Tvrzení, že každé dítě stojí matku jeden zub, je značně přehnané.

Tvrzení, že každé dítě stojí matku jeden zub, je značně přehnané. | foto: Profimedia.cz

Narození dítěte, ztráta zubu

  • 17
Oblíbeným tvrzením, které koluje mezi těhotnými ženami a maminkami, tvrdí, že každé dítě stojí matku jeden zub. Zjišťovali jsme, jestli je to pravda, nebo jde o pouhou pověru.

Rčení říká, že každé narozené dítě prý stojí matku jeden zub, protože těhotenství znesnadňuje absorpci vápníku a zvyšuje produkci hormonů, které napadají ústní dutinu. To je poněkud přehnané. Nikdy nebylo potvrzeno, že by plod odebíral matce vápník. Problémy se zuby se přesto u těhotných žen vyskytují.

Příčina špatného stavu zubů
Za potíže spíše může odlišné stravování v době těhotenství, ranní nevolnosti, nebo nedostatek péče o zuby. Pojítko mezi těhotenstvím a zubními problémy prokázal například také průzkum provedený v roce 2005 New York University katedrou Zubního lékařství na vzorku přibližně 2600 žen.

Zjistilo se, že spousta z nich měla s růstem počtu dětí větší zubní problémy. Zubní potíže sice byly důsledkem těhotenství, ale vědci se domnívají, že chyba leží částečně na straně samotných žen. Proč? Začínající zubní potíže se totiž dají včas léčit, ale jen málokterá těhotná žena v tomto období k zubaři na prohlídku zajde.

Na obhajobu žen je také nutno dodat, že se někteří zubaři zdráhají těhotnou ženu léčit. Čím dál více se také prokazuje, že problémy se zuby u mladých matek přichází následně v době, kdy jsou jejich děti malé a ženy často jídlo po dětech dojídají.

Vyvarujte se zubního zánětu
U mnoha těhotných žen se také objevují známky zánětu dásně (tzv. gingividity). Zjednodušeně řečeno je tato infekce vyvolána škodlivými bakteriemi zubního plaku. Právě v době těhotenství je nutné zachovávat zvláštní péči o zuby, protože vlivem hormonů tělo na tento plak reaguje jinak než běžně.

Mezi následky patří natékání dásní, jejich citlivost a časté krvácení. Těhotným ženám se proto doporučuje čistit si zuby fluoridovou pastou a měkkým kartáčkem s kulatými štětinkami nejméně 2- 3 minuty nejméně dvakrát denně. Dobrá zubní hygiena (zvláště v době druhého trimestru) je příznivá i pro samotné dítě. Podle výzkumu, který provedla  Univerzita v Alabamě se tak částečně zamezuje tomu, aby se dítě narodilo předčasně a příliš malé. Podle jedné z teorií může totiž bakterie spojená  se zubním zánětem vyvolávat předčasné kontrakce.

Zajímavé bylo také zjištění japonských vědců, kteří dospěli k závěru, že pokud těhotné ženy bydlí v domácnosti s kuřákem, nebo se jinak pohybují ve vysoce zakouřeném prostředí, neohrožují tím jen zdraví dítěte, ale i svých zubů. Negativní následky kouření na zuby těhotných žen se projevilo u 256 případů z 1000.