Pacient může usnout i během hovoru, řízení auta nebo jídla.

Pacient může usnout i během hovoru, řízení auta nebo jídla. | foto: Profimedia.cz

Narkolepsie

  • 20
Narkolepsie je nervové onemocnění, které postihuje část mozku, která kontroluje usínání a vstávání. Nemoc se projevuje náhlým a nekontrolovatelným usínáním, které se opakuje nepravidelně.

Pacient může usnout i během hovoru, řízení auta nebo jídla. Příčina tohoto onemocnění není dosud objasněna. Předpokládá se, že je výsledkem genetických změn nebo autoimunní reakce.

Jaké jsou příznaky narkolepsie?
Dochází k náhlému usnutí, které často bývá způsobeno intenzivním emočním prožitkem, například smíchem. Svaly se uvolní, postiženému spadne čelist a zvrátí se hlava. Také končetiny se uvolní, jako při běžném spánku. Může dojít k dočasnému znehybnění. Osoby postižené narkolepsií mají při záchvatu halucinace podobné snům. K ostatním příznakům patří noční vstávání, kdy nemocného zužuje zvýšená tepová frekvence, je rozrušený nebo má abnormální chuť na sladké. Záchvat může trvat několik sekund, ale i hodin.

Koho se tato nemoc týká?
Narkolepsie je diagnostikována u mužů i žen. Obě tato pohlaví jsou ve statistikách této nemoci zastoupeny stejnou částí. První záchvat této nervové choroby je nejčastěji ve věku 15-ti až 30-ti let.  Nemoc mohou spustit také hormonální změny, proto je právě puberta přelomovým obdobím, kdy se narkolepsie může poprvé projevit.
 
Prevence a léčba

U této choroby je velmi těžké stanovit přesnou diagnózu. Narkolepsie bývá často zaměňována s epilepsií a anémií, jako příčina může být chybně označena nízká hladina cukru v krvi nebo onemocnění srdce. K získání více informací o stavu pacienta se používá vyšetření EEG, které je prováděno v průběhu spánku.

Při narkolepsii je důležité dodržovat pravidelný režim ve spánku, cvičení i odpočinku. Doporučují se krátké relaxační pauzy během dne. V místnosti, kde pobývá nemocný je dobré udržovat neustálý přísun čerstvého vzduchu. Medikamentózní léčba probíhá za pomocí antidepresiv a léčiv, které obsahují amfetamin.