
4. Nápoje se prodávají v hrníčku se zálohou
5. Tématické trhy: bio či charitativní

-
1.
Musíte za hranice do Vídně, potřebujete víc času a peněz
2. Ceny mohou být na české poměry vyšší
3. Víc komerční prostředí

Praha

+
1.
Tradiční české vánoční ozdoby (sympatické retro)
2. Milé slaměné výrobky
3. Hezký strom na Staroměstském náměstí s ekologickým osvětlením
4. Můstek s výhledem na trhy
5. Komorní romantická atmofséra

-
1.
Trhy jsou malé, dají se projít za deset minut
2. Slabý výběr, často se opakující zboží, vedle vánočních i čistě turistické motivy
3. Převažuje jídlo a hlavně trdelník zvaný též trdlo
4. Nevkusné kelímky a nezajištěný tříděný odpad
5. Předražené výrobky, často není vidět cena
6. Německé sladkosti a vyšívané šátky cílené na turisty z východu

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak šel čas s Melanií Griffithovou, která slaví 61. narozeniny

Melanie Griffith, Milk Money, 1994

V osmdesátých a devadesátých letech patřila mezi herečky s největším sex-appealem. Tehdy jí u nohou leželi nejen...

Už nikdy nechci spadnout na úplné dno, říká matka čtyř dětí

Ilustrační snímek

Ovlivnit budoucnost dětí znamená změnit budoucnost jejich matek. Lucie skončila se čtyřmi dětmi v azylovém domě a...

Mámina péče už se nedala vydržet, říká Petr. Dětí jako on jsou tisíce

Ilustrační snímek

Některé děti prožijí víc, než mohou unést. Ozvat se není snadné. Je potřeba, aby dítě vědělo, kam se může obrátit a kde...Najdete na iDNES.cz