Mladá žena se potýká s narkolepsií, usíná i patnáctkrát denně

  11:02aktualizováno  11:02
Holanďanka Annabelle Huttová (22) má narkolepsii. Nemoc, kvůli které usne kdykoli a kdekoli, a bohužel svůj spánek nemůže nijak regulovat. Usíná v práci i během rande. Kvůli onemocnění dlouhou dobu nemohla najít partnera.

V minulosti ji přítel kvůli nemoci opustil. Nemohl snést fakt, že Annabelle může kdykoli na veřejnosti upadnout do hlubokého spánku.

„Řekl mi, že by se musel stydět, kdybych usnula třeba během společné večeře, a rozešel se se mnou. Cítila jsem se příšerně. V tu chvíli jsem byla přesvědčená o tom, že už si nikdy nenajdu partnera a nebudu mít normální vztah. Byla jsem na tom psychicky zle a nenáviděla jsem se za to, že tuto nemoc mám,“ svěřila se v rozhovoru pro server Daily Mail.

Fotogalerie

Annabelle se narkolepsie rozjela v době, kdy jí bylo třináct let. Tehdy ji rodiče nechali očkovat proti prasečí chřipce a pár týdnů poté začala ve škole usínat.

Několikrát denně upadla do spánku a nebyla k probuzení.

„Spolužáci a učitelé si mysleli, že to jen hraju, abych se ulila ze školy. Sama jsem byla strašně zmatená a nevěděla, co se se mnou děje,“ pokračovala.

Navštívila tedy lékaře, který provedl testy a zjistil, že se u ní projevila narkolepsie. Navíc ještě trpí vzácnou poruchou, při které jí ochabují svaly. Děje se tak ve chvíli, kdy je příliš rozrušená.

„Stačí, abych se vzrušila, nebo abych dostala polibek a začnou se mi doopravdy podlamovat kolena a jdu k zemi. Můj současný přítel mi někdy musí chytit hlavu, aby mě vůbec mohl políbit a nesesunula se mi hlava ke straně,“ svěřila se.

Annabelle Huttová

Annabelle usíná i během cvičení se svými klienty. Ti už jsou na to zvyklí.

S tímto problémem jí pomáhá cvičení. Když totiž pravidelně trénuje své svalstvo, dokáže ho lépe ovládat i ve chvíli, kdy nespolupracuje. „Stala jsem se profesionální trenérkou. Cvičím denně a moji klienti jsou zvyklí na to, že čas od času na chvíli usnu,“ směje se Annabelle, která ač nedoufala, našla pravou lásku.

Svého současného partnera potkala během rodinné dovolené v Austrálii před třemi lety. „Maikel je ze stejné země. Zprvu jsme za sebou dojížděli, protože jsme nebydleli blízko od sebe, ale zvládli jsme to. A já jsem vděčná za muže, který mě přijal takovou, jaká jsem. Ačkoli život se mnou nemá lehký. Pořád vtipkuje, že jsem nejlepší přítelkyně na světě, protože si díky mě může zdřímnout i během dne,“ dodala.

NARKOLEPSIE

Též známá jako DMS (Syndrom Daniela Merricka) je chronická neurologická porucha, kdy mozek není schopen správně regulovat cyklus spánku a bdění. Postižený člověk upadá během dne náhle do spánku nebo trpí extrémní ospalostí, bez ohledu na spánek předchozí noci. Tato ospalost se nedá vůlí potlačit, takže člověku velmi komplikuje běžný život.

Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

14. prosince: Ideální čas vyrobit domácí vaječný likér

Ilustrační snímek

Domácí vaječný likér patří k Vánocům jako máloco. Navíc se hodí jako jedlý dárek pro kolegyně, kamarádky, maminku nebo...

Na plastiku jsem šla kvůli šikaně, říká kdysi obézní žena

Annie McManisová

Annie McManisová (25) z Nového Zélandu od mala zažívala kvůli obezitě šikanu. Paradoxně ji posměšky vyprovokovaly jen k...

13. prosince: Lucie noci upije a dne nepřidá

ZPĚV PRO SVATOU LUCII. Během svátku svaté Lucie děti z dánské Královské hudební...

Dnes slaví svátek všechny Lucie, a to znamená, že dnes Slunce zapadne o něco málo později - „noci upije“, ale „dne...

Najdete na iDNES.cz