Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Naučte dítě nebát se lékaře

  0:01aktualizováno  0:01
Zatímco některé dítě vkráčí do lékařské ordinace bez obav, jiné se rozpláče ještě v čekárně, ačkoli ho čeká jen běžná prohlídka. Je to do jisté míry ovlivněno založením člověka, ale roli hraje také to, jak rodiče dítě na podobné záležitosti připraví.

"Nejhorší je, když ho doktorem straší a vyhrožují mu třeba injekcí," říká pražská dětská psycholožka Lenka Čadová.

Děti by měly brát návštěvu u lékaře či nějaké vyšetření jako běžnou, byť někdy nepříjemnou věc, která se čas od času týká každého. I dítě dokáže pochopit, že je čeká zákrok, a zaslouží si vědět, jak vše bude probíhat.

Jak děti naučit zvládat lékařské vyšetření a zbavit je strachu z ordinace? Uplácet je, aby při injekci neplakaly? Nebo trvat na klidném průběhu za pomoci výhrůžek a případně i trestů? 

Pomozte dítěti nebát se v ordinaci
Znamená pro vás návštěva lékaře s dítětem hysterický pláč a scénu ještě v čekárně? Vaše dítě se lékaře bojí a potřebuje vaši pomoc, nikoli vyhrůžky a násilné přesvědčování.

Ze všeho nejdůležitější je důvěra mezi lékařem a malým pacientem, říká pražský dětský praktik Milan Kudyn. Podle něj může svou roli hrát třeba fakt, že doktor nechodí ve strohém lékařském oblečení, ale víceméně v civilu. A že jsou nejen v čekárně, ale i v ordinaci hračky a dítě si tam s nimi může pohrát.

Pokud mají rodiče potomka, který se lékaře extrémně bojí, je dobré na to praktika upozornit předem a přijít třeba před injekcí na preventivní prohlídku, aby se dítě s ordinací seznámilo.

Kudyn očekává, že se rodiče budou snažit dítěti kontakt s lékařem usnadnit a na návštěvu je případně připravit. "Ale jsou samozřejmě děti, které se budou bát vždycky," připouští lékař.

Hračka pomocníkem
Někdy může pomoci zakoupení hračky s lékařskou tematikou, v níž je dětský stetoskop, injekce a podobně. Dítě může doma léčit medvídky a zároveň mu rodiče mohou ukázat, co ho v ordinaci čeká.

Naopak je chyba, jestliže potomky strašíme a zákroky jim líčíme zveličeně. Malé děti jsou totiž důvěřivé, a pokud jim třeba v nadsázce řeknete, že jim doktor bude píchat obrovskou injekci či vrtat díru do kolena, věří tomu.

Ne každý zvládne dítě v ordinaci
Když potomka čeká návštěva u specialisty, jako je očař nebo chirurg, volte takového, který se zaměřuje i na děti. Ne každý to s nimi totiž umí a je fér, když vám lékař předem řekne, že děti neošetřuje.

"Nabízím, aby se rodiče s dětmi nejdříve přišli jen podívat, kouknu se jim třeba jen do pusy, ale nic jim nedělám, i když je to potřeba," nastiňuje svou metodu pražská stomatoložka Michaela Fiedorová. Jen jim třeba řekne, že příště už jim bude zuby léčit a jak to bude probíhat.

A co když to lékař s dítětem nezvládne a nenajde k němu cestu? "Pak je nejlepší hledat jiného, protože jinak by se odpor k návštěvě ordinace mohl stupňovat," radí dětská psycholožka Lenka Čadová. Je to důležité i proto, že léčba by v takovém případě byla náročnější.

Jak připravit dítě na vyšetření

Čeká vaše dítě nějaké vyšetření či operace? Případně se bojí i běžné lékařské prohlídky? Jak pomoci potomkovi podobné situace zvládnout, radí psycholožka Lenka Čadová.

Nestrašte dítě nemocnicí a doktorem
Obavy z lékaře jsou normální, netřeba je však posilovat tím, že budete dítě strašit nemocnicí nebo injekcí, například když zlobí. Odpusťte si také hrůzostrašné historky z ordinace, jež patří k pacientské latině.

Buďte si před dítětem jistí
I když vy sami máte strach z toho, co dítě v ordinaci čeká, a tušíte, že to nebude příjemné, nedávejte to najevo. Navenek se snažte být klidní.

Vysvětlujte, co dítě v ordinaci čeká
I malé dítě by mělo zhruba vědět, co a proč mu bude lékař dělat. Je to pro ně lepší než neurčité obavy.

Uplácejte, slibte hračku či jinou odměnu
Pokud dítě čeká nějaký nepříjemný výkon či třeba pobyt v nemocnici, klidně mu slibte odměnu - například v podobě vysněného autíčka - a svůj slib splňte.

Nenechávejte je u lékaře samotné
Domluvte se s lékařem, že u všech zákroků, kde to půjde, budete svého potomka doprovázet. Dnes už to ve většině zařízení není problém.

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Poznali se v psychiatrické léčebně, teď čekají osmého potomka

František a Monika se potkali v psychiatrické léčebně.

Monika a František, protagonisté dokureality Malé lásky, mají hodně společného. Oba padli na dno a díky tomu, že...

Další z rubriky

Trápí vás bolesti v “esíčku”? Nejúčinnější prevencí je cvičení

Ilustrační fotografie

Bolesti bederní páteře trápí stále více lidí. Na vině může být špatné držení těla, nevhodný pohyb, ale také úraz....

Manuál pro vytížené matky: stanovte si pravidla a neříkejte musím

Ilustrační fotografie

Pokud máte děti, pracujete na dvojnásobný úvazek už jen tím, že se o ně staráte a že pečujete o domácnost. A když k...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...Najdete na iDNES.cz